SME
reklama

Záhorie si obľúbia zvedaví cestovatelia. Ako využiť jeho ponuku naplno?

Región prepája Čechy a Slovensko.

Skalica - dom kultúrySkalica - dom kultúry (Zdroj: Adobe Stock)

História, krásna príroda s borovicovými lesmi, hustá sieť cyklotrás, tradičné pochúťky, ktoré Slováci dobre poznajú a vždy radi ochutnajú, to všetko nájdete v pohraničnom regióne na západe Slovenska.

Predstavujeme vám tie najkrajšie miesta na Záhorí.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Skalica

Súvisiaci článok Predĺžený víkend na Slovensku: Kam ísť? Čítajte 

Mesto Skalica vďaka svojej pestrej turistickej ponuke vie uspokojiť aj náročnejších turistov.

Okrem prehliadky historických objektov mesta a oboznámením sa s jeho gastronomickými zaujímavosťami tu nájdete aj veľa možností na cyklovýlety a vodnú turistiku v jeho okolí.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Medzi najviac navštevované pamiatky v centre mesta patrí veža farského Kostola sv. Michala s izbou hlásnika, ktorý kedysi na tejto veži slúžil.

K zaujímavým stavbám v meste patrí aj secesný dom kultúry z roku 1905, ktorý je dielom známeho architekta Dušana Jurkoviča. Steny a oponu jeho divadelnej sály zdobia maľby od Jožu Úprky a Antoša Frolku.

Vo františkánskom kláštore si vo vinotéke môžete zakúpiť slávnu špecialitu Skaličanov, Skalický trdelník. Recept na túto špecialitu z cesta a vlašských orechov priniesol do Skalice koncom 18. storočia sedmohradský kuchár grófa Gvadányiho, ktorý mal v meste svoj palác.

Koncom roka 2004 vzniklo v meste občianske združenie Skalický trdelník, ktorého hlavným cieľom je udržanie tradície pôvodnej výroby tejto špeciality na otvorenom ohni.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Medzi ďalšie skalické špeciality patrí aj „skalická torta vysoká“, bez ktorej sa tu nezaobíde žiadna svadba, či chýrne červené víno Skalický rubín a Skalická frankovka.

Počas leta sa v Skalici môžete schladiť v priestoroch vzácnej technickej pamiatky, niekdajšej Ledovne, ktorá sa kedysi využívala na uskladňovanie potravín.

Skalica má aj bohatú tlačiarsku tradíciu, s ktorou sa oboznámite v expozícii kníhtlače, kde si môžete pozrieť dobovú tlač, plagáty a tlačiarenské zariadenia.

Ďalšou atrakciou mesta je nedávno novootvorený mlyn bratov Pilárikovcov, postavený začiatkom 20. storočia, ktorý je po rekonštrukcii opäť sprístupnený verejnosti. Prehliadku mesta si môžete vopred objednať aj cez turistickú informačnú kanceláriu v Skalici, ktorá ponúka aj turistický „pas“, s ktorým navštívite viaceré pamiatky.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Baťov kanál

Obľúbeným cieľom pri Skalici je Baťov kanál, ktorého vodná trasa začína v prístave a končí v Otrokoviciach na Morave. Prístav ponúka aj móla, detské ihrisko, vyhliadkovú vežu, požičovňu člnov aj rybárskych potrieb.

Absolvovať tu môžete aj víkendové plavby loďou, počas ktorých sa dozviete informácie z histórie i súčasnosti Baťovho kanála a o unikátnych zariadeniach, ktoré sa na ňom nachádzajú a využívajú.

Pozdĺž celého kanála vedie aj cyklotrasa. Počas sezóny sa v skalickom prístave organizujú aj rôzne dobrodružné výletné plavby a hudobno-zábavné podujatia.

Škodáčkov mlyn Čáčov

Súvisiaci článok Cestovanie po Morave: Ktoré miesta sa oplatí navštíviť? Čítajte 

Neďaleko Senice sa kedysi nachádzali štyri mlyny, z ktorých bol každý pomenovaný po mlynárskej rodine, ktorá v ňom žila. Dodnes sa zachoval už len mlyn Škodáčkov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Postavili ho začiatkom 20. storočia. Múku v ňom mleli do 60. rokov a potom sa už v ňom vyrábali len kŕmne zmesi pre dobytok a postupne chátral.

Súčasný majiteľ spolu s dobrovoľníkmi z OZ PRO Čáčov mlyn vyčistili, zariadili a sprístupnili verejnosti. Nachádzajú sa v ňom dve výstavné expozície: História Čáčova a Mlyny a mlynárske remeslo.

Väčšina exponátov sú pôvodné súčasti mlyna. Priatelia histórie a tejto technickej pamiatky taktiež obnovili pôvodné strojové vybavenie mlyna.

Šaštínska bazilika

Obec Šaštín-Stráže je na Slovensku a v zahraničí známa predovšetkým ako pútnické miesto s Kostolom Sedembolestnej Panny Márie a kláštorom. Kostol je jedným z centier kultu jej uctievania ako patrónky Slovenska.

Navštevujú ho tisíce pútnikov nielen zo Slovenska, ale aj zo zahraničia. Obec patrila v období od konca 15. storočia Czoborovcom a práve k nemu sa viaže aj vznik pútnického miesta.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Neďaleko ich šaštínskeho zámku visel na strome obraz Panny Márie, ku ktorému sa ľudia chodili modliť. Medzi nimi bola aj Angelika Bakičová, manželka majiteľa šastínskeho panstva, baróna Imricha Czobora.

Ich manželstvo nebolo ideálne a barónka tu prosila Pannu Máriu o pomoc. Tá ju vraj vyslyšala. Na znak vďaky jej dala v roku 1564 vyhotoviť sochu Panny Márie, ktorú tu uložili do trojhrannej kaplnky a dodnes stojí vedľa baziliky.

Ľud sa k nej chodieval naďalej modliť a rozširovali sa chýry o zázrakoch pri uzdravovaní ľudí na tele aj duchu. Socha bola neskôr premiestnená do kostola v Šaštíne a vyhlásená za zázračnú.

V roku 1733 bola zverená rádu pavlínov, ktorí sa v obci rozhodli postaviť pútnický kláštor a chrám a sochu premiestnili na hlavný oltár. V roku 1964 povýšil pápež chrám na baziliku minor, prvú na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V bazilike môžete obdivovať aj nádhernú freskovú výzdobu či najväčší pôvodný organ.

Holíč

Zámok obkolesený vodnou priekopou bol pôvodne hraničnou pevnosťou. Manžel cisárovnej Márie Terézie, František Lotrinský, ho prebudoval na reprezentačné letné sídlo pre cisársku rodinu, ktorá ho vlastnila až do roku 1918.

Na zámku môžete vidieť hlavné kamenné schodisko, ktoré vás zavedie na prvé poschodie do jeho najzachovalejšej časti – Čínskej sály.

Je obložená pôvodným zrkadlami a drevom s vyobrazeniami čínskych motívov, na podlahách sú pôvodné drevené parkety a zo stropu visia krištáľové lustre z 19. storočia.

Návštevu zámku si môžete spríjemniť aj krátkou prechádzkou do neďalekej bylinkovej záhrady či prenajatím loďky a člnkovaním sa po hladine vody v zámockej vodnej priekope.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Kráľovský žrebčín

Súvisiaci článok Dovolenka v okolí Košíc: Ktoré miesta navštíviť na východe? Čítajte 

Keď sa František Lotrinský zosobášil s Máriou Teréziou a získal do vlastníctva panstvo v Holíči, chcel mať v jeho blízkosti aj svoj žrebčín.

Ten si aj s kaštieľom dal vybudovať v blízkych Kopčanoch.

Zo začiatku sa tu špecializovali na chov ťažných koní, ktoré zapriahali aj do kočiarov cisárskej rodiny.

V roku 1780 sa preorientovali na chov ľahkých športových a jazdeckých koní a práve v Kopčanoch sa uskutočnili aj prvé dostihy anglických plnokrvníkov na území Uhorska.

Neustále povodne na rieke Morave, ktoré zaplavovali pasienky, a premnožené komáre tu chov komplikovali. Preto boli okolo roku 1800 všetky kone presťahované do žrebčína v Kladruboch nad Labem a začali sa tu chovať ovce a dobytok.

V súčasnosti sa žrebčín využíva na služby spojené s jazdectvom, ustajňovaním koní, jazdeckou školou, organizujú sa tu rôzne športové podujatia a nachádza sa tu aj sieň pre svadobné obrady.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Hrady na Záhorí

Záhorie ponúka mnoho príležitostí na turistiku spojenú aj s návštevou historických objektov. Nad obcou Borinka v Malých Karpatoch sa vypína zrúcanina hradu Pajštúň, obľúbený výletný cieľ najmä počas pekných letných víkendov. Výstup naň je nenáročný a zvládnete ho za zhruba hodinu.

Za peknými výhľadmi sa môžete vybrať aj na zrúcaninu hradu Korlátka pri Cerovej.

Jeden z najnavštevovanejších malokarpatských hradov nájdete nad obcou Plavecké Podhradie, z ktorej sa po turistickom chodníku dostanete na Plavecký hrad zhruba za pol hodinku. Zrúcanina je aj obľúbeným miestom lezcov a ponúka krásne výhľady.

Počas letných víkendov a sviatkov sa sem môžete priviezť aj turistickým vláčikom Záhoráčikom. Ten premáva počas víkendov a sviatkov zo Záhorskej Vsi cez Zohor do Plaveckého Podhradia a späť, s prípojmi z a do Bratislavy.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Smrdáky

Pohodu spojenú s wellnessom nájdete v kúpeľoch Smrdáky, ktoré sa nachádzajú neďaleko Senice, sú preslávené unikátnou liečivou minerálnou vodou a ich názov pochádza od charakteristického zápachu sírovodíkových prameňov.

Špecializáciou kúpeľov je predovšetkým liečba kožných ochorení v kombinácii s chorobami pohybového aparátu s využitím sírovodíkovej minerálnej vody a sírneho bahna.

Do kúpeľov však nemusíte ísť len kvôli liečbe, ale aj za relaxačnými pobytmi zameranými na načerpanie energie, či regeneráciu unavenej a namáhanej pleti a pokožky. Obľúbeným miestom oddychu a relaxu je aj 16 hektárový kúpeľný park.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

reklama

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 098
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 643
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 580
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 775
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 720
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 506
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 091
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Unicef Slovensko: Inšpirujúce ženy a ich úloha pri formovaní lepšieho sveta
  2. Mária Melková: U ocka upratovať nemusím! Čo s rozdielnymi pravidlami v dvoch domovoch po rozvode.
  3. Mária Melková: Moje dieťa ku mne po rozvode odmieta chodiť. Čo mám robiť?
  4. Věra Tepličková: Krehké deti alebo Keď blogerka vybočí zo zaužívaných koľají
  5. Lucia Nicholsonová: Načo sa zahadzovať s deťmi? Obzvlášť s tými chudobnými?
  6. Věra Tepličková: Život s introvertným dieťaťom, manželom alebo rodičom
  7. Martin Pollák: Generácia Alfa
  8. Mária Melková: Moje deti, Tvoje deti, naše deti - mýty o živote v zošívaných rodinách
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 150
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 455
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 671
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 631
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 755
  6. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 11 161
  7. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 120
  8. Ľuboš Dobrota: Spolupracujú s cudzími tajnými službami? 7 754
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
SkryťZatvoriť reklamu