Človek môže mať zo všetkých kozmetických odporúčaní poriadny chaos. Naša pleť, vlasy, zuby a telo sú náročné na údržbu a s vekom sa ich požiadavky zvyšujú. Ignorácia ich potrieb znamená zrýchlenie starnutia a vzhľadu.
Nemusíte mať doma obrovskú zásobu líčidiel. Dôležitejšie sú základné kozmetické prípravky, ktoré vám pomôžu udržiavať zdravý a mladistvý vzhľad každej časti tela aj bez množstva mejkapu.
Stavte na overené produkty a kvalitu a vytvorte si „kolekciu“ vlastnej kozmetickej starostlivosti, na ktorú sa môžete za každých okolností spoľahnúť.
1. Hydratačný krém
Ak nemáte extrémne mastnú pleť, v zime môžete pokojne zabudnúť na zmatňujúci púder, ale aj univerzálne BB krémy či príliš ľahké prípravky s množstvom vody v obsahu. Aj keď ponúkajú množstvo benefitov, v zime nehydratujú správnym spôsobom.

Zima si vyžaduje akútnu hydratáciu. Zvnútra aj navonok, na tele, aj na tvári. Šupinatá pokožka síce láka k odlupovaniu nežiaducich vrstiev kože, ale vašej pleti nepomôže. Miesto jej dráždenia skôr siahnite po kozmetických prípravkoch obsahujúcich vitamíny a zložky potrebné na výživu pleti.
Ľahké krémy v zime odložte a radšej investujte do tých s hutnejšou konzistenciou. Svoju kozmetiku by ste mali prispôsobiť typu pleti a tiež miestu, kde žijete. Aby si pleť udržala vlhkosť celý deň, potrebuje viac tukov.
Používajte krémy bohaté na rastlinné oleje, napríklad olivový, mandľový, sezamový, či púpavový.
2. Využívajte nástroje
Možno aj vy patríte k tým, ktorí sa pri aplikácii mejkapu spoliehajú v prvom rade na svoje ruky a najmä prsty. No na suchej pleti v zime si takýmto spôsobom skôr uškodíte. Prstami neaplikujete prípravky dosť starostlivo na to, aby vyzerali dokonale a na pleť správne sadli.
Pomôžte si štetcami či hubkami. Výsledok bude celistvejší. Prípravky nanášajte krátkymi ťahmi alebo ich do pleti „zaklepte“. A nezabudnite na ich pravidelné umývanie, aby ste sa v nich vyhli množeniu baktérií.
3. Vodeodolná maskara
Vietor, dážď, sneh...to všetko môže spôsobiť, že sa vaše pôvodne objemné riasy alebo dokonale nanesená očná linka premenia na machuľu pod okom alebo v okolí očných kútikov. Spoľahlivá maskara odolná voči vode je preto na nezaplatenie.
4. Viac krémovosti
V zime na konzistencii naozaj záleží. Výkyvy počasia dokážu na pôvodne perfektnom mejkape narobiť škody a tak je lepšie využívať produkty, ktoré sú trvácnejšie. Na to poslúži najmä ich krémová, hustá konzistencia opäť s množstvom prírodných olejov.
Medzi krémovými produktmi vo vašej kozmetickej taštičke by mal byť rúž, ktorý nie je zmatňujúci, ale skôr hydratačný či farba na líca a očné tiene. Okrem toho používajte v zime radšej zemité krémové odtiene ako béžová, marhuľová či karamelová.
Zima vám líca sfarbí dočervena aj sama, nemusíte im farbu pridávať doma, konečný efekt by tak mohol byť skôr rušivý. Ak máte predsa len potrebu použiť púder, nanášajte ho striedmo, len na miesta, kde je to nutné, aby pleť v zime nestratila prirodzený jas.
5. Odličovacie mlieko
K rituálom zimnej starostlivosti o pleť by malo jednoznačne patriť aj odličovanie pleti večer pred spaním. Počas spánku pleť najlepšie vstrebáva rôzne výživné látky, ak je znečistená nemôže ich prijímať v potrebnom rozsahu a dostatočne sa regenerovať.
Najmä počas zimného obdobia voľte šetrnú kozmetiku na odlíčenie. Ideálne sú mlieka, ktoré poskytujú dostatok hydratácie a zároveň sú k pokožke jemné.
6. Vyživujúce sérum

Výrobcovia kozmetických produktov sa začínajú čoraz častejšie zameriavať na špeciálne séra. Nájdite pre svoju pleť to pravé, ideálne sérum na prírodnej báze s obsahom kyseliny hyalurónovej či vitamínu C alebo výťažkov z bylín.
Sérum je koncentrovaná výživa pre vašu pleť, ktorej účinky vidieť takmer okamžite. Môžete ho vmiešať do denného či nočného krému alebo ho nanášať na pleť samostatne ako podkladovú bázu pod krém a mejkap.
7. Šampón a kondicionér na vlasy
Vlasy sú v zime vystavené teplotným rozdielom a nepriaznivým poveternostným vplyvom, preto bývajú suché a slabé a často elektrizujú. Vybavte svoju kúpeľňu vyživujúcim šampónom, maskou na vlasy a bezoplachovým kondicionérom, ktorý na vlasoch vytvorí ochranný film.
Ak máte problém s mastnými vlasmi, odporúčame skôr číre šampóny s obsahom byliniek a neutrálnym PH. Určite si nedávajte kondicionér ku korienkom. Vyberajte si finálne stylingové prípravky, ktoré nezaťažia vlasy.
Žiadne gély, vosky ani lesky v rôznych podobách. Jemnejším vlasom raz za čas doprajte kúru na báze prírodných olejov doma alebo v salóne. Vhodný je napríklad argánový, makadamiový alebo olej zo šachora jedlého. Kúry s obsahom keratínu sú zase vhodné pre pevnejšie, poréznejšie a kučeravé vlasy.
Domáce masky na vlasy:
Pre viac lesku: Zmiešajte desať kvapiek rozmarínového a desať kvapiek levanduľového oleja. Votrite do vlasov, jemne pomasírujte a nechajte pôsobiť pol hodiny, potom opláchnite a umyte šampónom.
Na suché vlasy: Štyri až päť lyžičiek jemného tvarohu vymiešajte s pár kvapkami mandľového oleja a naneste na vlasy. Nechajte pôsobiť dvadsať minút a dôkladne umyte.
Na oživenie: Polievkovú lyžicu olivového oleja zmiešajte s našľahaným vajcom a votrite do vlasov. Nechajte pôsobiť pol hodiny a umyte.
Proti lámavosti: Rozmixujte ošúpaný citrón a kivi, pridajte šťavu z ďalšieho citróna, naneste na suché vlasy, zabaľte do igelitu a nechajte pôsobiť hodinu a pol. Potom vlasy dôkladne opláchnite.
Pre namáhané vlasy: Rozmixovaný banán zmiešajte s olivovým olejom a medom, nechajte pôsobiť na vlasoch dvadsať minút a potom ich dôkladne umyte.