Pravidlá sú prísne a veľmi striktne dodržiavané. Nohavičky musia zahaľovať celý zadok a podprsenka má vyslovene športový strih. Časté sú aj dresy, ktoré pripomínajú plavky. Žiadne rukavice, žiadne topánky. Prebiehajú antidopingové testy a postavy športovkýň pripomínajú skôr plavkyne ako tanečnice.
Medzinárodná športová organizácia GAISF minulý týždeň uznala pole sport medzi oficiálne športy, čím vznikla šanca na to, aby sa dostal aj medzi olympijské disciplíny. Ešte stále máte predstavu, že tanec pri tyči robia iba striptérky?
Modriny a mozole, o ktorých vám nikto nepovie
Amatérsky pole dance, teda tanec alebo cvičenie s pomocou tyče, sa na Slovensku v posledných rokoch teší veľkej popularite.Vznikli mnohé tanečné štúdiá lákajúce ženy vyskúšať si zmyselné cvičenie, ktoré spevní celé telo. Svoju úlohu zohrali aj portály na zľavové poukazy, ktoré kurzy ponúkajú ako ideálny darček.

Takmer nikde sa však nespomínajú mozole a modriny, ktoré si z hodín zaručene odnesiete. „Na začiatku som mala veľké množstvo modrín, odrením a otlakov. Časom, keď som sa naučila robiť prvky technicky správne, modriny sa zmenšili. Nemôžem však povedať že by úplne zmizli," povedala o „vedľajších účinkoch“ pole dance novinárka Martina, ktorá sa mu amatérsky venuje tri roky.
Nie je jediná. Podobnú skúsenosť má aj Lenka pracujúca v oblasti marketingu. „Áno, pole dance je veľmi veľká drina. S novými figúrami prichádzajú vždy nové modriny. Pole dancerka musí byť navyše veľmi flexibilná, a preto trénovanie iba tohto športu niekedy nestačí. Ideálne je skombinovať ho s jogou.“

Pole dance verzus pole sport
Hoci sa na kurzoch či tréningoch nikto nevyzlieka, v spoločnosti stále panuje predstava, že pole dance je neslušný, ide pri ňom hlavne o predvádzanie alebo zvádzanie. Tomu sa, pravdaže, nedá celkom vyhnúť, pretože pole dance sa ľuďom stále najviac spája s jeho nedávnym dejiskom – americkými striptízovými klubmi. Pri krátkom historickom exkurze však nájdeme zaujímavejšie východiská.