SME

Frida Kahlo: K nešťastiu v živote mala svojský prístup, dávala ho na plátno

Mexická maliarka je dodnes legendou, dokázala konkurovať mužom a vysporiadať sa s osudovými ranami vďaka maľovaniu.

(Zdroj: SITA)

Mexická maliarka zanechala vo svete umenia výraznú stopu. Nazývali ju zázračným dievčaťom, bohyňou a prirodzenou surrealistkou. Jej obrazy boli očarujúce, no zároveň smutné aj temné.

Ich základným motívom bola ona sama. Vytvorila desiatky vlastných portrétov, aby vyjadrila svoje myšlienky, lásku, no najmä bolesť či stratu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vždy plná tvrdosti

Typickými znakmi Fridy boli husté obočie, chĺpky nad hornou perou, kvetiny v uhladených vlasoch a určitá tvrdosť jej osobnosti, ktorá občas prechádzala do mužnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Narodila sa v meste Coyoacán v Mexiku. Jej rodičmi boli fotograf Guillermo Kahlo a Matilda Gonzales. Vyrastala v čase mexickej revolúcie, preto sa mnohokrát stala svedkyňou násilností a brutality v uliciach Mexika.

Ako tínedžerka sa naučila používať fotoaparát rovnako dobre ako jej otec. Už ako dieťa rada šokovala a bola iná ako jej sestra. No zároveň odjakživa trpela zdravotnými problémami. Najprv to bola detská obrna, ktorú jej diagnostikovali ako šesťročnej. Ochorenie spôsobilo, že pravú nohu mala oveľa chudšiu ako ľavú.

Otec ju preto presviedčal, aby viac športovala a telo tak regenerovala. Hrávala futbal, plávala, svojho otca poslúchala a mala s ním veľmi dobrý vzťah. Bola však aj obyčajným mladým dievčaťom, ktoré túžilo po láske. V roku 1922, keď nastúpila do strednej školy v Mexico City, dostala sa do gangu študentov s podobnými politickými a intelektuálnymi názormi a pohľadmi na svet. Zamilovala sa do vodcu gangu Alejandra Gomeza Ariasa.

SkryťVypnúť reklamu

Ich mladá láska však netrvala dlho. Jedno septembrové popoludnie na ceste zo školy nastúpila dvojica do autobusu. Ten sa však zrazil s iným autom a jedna z tyčí autobusu, ktorej sa cestujúci držali, prerazila Fride panvu a chrbticu. Utrpela nielen kritickú zlomeninu, ale bola zranená aj psychicky.

Tri mesiace musela ležať s kompletne zasadrovaným telom. Aby jej čas prešiel rýchlejšie a aby zároveň zamestnala myseľ a odpútala ju od neustálej bolesti, začala si mladá Frida kresliť. Najprv na sadru, neskôr na papier, potom na plátno. Svoj prvý portrét namaľovala o rok neskôr.

Po nehode ju však Alejandro opustil a aj keď ju spočiatku bolelo zlomené srdce, dostala sa z toho vďaka maľovaniu a neskôr druhej veľkej láske.

Nežná žena, veľký muž

Ešte v čase, keď Frida navštevovala strednú školu, všimla si umelca, ktorý bol od nej o 20 rokov starší, Diega Riveru. V tom čase bol Diego slávnym maliarom a ona ho často sledovala pri práci. Svojim kamarátkam vraj dokonca povedala, že sa raz stane jeho ženou, aj keď vôbec nemohla tušiť, ako sa jej život vyvinie. Znova sa s ním stretla v roku 1928, keď mu doniesla svoje obrazy. Chcela poznať jeho názor, stať sa jeho žiačkou.

SkryťVypnúť reklamu

Aj keď si spočiatku túto odvážnu neznámu nevšímal, jej obrazy ho prekvapili viac ako pozitívne. Ich vzťah bol najprv priateľský až profesionálny. Diego však bol odjakživa známy ako sukničkár so slabosťou pre ženy. Frida zas túžila po jeho pozornosti, a tak medzi nimi vznikol milostný vzťah. Aj keď jej matka nesúhlasila, dvojica sa zosobášila. Frida sa stala Diegovou treťou manželkou. Vedela, čo je zač, a on jej jasne povedal, že nedokáže byť verný.

Preto ho brala takého, aký bol. Neschopný monogamie, no predsa jej muž. Na začiatku manželstva sa často sťahovali. Pre Diegovu prácu sa presťahovali do San Francisca, neskôr do New Yorku, potom do Detroitu.

Frida svojho manžela nasledovala, aj keď v USA nebola spokojná. Cítila sa ako Mexičanka, vyzerala tak a dávala to všetkým najavo. Občas však mala pocit, že je pre Američanov skôr atrakciou ako rovnocenným partnerom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vzťah Diega a Fridy bol vždy veľmi krehký, rovnako ako pevný a len ťažko sa dal definovať. On mal milenky, ona sa nebránila mimomanželským vzťahom s mužmi aj ženami. Žili dokonca v oddelenej domácnosti a každý mal svoj ateliér na inom mieste.

Keď Diego zviedol aj Fridinu sestru Cristinu, Frida sa zrútila, ostrihala si svoje dlhé vlasy a určitý čas sa so svojim mužom nerozprávala. Dvojica sa rozchádzala a opäť dávala dokopy. Keď však Frida v roku 1934 druhýkrát prišla o dieťa, bola zlomená. Tejto strate venovala aj obraz.

Späť v Mexiku

Maliarka svoj štýl neustále zlepšovala, dopĺňala ho realistickými aj surrealistickými komponentmi. Pomohli jej k tomu svojím spôsobom aj dlhé dni a noci, ktoré pre rôzne zdravotné problémy preležala na nemocničnom lôžku.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Na obrazoch kreslila výjavy zo svojho ťažkého života. Kombinovala motívy ako kvetiny, maternicu, mŕtve dieťa na pupočnej šnúre, seba na lôžku, hada či žily. Nikdy sama seba nepovažovala za surrealistickú maliarku, nemala rada „nálepky“.

Pomenoval ju tak až André Breton, jeden z najznámejších predstaviteľov surrealizmu. „Neviem, či moje obrazy sú surreálne alebo nie, ale viem, že sú tým najúprimnejším vyjadrením mojej osoby,“ povedala počas svojho života.

Vystavovala doma v Mexiku, no obľúbenou umelkyňou bola aj v New Yorku či Paríži. Priatelila sa aj s ďalšími skvelými umelcami, medzi ktorými bol napríklad Pablo Picasso. V roku 1939 sa rozviedla s Diegom Riverom a namaľovala jeden zo svojich najznámejších obrazov Dve Fridy.

O rok neskôr sa však znova vzali, no ich vzťah vyzeral rovnako ako predtým. Počas pobytu v USA sa Frida dozvedela, že jej otec je veľmi chorý, a tak sa vrátila naspäť do Mexika a pišiel s ňou aj Diego.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Manželia u seba v dome neskôr ukryli Leva Trockého a jeho ženu Natáliu. Lev bol komunistom v exile a nepriateľom Stalina. Prenasledovali ho a chceli ho chytiť. V dome Fridy a Diega našiel útočisko, ba dokonca viac, s Fridou zažil mileneckú aféru.

Frida však neustále trpela zdravotnými problémami, ktoré sa z roka na rok zhoršovali. V roku 1950 jej diagnostikovali gangrénu v pravej nohe. Noha jej pomaly odumierala a Mexičanka sa nedokázala poriadne hýbať.

V Mexiko City v Galérii súčasného umenia sa v roku 1953 konala jej prvá a posledná sólová výstava. Doktor jej odporučil, aby zostala v posteli, pretože jej zdravotný stav bol kritický. Tu sa však prejavila Fridina tvrdohlavosť - dala sa naložiť na auto, odviezla sa do galérie a uvítala hostí na svojej vernisáži.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V auguste toho istého roku jej museli pravú nohu amputovať. Zomrela vo veku 47 rokov, 13. júla 1954. Do smrti stál Diego Rivera po jej boku. Jej domov Modrý dom sa stal Múzeom života a tvorby Fridy Kahlo.

Osobnosti

Súvisiace témy: Ženské osobnosti
SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 93 368
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 872
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 570
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 459
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 653
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 500
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 255
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 653
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Kuskus je jednoduchý na prípravu.


a 1 ďalší 1
Hlivu môžete skombinovať s kyslou smotanou.

Trinásť nápadov na recepty z hlivy.


redakcia SME ženy

Nové číslo magazínu SME ženy je v predaji aj s darčekom.


redakcia SME ženy
Simona Mištíková

Riaditeľka PR agentúry a lektorka soft skills.


6
reklama
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 821
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 623
  3. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 36 049
  4. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 25 353
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 548
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 12 023
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 956
  8. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 10 342
  1. Tupou Ceruzou: Trump vs. Čína
  2. Marcel Rebro: SMERácka kádrovačka
  3. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.
  4. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  5. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  6. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  7. Tupou Ceruzou: Businessman
  8. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
SkryťZatvoriť reklamu