Ženy žijúce bez partnera sú šťastnejšie ako muži žijúci bez partnerky. Tento záver vyplýva z prieskumu, ktorý robila spoločnosť Mintel. Dáta zo správy o životnom štýle slobodných ľudí v Británii ukazujú, že až 61 percent žien žijúcich bez partnera je spokojných a svoj spoločenský status by nemenilo.
To isté hovorí len 49 percent mužov. Z prieskumu vyplýva aj to, že až 75 percent žien sa v priebehu jedného roka nepokúšalo o nadviazanie nového vzťahu. Rovnako to vníma len 65 percent mužov.
Ženy majú viac sociálnych väzieb
V Británii je momentálne 42 percent ľudí žijúcich mimo partnerský vzťah, čo je rovnaké percento, aké uvádzal prieskum Štatistického úradu Slovenskej republiky pre obyvateľstvo Slovenska v roku 2013. Tento počet zahŕňa slobodných ľudí, ľudí rozvedených, vdovcov a vdovy aj tých, ktorí žijú v odlúčení.

Téme single obyvateľstva v Británii sa venoval aj magazín The Telegraph, ktorý oslovil profesorku Emily Grundyovú z University of Essex.
„Existujú dôkazy, že ženy trávia prácou v domácnosti podstatne viac času ako muži a myslím si, že na ich pleciach je aj väčšia emocionálna záťaž,“ vysvetľuje Grundyová skutočnosť, prečo sa slobodné ženy cítia byť spokojnejšie. Do vzťahov musia investovať omnoho viac energie ako muži a ide teda o jednostrannú záťaž.
Pocit spokojnosti v single živote sa stupňuje s vekom žien. Kým len 19 percent single mužov vo veku 45 až 65 rokov povedalo, že sa cítia veľmi šťastne, u nezadaných žien v rovnakom veku je to až 32 percent.
Podľa slov Emily Grundyovej majú navyše ženy prirodzenú tendenciu mať viac alternatívnych sociálnych väzieb, ktoré sú ich záchrannou sieťou v prípade problémov. Muži majú podľa jej slov tendenciu spoliehať sa predovšetkým na partnerku.
„Z mnohých štúdií je zrejmé, že ženy, ktoré nemajú partnera, sú sociálne aktívnejšie a majú viac priateľov. U mužov je to naopak. Znamená to, že ženy majú v živote širšiu škálu vzťahových alternatív ako muži,“ uzatvára profesorka.
Problémom sú financie

Samozrejme, prieskum ukázal aj to, že existuje nezanedbateľné percento ľudí, ktorých ich nezadaný stav trápi. Spoločenský tlak na ľudí bez partnera je stále veľmi silný.
Osamelo a emocionálne prázdne sa však cítia najmä mladí ľudia vo veku od 18 - 24 rokov. Až 54 percent z nich sa obáva, že si partnera nenájdu ani v budúcnosti.
O ďalšom negatívnom aspekte hovorí aj Jack Duckett, analytik zo spoločnosti Mintel, ktorá prieskum realizovala. Ukázalo sa totiž, že len 36 percent mužov a žien žijúcich osamote cítia spokojnosť aj finančne.
Napriek tomu sa trh stále viac zameriava aj na ľudí žijúcich single. Z Číny sa aj do západných krajín postupne dostáva oslava dňa Guanggun Jie, v anglicky hovoriacich krajinách nazývaného Singles' Day, ktorý má byť akousi alternatívou dňa svätého Valentína.