BRATISLAVA. Módny priemysel etický k zvieratám sa v ľudských mysliach najčastejšie spája najmä s nenosením kožuchov či výrobkov z kože, o ktorých je všeobecne známe, ako vznikajú a ako sa vyrábajú.
Oveľa menej sa však hovorí o ďalšej textilnej surovine, a tou je ovčia vlna. Výrobcovia aj konzumenti ju považujú za kvalitný materiál s nenahraditeľnými vlastnosťami, málokedy však premýšľajú nad jej pôvodom a spôsobom, ako sa dostala do ich šatníka.
Organizácie ochraňujúce zvieratá sa to teraz snažia zmeniť a vlna sa dostala do ich hľadáčika.
Video odhalilo týranie
Človek chová ovce od nepamäti a napríklad na Slovensku sa počiatky chovu tohto zvieraťa datujú už do 11. storočia. Patrí k nemu aj pravidelné strihanie vlny.
V súčasnosti sa ovce chované na vlnu zvyknú strihať dvakrát do roka. Organizácie na ochranu zvierat vrátane PETA však upozorňujú, že táto procedúra môže byť pre zvieratá mimoriadne bolestivá a nepríjemná.
Tento rok napríklad zverejnili tajne natočené zábery z Austrálie, prostredníctvom ktorých obvinili strihačov oviec z týrania. Zachytili na nich, ako ovce bijú do hlavy a tvárí, udierajú ich nástrojmi, kopú do nich či ich pritláčajú k zemi a skáču po nich.
Austrália je pritom producentom okolo 50 percent svetovej produkcie merino vlny.
Nejde však len o jeden kontinent, podobné podmienky v biznise s vlnou fungujú po celom svete. PETA odhalila podobné praktiky aj v USA a kruté zaobchádzanie s ovcami je smutným pravidlom na Strednom východe, kam sú zvieratá transportované v nehumánnych podmienkach.

Je to len strihanie?
Pred rokom sa ako ambasádorka PETA rozhodla upozorniť na utrpenie oviec aj herečka Alicia Silverstone.
„Vlna vo všeobecnosti nie je niečo, o čom ľudia premýšľajú. Najčastejšia vec, ktorú mi hovoria, je – ale veď ovce iba strihajú, nezabíjajú ich. Nie je to tak,“ povedala vtedy a dodala:

„Deje sa to na bitúnkoch, kde je prepravný pás a všetko je veľmi rýchle. Pri strihaní sú ovce často porezané, ubližuje im to a dochádza tak k vážnym zraneniam. Nie je tam nikto, kto by sa o ne postaral. Ľudia, ktorí toto robia, sa na ovce pozerajú ako na objekty.“
Spoluzakladateľka a súčasná riaditeľka PETA, Ingrid Newkirková, verí, že aj v tomto boji sa ochranárskej organizácii podarí vyhrať a pridáva sa k Alicii:
„Ľudia budú vždy hovoriť – je to len strihanie. Množstvo strihačov však užíva drogy, sú na amfetamíne, pretože musia pracovať veľmi rýchlo.
Ovce udierajú, hádžu ich na zem, bijú ich do tváre. Robia to päsťami, kovovými nožnicami, a potom ich zašívajú bez umŕtvenia,“ povedala v rozhovore pre Guardian.
Keď známe meno pomáha
Veľkú nádej vkladá Newkirková do mladých ľudí. „Tí sú na vrchole, chápu to. A ovce sú také nežné, krotké a roztomilé!“ hovorí.
S aktivistami sa snažia v osvete verejnosti pomáhať aj známe mená. Okrem spomínanej Alicie Silverstone je to napríklad herečka Pamela Andersonová či herex Joaquin Phoenix.
Ten sa angažoval aj v televíznej a novinovej reklame, ktorá hlásala, že o utrpení oviec nevedel. Predvádza v nej však už svoj nový oblek vyrobený z takzvanej „future wool“, teda vlny budúcnosti. Ide o oblečenie z recyklovanej bavlny a plastových materiálov.
Ingrid Newkirková tiež priznala, že by do svojich kampaní radi prilákali aj skutočne veľké mená. Jednotkou na jej zozname je speváčka Beyoncé.
Treba ovce strihať?
Ako to zariadila príroda? Naozaj sú ovce závislé od ľudských rúk, ktoré ich zbavia vlny, aby nerástla donekonečna?
Dave Thomas, emeritný profesor v oblasti vedy o živočíchoch, tvrdí, že pri domácich ovciach bude vlna rásť neustále a prirodzene zhodia iba jej malé množstvo. Je to tak preto, že za stáročia sa týmto spôsobom vyvinuli vďaka ľudskému zásahu do ich srsti, keďže ich chovajú najmä kvôli mäsu, mlieku a spomínanej vlne.
Existujú však aj divé plemená, ktoré svoju srsť zhadzujú úplne, ako napríklad ovce hruborohé.
Aktivisti upozorňujú, že v prípade domácich oviec dochádza k ich strihaniu v niektorých prípadoch príliš skoro, ešte na jar, kedy je stále chladno. Odhadujú, že približne milión oviec ročne pre vystavenie týmto podmienkam zomrie.