SME
Piatok, 3. júl, 2020 | Meniny má MiloslavKrížovkyKrížovky
AKTUALIZOVANÉ

Záhorie si obľúbia zvedaví cestovatelia. Ako využiť jeho ponuku naplno?

Región prepája Čechy a Slovensko.

Skalica - dom kultúrySkalica - dom kultúry (Zdroj: Adobe Stock)

História, krásna príroda s borovicovými lesmi, hustá sieť cyklotrás, tradičné pochúťky, ktoré Slováci dobre poznajú a vždy radi ochutnajú, to všetko nájdete v pohraničnom regióne na západe Slovenska.

Predstavujeme vám tie najkrajšie miesta na Záhorí.

Skalica

Súvisiaci článok Predĺžený víkend na Slovensku: Kam ísť? Čítajte 

Mesto Skalica vďaka svojej pestrej turistickej ponuke vie uspokojiť aj náročnejších turistov.

Okrem prehliadky historických objektov mesta a oboznámením sa s jeho gastronomickými zaujímavosťami tu nájdete aj veľa možností na cyklovýlety a vodnú turistiku v jeho okolí.

Skryť Vypnúť reklamu

Medzi najviac navštevované pamiatky v centre mesta patrí veža farského Kostola sv. Michala s izbou hlásnika, ktorý kedysi na tejto veži slúžil.

K zaujímavým stavbám v meste patrí aj secesný dom kultúry z roku 1905, ktorý je dielom známeho architekta Dušana Jurkoviča. Steny a oponu jeho divadelnej sály zdobia maľby od Jožu Úprky a Antoša Frolku.

Vo františkánskom kláštore si vo vinotéke môžete zakúpiť slávnu špecialitu Skaličanov, Skalický trdelník. Recept na túto špecialitu z cesta a vlašských orechov priniesol do Skalice koncom 18. storočia sedmohradský kuchár grófa Gvadányiho, ktorý mal v meste svoj palác.

Koncom roka 2004 vzniklo v meste občianske združenie Skalický trdelník, ktorého hlavným cieľom je udržanie tradície pôvodnej výroby tejto špeciality na otvorenom ohni.

Skryť Vypnúť reklamu

Medzi ďalšie skalické špeciality patrí aj „skalická torta vysoká“, bez ktorej sa tu nezaobíde žiadna svadba, či chýrne červené víno Skalický rubín a Skalická frankovka.

Počas leta sa v Skalici môžete schladiť v priestoroch vzácnej technickej pamiatky, niekdajšej Ledovne, ktorá sa kedysi využívala na uskladňovanie potravín.

Skalica má aj bohatú tlačiarsku tradíciu, s ktorou sa oboznámite v expozícii kníhtlače, kde si môžete pozrieť dobovú tlač, plagáty a tlačiarenské zariadenia.

Ďalšou atrakciou mesta je nedávno novootvorený mlyn bratov Pilárikovcov, postavený začiatkom 20. storočia, ktorý je po rekonštrukcii opäť sprístupnený verejnosti. Prehliadku mesta si môžete vopred objednať aj cez turistickú informačnú kanceláriu v Skalici, ktorá ponúka aj turistický „pas“, s ktorým navštívite viaceré pamiatky.

Skryť Vypnúť reklamu

Baťov kanál

Obľúbeným cieľom pri Skalici je Baťov kanál, ktorého vodná trasa začína v prístave a končí v Otrokoviciach na Morave. Prístav ponúka aj móla, detské ihrisko, vyhliadkovú vežu, požičovňu člnov aj rybárskych potrieb.

Absolvovať tu môžete aj víkendové plavby loďou, počas ktorých sa dozviete informácie z histórie i súčasnosti Baťovho kanála a o unikátnych zariadeniach, ktoré sa na ňom nachádzajú a využívajú.

Pozdĺž celého kanála vedie aj cyklotrasa. Počas sezóny sa v skalickom prístave organizujú aj rôzne dobrodružné výletné plavby a hudobno-zábavné podujatia.

Škodáčkov mlyn Čáčov

Súvisiaci článok Cestovanie po Morave: Ktoré miesta sa oplatí navštíviť? Čítajte 

Neďaleko Senice sa kedysi nachádzali štyri mlyny, z ktorých bol každý pomenovaný po mlynárskej rodine, ktorá v ňom žila. Dodnes sa zachoval už len mlyn Škodáčkov.

Skryť Vypnúť reklamu

Postavili ho začiatkom 20. storočia. Múku v ňom mleli do 60. rokov a potom sa už v ňom vyrábali len kŕmne zmesi pre dobytok a postupne chátral.

Súčasný majiteľ spolu s dobrovoľníkmi z OZ PRO Čáčov mlyn vyčistili, zariadili a sprístupnili verejnosti. Nachádzajú sa v ňom dve výstavné expozície: História Čáčova a Mlyny a mlynárske remeslo.

Väčšina exponátov sú pôvodné súčasti mlyna. Priatelia histórie a tejto technickej pamiatky taktiež obnovili pôvodné strojové vybavenie mlyna.

Šaštínska bazilika

Obec Šaštín-Stráže je na Slovensku a v zahraničí známa predovšetkým ako pútnické miesto s Kostolom Sedembolestnej Panny Márie a kláštorom. Kostol je jedným z centier kultu jej uctievania ako patrónky Slovenska.

Navštevujú ho tisíce pútnikov nielen zo Slovenska, ale aj zo zahraničia. Obec patrila v období od konca 15. storočia Czoborovcom a práve k nemu sa viaže aj vznik pútnického miesta.

Skryť Vypnúť reklamu

Neďaleko ich šaštínskeho zámku visel na strome obraz Panny Márie, ku ktorému sa ľudia chodili modliť. Medzi nimi bola aj Angelika Bakičová, manželka majiteľa šastínskeho panstva, baróna Imricha Czobora.

Ich manželstvo nebolo ideálne a barónka tu prosila Pannu Máriu o pomoc. Tá ju vraj vyslyšala. Na znak vďaky jej dala v roku 1564 vyhotoviť sochu Panny Márie, ktorú tu uložili do trojhrannej kaplnky a dodnes stojí vedľa baziliky.

Ľud sa k nej chodieval naďalej modliť a rozširovali sa chýry o zázrakoch pri uzdravovaní ľudí na tele aj duchu. Socha bola neskôr premiestnená do kostola v Šaštíne a vyhlásená za zázračnú.

V roku 1733 bola zverená rádu pavlínov, ktorí sa v obci rozhodli postaviť pútnický kláštor a chrám a sochu premiestnili na hlavný oltár. V roku 1964 povýšil pápež chrám na baziliku minor, prvú na Slovensku.

Skryť Vypnúť reklamu

V bazilike môžete obdivovať aj nádhernú freskovú výzdobu či najväčší pôvodný organ.

Holíč

Zámok obkolesený vodnou priekopou bol pôvodne hraničnou pevnosťou. Manžel cisárovnej Márie Terézie, František Lotrinský, ho prebudoval na reprezentačné letné sídlo pre cisársku rodinu, ktorá ho vlastnila až do roku 1918.

Na zámku môžete vidieť hlavné kamenné schodisko, ktoré vás zavedie na prvé poschodie do jeho najzachovalejšej časti – Čínskej sály.

Je obložená pôvodným zrkadlami a drevom s vyobrazeniami čínskych motívov, na podlahách sú pôvodné drevené parkety a zo stropu visia krištáľové lustre z 19. storočia.

Návštevu zámku si môžete spríjemniť aj krátkou prechádzkou do neďalekej bylinkovej záhrady či prenajatím loďky a člnkovaním sa po hladine vody v zámockej vodnej priekope.

Skryť Vypnúť reklamu

Kráľovský žrebčín

Súvisiaci článok Dovolenka v okolí Košíc: Ktoré miesta navštíviť na východe? Čítajte 

Keď sa František Lotrinský zosobášil s Máriou Teréziou a získal do vlastníctva panstvo v Holíči, chcel mať v jeho blízkosti aj svoj žrebčín.

Ten si aj s kaštieľom dal vybudovať v blízkych Kopčanoch.

Zo začiatku sa tu špecializovali na chov ťažných koní, ktoré zapriahali aj do kočiarov cisárskej rodiny.

V roku 1780 sa preorientovali na chov ľahkých športových a jazdeckých koní a práve v Kopčanoch sa uskutočnili aj prvé dostihy anglických plnokrvníkov na území Uhorska.

Neustále povodne na rieke Morave, ktoré zaplavovali pasienky, a premnožené komáre tu chov komplikovali. Preto boli okolo roku 1800 všetky kone presťahované do žrebčína v Kladruboch nad Labem a začali sa tu chovať ovce a dobytok.

V súčasnosti sa žrebčín využíva na služby spojené s jazdectvom, ustajňovaním koní, jazdeckou školou, organizujú sa tu rôzne športové podujatia a nachádza sa tu aj sieň pre svadobné obrady.

Skryť Vypnúť reklamu

Hrady na Záhorí

Záhorie ponúka mnoho príležitostí na turistiku spojenú aj s návštevou historických objektov. Nad obcou Borinka v Malých Karpatoch sa vypína zrúcanina hradu Pajštúň, obľúbený výletný cieľ najmä počas pekných letných víkendov. Výstup naň je nenáročný a zvládnete ho za zhruba hodinu.

Za peknými výhľadmi sa môžete vybrať aj na zrúcaninu hradu Korlátka pri Cerovej.

Jeden z najnavštevovanejších malokarpatských hradov nájdete nad obcou Plavecké Podhradie, z ktorej sa po turistickom chodníku dostanete na Plavecký hrad zhruba za pol hodinku. Zrúcanina je aj obľúbeným miestom lezcov a ponúka krásne výhľady.

Počas letných víkendov a sviatkov sa sem môžete priviezť aj turistickým vláčikom Záhoráčikom. Ten premáva počas víkendov a sviatkov zo Záhorskej Vsi cez Zohor do Plaveckého Podhradia a späť, s prípojmi z a do Bratislavy.

Skryť Vypnúť reklamu

Smrdáky

Pohodu spojenú s wellnessom nájdete v kúpeľoch Smrdáky, ktoré sa nachádzajú neďaleko Senice, sú preslávené unikátnou liečivou minerálnou vodou a ich názov pochádza od charakteristického zápachu sírovodíkových prameňov.

Špecializáciou kúpeľov je predovšetkým liečba kožných ochorení v kombinácii s chorobami pohybového aparátu s využitím sírovodíkovej minerálnej vody a sírneho bahna.

Do kúpeľov však nemusíte ísť len kvôli liečbe, ale aj za relaxačnými pobytmi zameranými na načerpanie energie, či regeneráciu unavenej a namáhanej pleti a pokožky. Obľúbeným miestom oddychu a relaxu je aj 16 hektárový kúpeľný park.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Žena

Inzercia - Tlačové správy

 1. Štart sezóny F1 je za dverami
 2. Tieto chyby sú pri zateplení fasády najčastejšie
 3. Tesco pomôže ľuďom v núdzi ešte viac
 4. Poznáte zaujímavosti Malty? Tieto lákajú turistov najviac
 5. Lokálne nákupy vo VIVO! Markete
 6. Zmenia sa Vysoké Tatry na lunapark?
 7. Kedysi ovocie chutilo inak. Rozmanitosť sa zachovala na dedinách
 8. Za päť rokov chce mať päť reštaurácií
 9. Ťažšie sa vám dýcha? Možno máte vlhký dom
 10. 15 miest v Grécku, na ktoré sú domáci najpyšnejší
 1. Poznáte zaujímavosti Malty? Tieto lákajú turistov najviac
 2. Terasa upratovala s Kositom. Čistili Borovicový háj i Pľuvátko
 3. Štart sezóny F1 je za dverami
 4. Predajne Terno a KRAJ znižujú ceny desiatok produktov
 5. Tieto chyby sú pri zateplení fasády najčastejšie
 6. Tesco pomôže ľuďom v núdzi ešte viac
 7. Lokálne nákupy vo VIVO! Markete
 8. Hrdinovia bez potlesku
 9. Odvezte sa Ľadovým expresom spoznávať juh Slovenského raja
 10. Herec a dabér Pavel Soukup: můj test autokamery Mio MiVue 798
 1. 15 miest v Grécku, na ktoré sú domáci najpyšnejší 19 893
 2. Kedysi ovocie chutilo inak. Rozmanitosť sa zachovala na dedinách 18 191
 3. Ťažšie sa vám dýcha? Možno máte vlhký dom 12 183
 4. Za päť rokov chce mať päť reštaurácií 11 609
 5. Tieto chyby sú pri zateplení fasády najčastejšie – vyhnite sa im 10 798
 6. Leto na Slovensku: Mimoriadny 48-stranový magazín týždenníkov MY 10 754
 7. Magazín denníka SME: Leto v Čechách a na Morave 10 591
 8. Južný Cyprus: skvelá dovolenka až do skorej jesene 10 360
 9. Predáva top mäso, varuje pred reťazcami, kvalitu hľadá na farme 9 188
 10. Pandémia odhalila, ako fungujú vysielače v krajine 9 104
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Cestovanie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Cestovanie, Skalica
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Píše Ivan Mikloš

Nebuďme „nepriateľmi dobrého“ (píše Ivan Mikloš)

Korupcia bude celkom určite existovať aj počas vlády Igora Matoviča. Je tu však podstatný rozdiel.

Premiér Igor Matovič.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Okolo Fica sa sťahuje slučka

Mečiarovi sme vzali len moc, Fico môže skončiť horšie.

Peter Tkačenko
Cynická obluda

Život s Matovičom

Ako reaguje na kritiku v práci, to všetci dobre vieme. Otázka je, či na ňu náhodou rovnako nereaguje aj v súkromí.

22 svedectiev: Sexuálne obťažovanie zažila prezidentka, režisérka i čašníčka

Stretávajú sa s ním ženy bez ohľadu na vek, profesiu aj postavenie.

Neprehliadnite tiež

Trnavská Mestská veža
Cissi Wallinová je švédska moderátorka a televízna osobnosť. Po spustení Metoo hnutia obvinila známeho novinára zo znásilnenia.

Švédska výskumníčka: Sme rodovo rovná krajina, no tiež máme problémy

Maja Lundqvist opisuje, ako Švédi bojujú proti sexuálnemu obťažovaniu.

Maja Lundqvist