Text pôvodne vyšiel v denníku Express, ktorý patrí pod The Washington Post.
Otázka: Žijem s mužom môjho života. Je úžasný, ale jednu vec stále riešime: alkohol. Nepije každý deň, iba pri “zvláštnych príležitostiach“, no keď pije, je úplne iný človek a je mu to jedno. Je to s ním také ťažké, že ho chcem opustiť. Nepijem a som od neho oveľa mladšia a on si myslí, že so mnou nie je zábava a neviem sa tešiť. Čo s tým môžem robiť?

Odpoveď: Alkohol môže zabíjať vzťah a je jedno, či niekto pije pravidelne alebo nie. Veľa ľudí si nahovára, že nemajú problém, pretože sú schopní vydržať istý čas bez pitia. Nejde však len o frekvenciu pitia, ale aj o to, kým sa stanú, keď pijú.
Je zrejmé, že má problém a namiesto toho, aby si ho priznal, obracia pozornosť na vás s tým, že nie ste dostatočne zábavná (mimochodom odkedy mladšia znamená byť neschopná tešiť sa?).
Možno sa zdá, že je mužom vášho života, ale prosím vás, zvážte dlhodobé dôsledky žitia s niekým, s kým stále musíte bojovať, najmä ak je to preto, že odmieta zobrať zodpovednosť za problémy, ktoré ovplyvňujú vás oboch.
- - -
Otázka: Mám 36 rokov a pretože som si dva roky nevedela nájsť prácu, išla som bývať späť k rodičom a babke. Vrátila som sa na školu a chýba mi už len jeden semester. Chcem si nájsť prácu a konečne sa odsťahovať, ale mám pocit, že moji rodičia dúfajú, že s nimi zostanem a budem im finančne, fyzicky a emocionálne pomáhať. Robím totiž mnohé domáce práce a pomáham platiť účty. Moja babka chradne, mamu nedávno operovali a otec aj v sedemdesiatke stále chodí do práce. V mojej malej izbe sa však dusím a potrebujem svoj vlastný priestor. Na druhej strane sa cítim vinná za to, že chcem odísť.

Odpoveď: Nemôže to byť také čierno-biele. Pomáhanie rodičom a babke fyzicky, finančne a emocionálne neznamená, že musíte spávať v detskej izbe ani to, že musíte prísť o svoju nezávislosť.
Vo vašom okolí sú určite ďalšie možnosti bývania, ktoré by vám umožnili rozumne rodinu navštevovať. A čo vravíte na automatizáciu niektorých platieb a platenú pomoc v domácnosti, keď príde čas? Buďte úprimná. Odsúvanie problému spôsobí, že budete nepríjemná.
Jasne vysvetlite, že potrebujete mať vlastný priestor, ale že im stále budete k dispozícii. Áno, môžete sa cítiť vinná. Ak však nájdete spôsob, ako získať vlastný priestor a zároveň pokračovať v zmysluplnej pomoci rodine, budete sa cítiť oveľa slobodnejšie. A tým pre nich budete aj lepšou spoločníčkou.
- - -
Andrea Bonior je klinická psychologička. Každý týždeň uverejňuje stĺpčeky v The Washington Post Express.