Dosiahnuť vysnívaný vzhľad, utratiť tisíce eur a mať spokojný pocit zo svojej fyzickej schránky? Kedysi to bola doména žien, no dnes už to neplatí.
Plastických chirurgov pritom nenavštevujú iba známe herecké či spevácke tváre, ktoré sa prezentujú pred ľuďmi a potrebujú vyzerať čo najlepšie, ale aj „bežní“ muži.
Nemusí pritom ísť iba o estetický rozmar, svoju úlohu zohráva aj zlepšenie kvality života, ak človek trpí nejakým zdravotným problémom.
Uši, nos aj penisy
Riešenie v rukách plastického chirurga kedysi muži hľadali najmä v súvislosti s materskými znamienkami či kožnými tumormi, jednoducho povedané menej dramatickými zákrokmi. Podľa primára Ústavu lekárskej kozmetiky Dušana Gubu v minulosti väčšie zákroky, ako sú operácie uší, očí či nosa neboli až také časté.
V súčasnosti však pribudli operácie viečok, facelifting aj implantáty.
Potvrdzuje to aj uznávaný plastický chirurg David Tomášek z pražskej kliniky Precizia: „Muži chcú, čo sa týka počtu jednotlivých operácií, najmä operácie uší a nosa. V poslednej dobe dochádza tiež k veľkému záujmu o estetiku mužského pohlavného orgánu, a to nielen predĺženie či zväčšenie objemu penisu, ale ide aj o zdravotnú problematiku v podobe obriezky,“ hovorí.
Muži bývajú nespokojní so svojím zjavom napríklad aj ak ide o vlasy. Častým zákrokom najmä v zahraničí je ich transplantácia.

Je možné upraviť všetko? Takmer
Výstrelky v oblasti plastickej a estetickej chirurgie, ktorým holdujú najmä v zahraničí, zahŕňajú naozaj širokú paletu úprav – môžeme tak hovoriť napríklad o výplniach na tvári, implantátoch do pŕs, lýtok či zadku, vyberanie rebier, implantácie semenníkov a ďalšie.
„Prakticky všade na tele je možné previesť estetickú operáciu v situácii, kedy je nositeľ svojho handicapu s týmto nálezom nespokojný,“ tvrdí David Tomášek.
Hoci to znie priam ideálne, estetická medicína v skutočnosti nie je schopná riešiť úplne všetko.
„Napríklad zásah do dĺžky kostí kvôli veľkosti, ovplyvnenie tvarov kĺbov, kostného skeletu a napríklad zásah do tvaru lebky,“ približuje plastický chirurg.
Ani s rekonvalescenciou po zákrokoch to nie je vždy jednoduché a ideálne. Závisí to od konkrétnej operácie, no podľa lekára sa rany zahoja približne 2 až 3 týždne po nej.
„Výsledok operácií nehodnotíme skôr než po troch mesiacoch. Celkový proces hojenia, kedy v tkanivách už nie sú žiadne známky hojivých procesov, však trvá minimálne rok. Jazvy sa tak majú ošetrovať do roka od operácie, kedy ich je možné ovplyvniť masážami,“ vysvetľuje Tomášek.
Ak je potrebné urobiť ešte nejakú následnú zmenu, korekčné výkony sa robia až po roku od operácie. Tento čas sa príliš skrátiť nedá, dá sa však pomôcť priamo po operácii pri hojení rán. Pri nich pomáha, ak sa telu dodávajú enzýmy v rámci podpornej liečby, na trhu je hneď niekoľko známych prípravkov.
Muži, ktorí to priznali
Každý trh je iný a aj v oblasti plastickej chirurgie sa v závislosti od krajiny objavujú rozdiely. Niekde sú v obľube iba jemné a neviditeľné zákroky, inde je na mužoch i na ženách výsledok skutočne očividný.
Aj niektoré známe osobnosti z radov mužov sa v minulosti priznali k úpravám na zovňajšku. Išlo najmä o zásahy do oblasti tváre ako plastiky nosov, úprava očných viečok či facelift.
Medzi najznámejšie mená, ktoré podstúpili nejakú zmenu, patria napríklad líder skupiny Kiss Gene Simmons, ktorý podstúpil facelifting, porotca a producent Simon Cowell, ktorý priznal botoxové injekcie či šéfkuchár Gordon Ramsay, ktorý si dal laserom odstrániť vrásky.
Muži z radov celebrít pritom menšie zákroky podstupujú často, akurát nie vždy majú potrebu ich priznať.
Niekedy to však ani nie je potrebné, verejnosť to vidí jasne, predovšetkým ak ide o prípady, keď to dotyčný so zásahmi prehnal. Za všetko hovorí porovnanie minulých a súčasných fotografií takých hviezd ako sú Mickey Rourke, Axl Rose, Wayne Newton, Barry Manilow či zosnulý Pete Burns.