Nemusíte byť vášnivým fanúšikom rockovej hudby, aby ste poznali meno Jimi Hendrix. Vďaka svojmu hudobnému talentu sa gitarista stal v šesťdesiatych rokoch legendou a 27. novembra by oslávil 75 rokov, no jeho život skončil priskoro.
Stal sa jedným z členov neslávne známeho klubu 27, do ktorého patria aj ďalšie slávne mená hudobníkov ako Janis Joplin, Jim Morrison, Amy Winehouse či Kurt Cobain. Všetkých spája niekoľko spoločných čŕt a najmä filozofia života.
Boli nespútaní, veľmi talentovaní, žili naplno, no súčasťou ich životného štýlu boli aj drogy. Narodil sa v roku 1942 ako John Allen Hendrix v Seattli, meste, ktoré je tiež známe tým, že z neho pochádza množstvo skvelých svetových hudobníkov. Odjakživa mal rád hudbu, no nepoznal noty.
Práve to ho však motivovalo, aby sa snažil ešte viac a pracoval na sebe tvrdšie. Otec ho v jeho vášni podporoval a mladý Jimmy dostal svoju prvú gitaru za 5 dolárov v roku 1958.
Nie je tajomstvom, že umelec pochádzal zo skromných pomerov. S otcom aj s bratom žili v chudobnej černošskej štvrti. Práve tam sa mladý chlapec stretol prvýkrát so živou hudbou.
Gitarový mág
S gitarou v ruke a odhodlaním venovať sa tomu, čo ho napĺňa, Jimi začal pôsobiť v jeho prvej kapele The Velvetones. Po troch mesiacoch však kapelu opustil. Jeho vzormi boli Chuck Berry aj Elvis Presley.
Ovládali elektrickú gitaru a Jimi chcel tiež. On od otca dostal svoju prvú ako šestnásťročný a vtedy to celé začalo. S ňou totiž vedel mladý umelec robiť divy. Akoby objavil a predstavil verejnosti potenciál tohto hudobného nástroja. Jimi sa následne pridal do kapely The Rocking Kings.
Nástup do armády
V roku 1961 musel narukovať do armády. Pristihli ho totiž počas jazdy v ukradnutom aute, a tak si musel vybrať. Buď to bude niekoľko rokov za mrežami alebo armáda. Upísal sa jej na dva roky.
Pre poranenia členka a chrbtice z parašutistického zoskoku ho po roku prepustili. Niektorí však tvrdia, že sa zámerne nechal vyhodiť tým, že predstieral homosexualitu, závislosť na masturbácii a pomočoval sa, aby ho nechali odísť.
Vrátil sa späť do umeleckej brandže ako Jimmy James a do roka 1965 sa dostal medzi veľké hviezdy. Zahral si Ikeom a Tinou Turnerovcami, Osley Brothers aj Little Richardom.

Rozbeh kariéry
Od roku 1965 sa objavil na rôznych koncertoch, hral v malých mestách aj na festivaloch. V tých rokoch si ho všimol Chas Chandler, ktorý spozoroval Jimiho talent a stal sa jeho manažérom.
Zmenil mu meno na Jimi a donútil ho presťahovať sa do Londýna. Spevák a gitarista vydal s kapelou The Jimi Hendrix Experience album Are You Experienced a prvým svetovým hitom v rebríčkoch sa stal singel Hey Joe.
Iba album Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band od The Beatles zabránil aby Are you Experienced obsadil prvé miesto v rebríčkoch UK. Verejnosť ohúril ďalšími hitmi ako The Wind Cries Mary či Foxey Lady.
V júni 1967 sa vrátil do USA na Medzinárodný Pop Festival a predviedol pieseň Wild Thing, ktorá rozburácala davy fanúšikov. Stal sa svetovou hviezdou zo dňa na deň. Od tohto momentu vydal niekoľko albumov a desiatky dodnes populárnych piesní.
Život bez hraníc
Jimi relatívne rýchlo a v mladom veku spoznal slávu a zistil, aké výhody prináša. Rád si užíval ženskú spoločnosť aj drogy a neraz aj dohromady. Nebolo nič mimoriadne, keď trávil dni aj noci počas nahrávania albumu v štúdiu, kde mu robila spoločnosť vždy iná žena.
A nahrávanie albumov sa nekonečne naťahovalo. Jimi si užíval rozkoše, ktoré mal rád. Aj keď to manažéra dostávalo do zúrivosti, výsledok jeho práce bol dokonalý. Dával si neuveriteľne záležať na každom detaile – hudobnom aj speváckom.

Jeho smrť je stále záhadou
Búrlivý život hudobníka ako aj jeho dodnes nejasná smrť inšpirovali tvorcov k vzniku filmu All Is By My Side, kde si ho zahral herec Andre Benjamin. Jimi Hendrix zomrel 18. septembra 1970. Niekoľko dní pred smrťou sa umelec necítil práve najlepšie.
Podľa svedkov priveľa pracoval, nespal a mal aj nádchu. Večer 17. septembra strávil s jeho priateľkou, nemeckou maliarkou Monikou Danneman v jednom z hotelov v Notting Hill. Relaxovali, fajčili hašiš a pili čaj a červené víno.
Monika ho odviezla na nočnú párty a okolo tretej v noci ho odviezla späť do hotela. Jimi doma nevedel zaspať, a tak si od Moniky vypýtal prášky na spanie. Podľa jej výpovede si ich však vzal až deväť, napriek tomu, že bežná dávka bola polovica tabletky. Našla ho v posteli, no nedýchal.
Z miesta utiekla a Jimiho našli členovia jeho kapely. Hudobník sa pridusil vlastnými zvratkami a zomrel v nemocnici. Jeho priateľka Monika pred políciou svoju výpoveď niekoľkokrát zmenila. Dodnes sa preto nevie, či šlo o náhodné úmrtie, samovraždu alebo vraždu.