Už v knižnom bestselleri Joy of Sex, ktorý vyšiel v sedemdesiatych rokoch a patril na tú dobu k literárne revolučným počinom, sa píše: "Veci, ktoré vám znemožnia užívať si sex v staršom veku, sú presne tie isté, ktoré vám znemožnia bicyklovať sa - zlý zdravotný stav, myšlienka, že je to pochabé a...žiaden bicykel".
Ľudia, ktorí si aj po päťdesiatke, šesťdesiatke a dokonca v ešte vyššom veku dokážu užiť príjemný a svieži sexuálny život, majú čosi spoločné. Pochopili, že k jeho dosiahnutiu je treba vynaložiť o niečo viac snahy než v mladšom veku, získať o niečo viac vedomostí a použiť o niečo viac predstavivosti. Vtedy ich sex stále dokáže napĺňať.
Vzťahová terapeutka Laura Bermanová vo svojej diskusnej relácii In the Bedroom uviedla napríklad to, že "v sexe neexistuje nič také, ako dátum expirácie." Presvedčenie, že sex a intimita sa stávajú menej dôležitými, čím sme starší, je podľa nej obyčajný mýtus.

Prijmite nové okolnosti a prispôsobte sa im
Okrem toho, že sa muži a ženy v strednom a vyššom veku stretávajú so zdravotnými prekážkami, ktoré im znemožňujú užiť si intimitu naplno, nezriedka si tiež kladú otázku, ako odstrániť zaužívaný stereotyp. Telesné ťažkosti ako menopauza, nedostatočná chuť na sex či problémy s erekciou však idú ruka v ruke s psychickým nastavením a kroky na ich vyriešenie treba robiť súčasne.

Ak chcú páry premeniť sex v zážitok a opätovné potešenie, nestačí iba návšteva lekára, do zmeny musia zapojiť aj vlastné sily. "Keď hovoríme o užívaní si sexuality a rôznych fantázií, vek by človeka nemal limitovať," hovorí Bermanová.
Základom by mala byť snaha adaptovať sa na nové okolnosti a v prvom rade o nich na rovinu komunikovať.
To, čo fungovalo, keď mal človek 25, nemusí rovnako zaručene fungovať aj v šesťdesiatke. Nemyslia sa tým iba telesné schopnosti a možnosti, ale aj postupná, rokmi ovplyvnená zmena preferencií v sexe, vzájomný vzťah či naladenie.