Petra Arbet sa výrobe profesionálnych autorských šperkov venuje od roku 2012, keď si ako študentka založila značku bepart. Ateliér budovala postupne.
Petra Arbet (28)
- Výrobe šperkov sa začala venovať už v detstve.
- Jeden rok študovala architektúru, neskôr ju prijali na VŠVU.
- Je absolventkou ateliéru S+M+L_XL Kov a Šperk.
- Ako študentka absolvovala polročný pobyt vo Fínsku a po skončení štúdia stáž v Londýne.
- Značku bepart si založila v roku 2012 ešte počas štúdia na VŠVU. Venuje sa autorskému šperku a na predaj ponúka aj výrobky z kolekcie. Jej tvorba je moderná, minimalistická, presadzuje v nej čisté línie a geometrické tvary.
„Začínala som tak, že som mala troje klieští a jeden stôl. Nemala som ani spájkovačku,“ opisuje začiatky svojho podnikania mladá šperkárka. Dnes svoje šperky posiela do celého sveta. Jeden prsteň vyrobila pre nás priamo pred našimi očami.
Hlavné slovo má zákazník
Šperky vyrába prevažne na zákazku, hlavné slovo má zákazník. Zlatník ho požiada, aby si vytvoril prehľad šperkov, ktoré sa mu páčia. Na základe tohto výberu šperkárka vytvorí niekoľko návrhov, ktoré by si mohol chcieť kúpiť.
"Na týchto návrhoch sa zvyčajne ešte pracuje. Dopĺňajú sa o zákazníkove požiadavky a predstavy až do chvíle, keď vznikne finálny návrh. Ten potom spravím ako reálny model z mosadze. Nepracujem s 3D grafickým modelom, radšej robím reálny model v materiáli, aby si zákazník vedel predstaviť v reálnej mierke. Tu sa ešte dajú doladiť posledné detaily ako hrúbka a veľkosť prsteňa.“
Na samotnú výrobu šperkov sa používajú guľaté drôty alebo hranaté šíny, ktoré sa nakupujú v špecializovaných obchodoch na drahé kovy. Ak v nich chcete nakupovať, musíte sa registrovať. Základný materiál sa potom ťahá cez takzvané prievlaky, čím sa upraví na požadovanú dĺžku a hrúbku.

Špička drôtu sa valcovaním alebo pílením stenčí, aby sa dal vsunúť do oceľových doštičiek s rôznymi priemermi. Cez ne sa drôt ťahá na požadovanú hrúbku a tvar. „Ľahké to rozhodne nie je. Tlak, ktorý vzniká pri ťahaní materiálu, je obrovský. Niekedy ma až odhodí,“ opisuje jednu z častí náročného procesu výroby útla šperkárka.