SME
Piatok, 28. február, 2020 | Meniny má Zlatica
AKTUALIZOVANÉ

Záhorie si obľúbia zvedaví cestovatelia. Ako využiť jeho ponuku naplno?

Región prepája Čechy a Slovensko.

Skalica - dom kultúrySkalica - dom kultúry(Zdroj: Adobe Stock)

História, krásna príroda s borovicovými lesmi, hustá sieť cyklotrás, tradičné pochúťky, ktoré Slováci dobre poznajú a vždy radi ochutnajú, to všetko nájdete v pohraničnom regióne na západe Slovenska.

Predstavujeme vám tie najkrajšie miesta na Záhorí.

Článok pokračuje pod video reklamou

Skalica

Súvisiaci článok Predĺžený víkend na Slovensku: Kam ísť? Čítajte 

Mesto Skalica vďaka svojej pestrej turistickej ponuke vie uspokojiť aj náročnejších turistov.

Okrem prehliadky historických objektov mesta a oboznámením sa s jeho gastronomickými zaujímavosťami tu nájdete aj veľa možností na cyklovýlety a vodnú turistiku v jeho okolí.

Medzi najviac navštevované pamiatky v centre mesta patrí veža farského Kostola sv. Michala s izbou hlásnika, ktorý kedysi na tejto veži slúžil.

K zaujímavým stavbám v meste patrí aj secesný dom kultúry z roku 1905, ktorý je dielom známeho architekta Dušana Jurkoviča. Steny a oponu jeho divadelnej sály zdobia maľby od Jožu Úprky a Antoša Frolku.

Vo františkánskom kláštore si vo vinotéke môžete zakúpiť slávnu špecialitu Skaličanov, Skalický trdelník. Recept na túto špecialitu z cesta a vlašských orechov priniesol do Skalice koncom 18. storočia sedmohradský kuchár grófa Gvadányiho, ktorý mal v meste svoj palác.

Koncom roka 2004 vzniklo v meste občianske združenie Skalický trdelník, ktorého hlavným cieľom je udržanie tradície pôvodnej výroby tejto špeciality na otvorenom ohni.

Medzi ďalšie skalické špeciality patrí aj „skalická torta vysoká“, bez ktorej sa tu nezaobíde žiadna svadba, či chýrne červené víno Skalický rubín a Skalická frankovka.

Počas leta sa v Skalici môžete schladiť v priestoroch vzácnej technickej pamiatky, niekdajšej Ledovne, ktorá sa kedysi využívala na uskladňovanie potravín.

Skalica má aj bohatú tlačiarsku tradíciu, s ktorou sa oboznámite v expozícii kníhtlače, kde si môžete pozrieť dobovú tlač, plagáty a tlačiarenské zariadenia.

Ďalšou atrakciou mesta je nedávno novootvorený mlyn bratov Pilárikovcov, postavený začiatkom 20. storočia, ktorý je po rekonštrukcii opäť sprístupnený verejnosti. Prehliadku mesta si môžete vopred objednať aj cez turistickú informačnú kanceláriu v Skalici, ktorá ponúka aj turistický „pas“, s ktorým navštívite viaceré pamiatky.

Baťov kanál

Obľúbeným cieľom pri Skalici je Baťov kanál, ktorého vodná trasa začína v prístave a končí v Otrokoviciach na Morave. Prístav ponúka aj móla, detské ihrisko, vyhliadkovú vežu, požičovňu člnov aj rybárskych potrieb.

Absolvovať tu môžete aj víkendové plavby loďou, počas ktorých sa dozviete informácie z histórie i súčasnosti Baťovho kanála a o unikátnych zariadeniach, ktoré sa na ňom nachádzajú a využívajú.

Pozdĺž celého kanála vedie aj cyklotrasa. Počas sezóny sa v skalickom prístave organizujú aj rôzne dobrodružné výletné plavby a hudobno-zábavné podujatia.

Škodáčkov mlyn Čáčov

Súvisiaci článok Cestovanie po Morave: Ktoré miesta sa oplatí navštíviť? Čítajte 

Neďaleko Senice sa kedysi nachádzali štyri mlyny, z ktorých bol každý pomenovaný po mlynárskej rodine, ktorá v ňom žila. Dodnes sa zachoval už len mlyn Škodáčkov.

Postavili ho začiatkom 20. storočia. Múku v ňom mleli do 60. rokov a potom sa už v ňom vyrábali len kŕmne zmesi pre dobytok a postupne chátral.

Súčasný majiteľ spolu s dobrovoľníkmi z OZ PRO Čáčov mlyn vyčistili, zariadili a sprístupnili verejnosti. Nachádzajú sa v ňom dve výstavné expozície: História Čáčova a Mlyny a mlynárske remeslo.

Väčšina exponátov sú pôvodné súčasti mlyna. Priatelia histórie a tejto technickej pamiatky taktiež obnovili pôvodné strojové vybavenie mlyna.

Šaštínska bazilika

Obec Šaštín-Stráže je na Slovensku a v zahraničí známa predovšetkým ako pútnické miesto s Kostolom Sedembolestnej Panny Márie a kláštorom. Kostol je jedným z centier kultu jej uctievania ako patrónky Slovenska.

Navštevujú ho tisíce pútnikov nielen zo Slovenska, ale aj zo zahraničia. Obec patrila v období od konca 15. storočia Czoborovcom a práve k nemu sa viaže aj vznik pútnického miesta.

Neďaleko ich šaštínskeho zámku visel na strome obraz Panny Márie, ku ktorému sa ľudia chodili modliť. Medzi nimi bola aj Angelika Bakičová, manželka majiteľa šastínskeho panstva, baróna Imricha Czobora.

Ich manželstvo nebolo ideálne a barónka tu prosila Pannu Máriu o pomoc. Tá ju vraj vyslyšala. Na znak vďaky jej dala v roku 1564 vyhotoviť sochu Panny Márie, ktorú tu uložili do trojhrannej kaplnky a dodnes stojí vedľa baziliky.

Ľud sa k nej chodieval naďalej modliť a rozširovali sa chýry o zázrakoch pri uzdravovaní ľudí na tele aj duchu. Socha bola neskôr premiestnená do kostola v Šaštíne a vyhlásená za zázračnú.

V roku 1733 bola zverená rádu pavlínov, ktorí sa v obci rozhodli postaviť pútnický kláštor a chrám a sochu premiestnili na hlavný oltár. V roku 1964 povýšil pápež chrám na baziliku minor, prvú na Slovensku.

V bazilike môžete obdivovať aj nádhernú freskovú výzdobu či najväčší pôvodný organ.

Holíč

Zámok obkolesený vodnou priekopou bol pôvodne hraničnou pevnosťou. Manžel cisárovnej Márie Terézie, František Lotrinský, ho prebudoval na reprezentačné letné sídlo pre cisársku rodinu, ktorá ho vlastnila až do roku 1918.

Na zámku môžete vidieť hlavné kamenné schodisko, ktoré vás zavedie na prvé poschodie do jeho najzachovalejšej časti – Čínskej sály.

Je obložená pôvodným zrkadlami a drevom s vyobrazeniami čínskych motívov, na podlahách sú pôvodné drevené parkety a zo stropu visia krištáľové lustre z 19. storočia.

Návštevu zámku si môžete spríjemniť aj krátkou prechádzkou do neďalekej bylinkovej záhrady či prenajatím loďky a člnkovaním sa po hladine vody v zámockej vodnej priekope.

Kráľovský žrebčín

Súvisiaci článok Dovolenka v okolí Košíc: Ktoré miesta navštíviť na východe? Čítajte 

Keď sa František Lotrinský zosobášil s Máriou Teréziou a získal do vlastníctva panstvo v Holíči, chcel mať v jeho blízkosti aj svoj žrebčín.

Ten si aj s kaštieľom dal vybudovať v blízkych Kopčanoch.

Zo začiatku sa tu špecializovali na chov ťažných koní, ktoré zapriahali aj do kočiarov cisárskej rodiny.

V roku 1780 sa preorientovali na chov ľahkých športových a jazdeckých koní a práve v Kopčanoch sa uskutočnili aj prvé dostihy anglických plnokrvníkov na území Uhorska.

Neustále povodne na rieke Morave, ktoré zaplavovali pasienky, a premnožené komáre tu chov komplikovali. Preto boli okolo roku 1800 všetky kone presťahované do žrebčína v Kladruboch nad Labem a začali sa tu chovať ovce a dobytok.

V súčasnosti sa žrebčín využíva na služby spojené s jazdectvom, ustajňovaním koní, jazdeckou školou, organizujú sa tu rôzne športové podujatia a nachádza sa tu aj sieň pre svadobné obrady.

Hrady na Záhorí

Záhorie ponúka mnoho príležitostí na turistiku spojenú aj s návštevou historických objektov. Nad obcou Borinka v Malých Karpatoch sa vypína zrúcanina hradu Pajštúň, obľúbený výletný cieľ najmä počas pekných letných víkendov. Výstup naň je nenáročný a zvládnete ho za zhruba hodinu.

Za peknými výhľadmi sa môžete vybrať aj na zrúcaninu hradu Korlátka pri Cerovej.

Jeden z najnavštevovanejších malokarpatských hradov nájdete nad obcou Plavecké Podhradie, z ktorej sa po turistickom chodníku dostanete na Plavecký hrad zhruba za pol hodinku. Zrúcanina je aj obľúbeným miestom lezcov a ponúka krásne výhľady.

Počas letných víkendov a sviatkov sa sem môžete priviezť aj turistickým vláčikom Záhoráčikom. Ten premáva počas víkendov a sviatkov zo Záhorskej Vsi cez Zohor do Plaveckého Podhradia a späť, s prípojmi z a do Bratislavy.

Smrdáky

Pohodu spojenú s wellnessom nájdete v kúpeľoch Smrdáky, ktoré sa nachádzajú neďaleko Senice, sú preslávené unikátnou liečivou minerálnou vodou a ich názov pochádza od charakteristického zápachu sírovodíkových prameňov.

Špecializáciou kúpeľov je predovšetkým liečba kožných ochorení v kombinácii s chorobami pohybového aparátu s využitím sírovodíkovej minerálnej vody a sírneho bahna.

Do kúpeľov však nemusíte ísť len kvôli liečbe, ale aj za relaxačnými pobytmi zameranými na načerpanie energie, či regeneráciu unavenej a namáhanej pleti a pokožky. Obľúbeným miestom oddychu a relaxu je aj 16 hektárový kúpeľný park.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na SME Žena

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vieme prví: značky prinesú do Ženevy množstvo noviniek
 2. Turecký kúpeľ hammam: Očista tela tradičným spôsobom
 3. Limitovaná ponuka Mercedes-Benz s najmodernejšími technológiami
 4. Rolls Royce medzi motorkami prichádza do Bratislavy
 5. Angličtina nielen pre maturantov
 6. Fixný výnos teraz až do 8 % ročne
 7. Začať investovať v mobile môžete konečne aj na Slovensku
 8. Nestarnú, ale dozrievajú
 9. Denník SME s odznakom Nie v našej krajine
 10. Slovensko potrebuje dezinFicovať
 1. Cesta na sever Talianska je nateraz riziková, zvážte ju
 2. Turecký kúpeľ hammam: Očista tela tradičným spôsobom
 3. Modrá je dobrá. Článok IBA pre ženy
 4. Vieme prví: značky prinesú do Ženevy množstvo noviniek
 5. Rolls Royce medzi motorkami prichádza do Bratislavy
 6. Limitovaná ponuka Mercedes-Benz s najmodernejšími technológiami
 7. Môže ťa štúdium baviť?
 8. Kaufland v Ľuboticiach otvára prvú predajňu so zelenou strechou
 9. Bude ďalší Učiteľ Slovenska práve z vášho mesta alebo obce?
 10. Bývanie stvorené pre šťastné detstvo
 1. SME.sk môžete teraz čítať 30 dní úplne zadarmo 20 813
 2. Objavte najkrajšie zastávky na ceste po temperamentnej Andalúzii 14 146
 3. Slovensko potrebuje dezinFicovať 8 739
 4. Denník SME s odznakom Nie v našej krajine 8 646
 5. Viete aké je študentské mesto na Slovensku? 6 976
 6. Ktorá farba je tá tvoja? 6 740
 7. Strávte Veľkú noc inak. Cestujte za dobrodružstvom 6 435
 8. Angličtina nielen pre maturantov 5 932
 9. Mexiko, Maldivy či Maurícius. Kam ísť za TOP exotikou v zime? 4 945
 10. Trnavská univerzita je kvalitou v popredí 4 808

Téma: Cestovanie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém:
Cestovanie, Skalica

Hlavné správy zo Sme.sk

Marian Kočner odchádza zo súdu 27. februára 2020 pred rozhodnutím o vine a treste za falšovanie zmeniek TV Markíza.
Obvinený Štefan Agh sleduje pojednávanie v kauze falšovania zmeniek.
Dobré ráno

Dobré ráno: Čo bude nasledovať po rozsudku v zmenkovom procese?

Obaja obžalovaní dostali po 19 rokov.

Podcast Dobré Ráno.

Vo Viedni potvrdili ďalšie dve nákazy koronavírusom

Koronavírus sa ďalej šíri, v Európe už má dve desiatky obetí.

Polícia pred školou vo Viedni.

Neprehliadnite tiež

Stĺpček Osmelené

Tri nepríjemné slová o masívnom zneužívaní detí: Deje sa to

Film V sieti sa na problém nedíva cez lupu.

Soňa Jánošová

Sexualitu nikto neskúmal tak ako oni. Stali sa milencami, no čakal ich pád

William Masters a Virginia Johnsonová priniesli vedu do spální.

Päť seriálov Netflixu, ktoré sa môžu zapáčiť ženám

Pri týchto tipoch môžete stráviť večery.

Pixabay.com