SME

Z juhočeskej Třebone možno pochádza kúsok vašej vianočnej večere. Viete ktorý?

Nenápadné mestečko prispieva k dokonalým Vianociam.

Mesto TřeboňMesto Třeboň (Zdroj: Libor Sváček, CzechTourism)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Historické centrum mesta

Mestečko so svojimi zhruba 8-tisíc obyvateľmi patrí medzi obľúbené výletné miesta v Južných Čechách. Prehliadku mesta určite začnite v centre mestskej pamiatkovej rezervácie na historickom Masarykovom námestí, lemovanom renesančnými meštianskymi domami, ktorému dominuje Stará Radnica s 31 metrov vysokou vežou.

Pokiaľ nemáte strach z výšok, môžete si z nej po vystúpení sto schodov užiť neopakovateľný výhľad na mesto a široké okolie. Medzi najcennejšie stavby na námestí patrí dom u Bíleho Koníčka z roku 1544, renesančná kamenná fontána a barokový Mariánsky stĺp stojaci v strede námestia.

SkryťVypnúť reklamu

Zaujímavým objektom je aj dom slávneho třebonského rybnikára a staviteľa Štěpánka Netolického s návštevníckym centrom a stálou interaktívnou expozíciou, venovanou tamojšiemu rybnikárstvu.

Za návštevu stojí Vratislavský dom so stálou expozíciou akvárií, kde uvidíte aké druhy rýb žijú v třeboňských rybníkoch. Prehliadnuť si môžete aj divadlo J. K. Tyla, vybudované v roku 1833, kde súčasťou výzdoby divadla je aj umelecky cenná opona s alegorickým výjavom príchodu boha Apolóna s družinou do mesta.

Výlet do minulosti

Súčasťou centra je aj rozľahlý renesančný zámok, ktorý je spájaný s najvýznamnejšími šľachtickými rodmi českého kráľovstva.

Zámocký komplex patrí k najväčším v Českej republike a jeho dnešná podoba je dielom renesančných staviteľov, ktorí na mieste pôvodného gotického hradu vystavali honosné sídlo bohatého rodu Rožmberkovcov.

SkryťVypnúť reklamu

Po ich vymretí v roku 1611 sa majiteľmi panstva na čas stali Habsburgovci, ktorí ho v roku 1660 predali Schwarzenbergovcom. V ich vlastníctve bolo až do roku 1947. Na zámku sú inštalované dve samostatné expozície. Expozícia "Rožmberské renesančné interiéry" dokumentuje a pripomína dobu posledných členov rodu, bratov Viléma a Petra Voka.

Je vybavená renesančným nábytkom, čašami, jedálenskými súpravami, zbierkou kompasov , navigačných prístrojov a mnohými obrazmi. Navštívite tu alchymistické laboratórium s krbom, pecou a množstvom sklenených a hlinených nádob.

Uvidíte tu aj izbu dvorných dám, ktoré sa tu venovali vyšívaniu, odpočinku, či hraniu na hudobné nástroje. Zaujímavá je aj knižnica Petra Voka, ktorý bol ich vášnivým zberateľom. Panské knižnice, boli v tom čase veľmi skromné, a obsahovali 15 až 20 kníh, pretože boli veľmi drahé.

SkryťVypnúť reklamu

Knižnica Petra Voka, ktorá mala spoločne s archívom a obrazárňou svoju vlastnú budovu, ukrývala vyše 10-tisíc zväzkov.

Počas prehliadky rožmberskej expozície sa dozviete aj povesť o zjavovaní sa Bielej pani, Perchte z Rožmberka, ktorú pred svojou smrťou preklial jej manžel. Na smrteľnej posteli mu údajne odmietla odpustiť príkoria, ktorých sa na nej počas ich manželstva dopúšťal.

Keď sa zjaví v bielych rukavičkách zvestuje šťastné udalosti, čiernymi ohlasuje smrť a nešťastie, červenými rukavičkami zase požiar.

Ďalšia expozícia „Súkromné schwarzenbergovské apartmány“ z konca 19. storočia dokladuje spôsob života posledných generácií tohto kniežacieho rodu. Pozostáva z 11 miestností, ktoré obývali ešte v minulom storočí a kde trávili aj každé Vianoce.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Na zámku si môžete prezrieť aj priestory hospodárskych budov, kde sa kedysi nachádzali stajne s koňmi, či psiu kuchyňu, kde psovod pripravoval jedlo pre poľovnícke psy. Po prehliadke zámku sa vydajte do neďalekého slávneho pivovaru Regent, ktorý patri medzi najstaršie v Česku.

Ako sa vyrába tento zlatistý mok sa tu dozviete pri prehliadke historického pivovaru, ktorá začína na pivovarskom nádvorí pri fontáne, z ktorej pri slávnostných príležitostiach tečie pivo. Ďalej prehliadka pokračuje cez varňu do historického podzemia, kde sa prechádzate aj úzkymi podzemnými chodbami.

Dozviete sa o všetkých fázach výroby a postupoch varenia tradičného českého piva. Návšteva je zakončená v dobovo zrekonštruovaných priestoroch nachádzajúcich sa v podzemí kde ochutnáte tunajšie nefiltrované, nepasterizované pivo.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Třeboňské rybníky

Rybníky a rybničné hospodárstvo neodmysliteľne patria k Třeboni už po niekoľko stáročí. V regióne sa nachádza viac než 500 väčších a menších rybníkov, z ktorých prvé boli zakladané už v stredoveku, keď v Třeboni vládol rod Rožmberkovcov.

V ich službách pôsobil už spomínaný Štěpánek Netolický, z ktorého menom sa spája výstavba viacerých známych rybníkov v oblasti a najmä stavba Zlatej stoky v rokoch 1508 - 1518.

Týmto vodohospodárskym dielom, dlhým niečo cez 40 kilometrov poprepájal kanálmi jednotlivé hlavné rybníky, ktoré do nich z rieky Lužnice vháňali aj vypúšťali vodu. Stoka sa využívala aj k pohonu viacerých mlynov, zásobovala mesto vodou a splavovalo sa na nej drevo.

Na jeho prácu nadviazal ďalší známy český rybnikár Jakub Krčín z Jelčan, ktorého dielom sa v roku 1590 stal napríklad rybník Rožmberk, s vodnou plochou takmer 647 hektárov, ktorý je aj najväčším rybníkom Česka, či rybník Svět s rozlohou 214 hektárov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Jedine v Třeboni sa môžete vydať po Ceste okolo Sveta, a to po 12 kilometrov dlhom náučnom chodníku popri rybníku Svět so šestnástimi informačnými tabulami, ktoré poskytujú návštevníkom základné informácie o vývoji Třeboňska.

Trasa vedie po poľných a lesných cestičkách a tiež po hrádzi rybníka. Zážitkom pre vás môže byť aj zhruba hodinová zážitková plavba loďou po rybníku.

Súčasťou náučného chodníka je aj jedna z najpozoruhodnejších pamiatkových stavieb, hrobka Schwarzenbergovcov, z rokov 1874 - 1877. Zvláštnosťou je tamojší oltár, ktorý je zhotovený z bieleho pieskovca, sadry a istrijského mramoru. V hrobke je umiestnených 26 rakiev s nabalzamovanými telami členov rodu.

Rybárstvu sa v regióne darí aj dnes a tamojšie rybárstvo je najväčším chovateľom a producentom sladkovodných rýb v Českej republike. Okrem tradičných kaprov sa v tamojších rybníkoch darí aj šťukám, sumcom, zubáčom, amurom či tolstolobikom. Rybami zásobujú nielen Česko, ale vyvážajú sa aj do Nemecka, Rakúska, Poľska a v hojnom množstve aj k nám na Slovensko.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Je teda možné, že aj na vašom štedrovečernom stole sú ryby dochované v tamojších rybníkoch. Zaujímavosťou tamojšieho chovu rýb je to, že ich prikrmujú len málo a keď, tak len obilovinami, čím majú na rozdiel od rýb prikrmovaných kukuricou mäso lepšej konzistencie. Najväčšou tamojšou jesennou udalosťou, čo sa týka záujmu verejnosti, sú výlovy rybníkov.

Třeboňské kúpele

Třeboň je známa aj pre svoje vyhlásené kúpele zamerané na liečbu pohybového aparátu. Kúpeľníctvo je tu oddávna späté s prírodným liečivým zdrojom slatinou (rašelinou), ktorá sa v tomto regióne hojne vyskytuje a je hlavnou zložkou liečebných metód kúpeľov.

Bertine kúpele sa nachádzajú blízko historického centra. Špecializujú sa na liečenie ochorení pohybového aparátu, reumatických chorôb, poúrazových a pooperačných stavov a celkovú rekondíciu tela i mysle.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ako jediní tu ponúkajú aj kúpeľ so sladkovodnou riasou chlorellou, ktorá obsahuje veľa vitamínov a minerálov, má výrazné hydratačné účinky, je bohatým zdrojom chlorofylu, ktorý kúpeli dodáva charakteristickú trávovú vôňu a má detoxikačné účinky.

Na brehu rybníka Svet za nachádzajú kúpele Aurora, v ktorých je okrem liečebných pobytov v ponuke aj pestrá paleta relaxačných pobytov s procedúrami, vrátane kúpeľov a zábalov v slatine, ktoré pôsobia priaznivo pre telo i dušu a sú vhodné pri stavoch únavy, zníženej výkonnosti, pre zlepšenie kondície a rekonvalescencii.

Nájdete tu aj wellnesscentrum Aqua viva, bazénový komplex so slanou vodou, saunami a viacerými vodnými atrakciami, ktoré je k dispozícii nie len kúpeľným hosťom, ale aj pre verejnosť.

Príjemnú atmosféru pobytu v kúpeľoch dotvára krásne okolité prírodné prostredie rozľahlého kúpeľného parku, priaznivá klíma a kulisa mestskej pamiatkovej rezervácie so zámkom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy
  2. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  3. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  4. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  5. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  6. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  7. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  8. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých
  1. Koľko stojí dovolenka na lodi a koľko apartmán pri mori?
  2. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  3. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  4. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
  5. Tajomstvo najšťastnejších krajín sveta
  6. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  7. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  8. Kaufland pozýva na letnú oslavu plnú farieb: príde Tina aj Kali
  1. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože 6 869
  2. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 6 093
  3. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko 4 456
  4. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých 3 147
  5. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 2 359
  6. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 2 307
  7. Hotely Falkensteiner: Letný raj na chorvátskom pobreží 1 983
  8. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár 1 518
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Tomáš Mikloško: 8 prekvapivých faktov o vzťahoch, ktoré zmenia váš pohľad na lásku
  2. Zdravotní Klauni: Otec, bezpečný prístav dieťaťa v nemocnici
  3. Tomáš Mikloško: 11 vecí, ktoré ničia naše vzťahy – a ako to zmeniť
  4. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  5. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  6. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  7. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  8. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  1. Ivan Čáni: Všetci držme huby a nechajme Roberta Fica pracovať! Lebo len on JEDINÝ vie, čo je najlepšie. 24 688
  2. Janka Bittó Cigániková: Cirkev na gynekológii? Žiaľ, Cigániková nepreháňala 17 052
  3. Michael Achberger: Prestaňte držať diéty! Týchto 7 návykov vám predĺžia život aj zlepšia postavu 16 299
  4. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú. 5 948
  5. Radko Mačuha: Viete na čom jazdí Šimečka? 5 107
  6. Vladimír Bojničan: Z Devína sa stáva festival kléro-fašistických príšer 4 519
  7. Otilia Horrocks: Tzv. lokálpatrioti ukázali občanom prostredník. 4 348
  8. Věra Tepličková: Tri čisté okresy? Volám po vyvodení zodpovednosti! 4 071
  1. Roman Kebísek: Kuzmány, Radlinský, Štúr, Pauliny-Tóth chceli ruštinu ako spoločný jazyk Slovanov
  2. Post Bellum SK: Nicholas Winton zomrel pred desiatimi rokmi. Jeho príbeh zostáva inšpiráciou dodnes
  3. Roman Kebísek: Britka objavila hrob Adele Harms, modelky maliara Schieleho
  4. Věra Tepličková: Čím väčšia škola, tým lepšie výsledky...
  5. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú.
  6. Věra Tepličková: Šok v Martine alebo Alimachalala a 40 lúpežníkov(voľné pokračovanie Šoku v Levoči a Šoku v Bratislave)
  7. Radko Mačuha: Prezident bol v SNG podporiť kolabujúci rezort Šimkovičovej
  8. Věra Tepličková: Tri čisté okresy? Volám po vyvodení zodpovednosti!
SkryťZatvoriť reklamu