Nechceme sa ich vzdať, pretože v našom živote strávili príliš veľa času a mali naň významný dopad. Alebo si podrobne pamätáme všetky pozitívne chvíle, ktoré sme spolu zažili a nerozumieme, čo sa zmenilo.
Vzťahy s kamarátmi sú rovnaké, ako akékoľvek iné. Môžu prechádzať sínusoidami a aj rozchodmi. V tých lepších prípadoch ich máme na celý život, v tých horších ich označujeme ako toxické.
Každý vie najlepšie vycítiť, kedy sa priateľstvo zmení na bremeno a príde potreba dať si na nejaký čas pauzu, hoci niekedy si pravdu pripúšťame ťažko. Niektoré náznaky však môžu pomôcť rozpoznať, či je takýto vzťah ešte prospešný alebo naopak.
1. Nie ste najlepšou verziou samej seba
Keď ste so svojou kamarátkou alebo kamarátom, cítite, že sa nesprávate prirodzene a tak ako obvykle. Spoločný čas vás vyčerpáva, berie vám energiu, na stretnutia sa až tak veľmi netešíte a po nich sa objaví príliš veľké prázdno alebo znechutený pocit? Je na čase toto priateľstvo prehodnotiť. Kamarátske vzťahy a putá by mali podnecovať a povzbudzovať to najlepšie v nás, nie naopak.

2. Väčšinu času počúvate, menej rozprávate
V kvalitnom priateľstve funguje rovnováha. Dávate aj prijímate. Vyrozprávate sa napríklad o tom, ako vás nahnevala sestra a naopak, vypočujete si problém z práce. Ak si však vaša priateľka či priateľ uchmatne väčšinu času vo vašej konverzácii, recipročný proces nefunguje tak, ako by mal.
Naznačuje to, že vaša blízka osoba nie je ochotná poskytnúť vám dostatok priestoru na sebavyjadrenie. Možno je to len prechodné obdobie, v rámci ktorého prežíva ťažké chvíle a potrebuje bútľavú vŕbu. Ak je to však konštantný stav, takéto priateľstvo má určite viac nevýhod.
3. Necítite sa uvoľnene, keď chcete byť otvorená a úprimná
Možno ste celé roky zdieľali svoje najväčšie tajomstvá, hovorili si všetko, čo ste mali na srdci a bez problémov ste sa vzájomne emocionálne otvorili. Ak sa z tohto všetkého stal problém a už sa necítite uvoľnene, keď to máte urobiť, alebo ste svojej kamarátke či kamarátovi prestali z akéhokoľvek dôvodu dôverovať, mali by ste zvážiť, čo je za tým. Ak je táto prekážka dlhodobá, je možné, že váš vzťah stratil svoj základný pilier.
4. Cítite, že spolu súperíte
To sa môže prejaviť napríklad neustálou snahou byť lepší alebo lepšia ako vy. Ak je vaše priateľstvo o súperení a snahe tej druhej osoby prekonať vás v akomkoľvek aspekte života, mali by ste zvážiť rozhodnutie ísť každý svojou cestou.
Terapeutka Marni Feuermanová pre Huffington Post uviedla, že priateľstvo, v ktorom jeden z dvojice žiarli a závidí, sa stáva toxickým. „Skutočný priateľ by bol šťastný z vašich úspechov a všetkého, čo sa vám podarí. Chcete predsa niekoho, kto podporí vaše sny a životné ciele,“ radí.

5. Spoločné plány idú na vedľajšiu koľaj
Už nemáte takú silnú potrebu sa stretávať často a pravidelne, a spoločne strávený čas je takmer náhodný. Plány išli bokom, pretože ste zrazu príliš zaneprázdnená a všetko ostatné je dôležitejšie. Ak si užívate prítomnosť svojho kamaráta či kamarátky, nie je problém zaradiť do harmonogramu aj spoločný program.
Znakom, že by ste to mali zabaliť (alebo s tým niečo urobiť) je fakt, že sa zrazu neviete dohodnúť a zladiť, prípadne sa o to ani nesnažíte. Ak sa už konečne stretnete, sledujte, či si tieto chvíle vlastne užívate, či si máte čo povedať alebo už prestávate mať spoločné záujmy a ciele. Niekedy sa stáva, že postupným prirodzeným vývojom sa u človeka zmenia aj jeho preferencie v priateľoch a ľuďoch, ktorých chce mať okolo seba.
6. Keď si spolu vyjdete, skončí sa to opicou, prázdnou peňaženkou alebo problémami
Spomeniete si, kedy ste spolu strávili kvalitný čas bez toho, aby sa to skončilo katastrofou? Raz za čas je v poriadku sa odviazať, ak sú však vaše stretnutia iba o tom, že skončíte v horšom stave, než ste boli predtým, môže to byť výstražným svetlom.
Z dlhodobého hľadiska má takýto vzťah skôr negatívny potenciál v otázke emocionálnej, fyzickej, finančnej či spoločenskej. Nenechajte sa vtiahnuť do sebadeštrukčnej špirály. Buď svojej priateľke či priateľovi podajte pomocnú ruku, alebo zo vzťahu vycúvajte.
7. Všetko, čo zdieľate, je negatívne
Každý v živote prežíva lepšie aj horšie chvíle a je normálne sa o ne podeliť. Ak je však vaše kamarátstvo len o tom, že spolu neustále riešite problémy a zabúdate prežívať aj šťastné chvíle, nie je to v poriadku.
Stretnutia, na ktorých sa vaša kamarátka alebo kamarát neustále sťažujú, vás môžu vtiahnuť do ich negatívnej bubliny aj vtedy, ak v skutočnosti prežívate niečo pekné. Môže to nakoniec skončiť tak, že vašu šťastnú náladu zruinuje ich nechuť spoločne prežívať vašu radosť a spokojnosť.
8. Nedostávate podporu
Priatelia by si mali byť oporou a naučiť sa rozumieť potrebám a záujmom toho druhého. Ak všetko, čo urobíte, je podľa druhej strany zlé, nesprávne a cítite sa nepochopená, akú rolu tu ešte zohráva pre priateľstvo typická blízkosť?
Prehodnoťte, či vám vlastne stojí za to očakávať podporu vo vašich rozhodnutiach a celkovom živote, bez zásadnej odozvy, akú by mal dobrý priateľ poskytnúť.