Je to typicky ženská rakovina, na ktorú na Slovensku ročne zomrie vyše dvesto pacientok. Celosvetovo ide o štvrtý najčastejší typ rakoviny u žien.
Riziko rakoviny krčka maternice sa však môže znížiť vďaka jednej z foriem antikoncepcie. Je až o tretinu menej častá u žien, ktoré používajú vnútromaternicové teliesko.
Vyplýva to z najnovšej štúdie zverejnenej v magazíne Obstetrics and Gynecology, o ktorej informovala agentúra Reuters.
Imunitná reakcia ako možná príčina
Autori preskúmali výsledky z už predtým zverejnených šestnástich výskumov.

Ich predmetom bolo takmer 5-tisíc žien s rakovinou krčka maternice a viac než 7500 zdravých žien. Ukázalo sa, že tie, ktoré mali zavedené vnútromaternicové teliesko, mali zároveň až o 36 percent nižšiu pravdepodobnosť dostať tento typ rakoviny v porovnaní so ženami, ktoré ho zavedené nemali.
Hlavná autorka štúdie, Victoria Cortessisová z University of Southern California v Los Angeles, uviedla, že o vysvetleniach možno zatiaľ viesť iba hypotetické debaty.
Jedným z nich by mohlo byť, že vnútromaternicové teliesko spustí narušením cervikálneho tkaniva imunitnú reakciu, vďaka ktorej telo dokáže lepšie bojovať proti infekcii HPV, ktorá rakovinu krčka maternice spôsobuje.
Infekcia HPV (ľudský papilomavírus) patrí k najčastejšie prenosným sexuálnym ochoreniam. Väčšina z nich odznie sama od seba a nespôsobuje žiadne symptómy, existuje však skupina HPV, ktorá má vysoké riziko vzniku rakoviny, a to nielen krčka maternice, ale aj análneho otvoru, penisu, vagíny a vulvy.

Väčšia ochrana pre neočkované ženy
Vplyv rôznych metód antikoncepcie na vznik rakoviny je dlhodobo predmetom výskumov a záujmu vedcov. No aj najnovšie informácie potvrdzujú potrebu ďalšieho skúmania.
Štúdia o vnútromaternicových telieskach iba naznačila určitú spojitosť, nezameriavala sa na dokázanie, že skutočne priamo pomáhajú pri prevencii rakoviny a ako k nej presne dochádza. Nie je ani jednoznačné, ako dlho by mali ženy vnútromaternicové teliesko používať, aby sa znížené riziko prejavilo, alebo o aký typ telieska by malo ísť.
Potenciál teliesok chrániť pred rakovinou krčka maternice tiež môže byť väčší pre ženy po tridsiatke, ktoré sú väčšinou neočkované proti HPV vírusu a menší pre mladšie ženy, ktoré vakcínu dostali.
George Sawaya, ktorý sa zaoberá výskumom rakoviny a reprodukčným zdravím, však poukazuje na ešte jednu zásadnú informáciu ohľadom vnútromaternicového telieska. „Z tejto štúdie vyplýva, že jeho používaním nevzniká zvýšené riziko rakoviny krčka maternice. V skutočnosti jeho použitie môže poskytnúť dôležitý ochranný efekt,“ uviedol.