Aj medzi nápojmi nájdeme trendy „vychytávky“ a moderných obľúbencov. V ostatných rokoch je to najmä u fyzicky aktívnych ľudí kokosová voda. Telu má dodať dostatok výživných látok po cvičení a dokonca sa z nej má chudnúť. Je naozaj takým zázrakom ako sa o nej hovorí?
Plná výživných látok
Kokosová voda nie je to isté ako kokosové mlieko. Priezračná tekutina sa získava z ešte zeleného kokosového orechu, zatiaľ čo mlieko sa vyrába z bielej dužiny zrelého hnedého plodu a obsahuje aj tuk.
Piť ju môžete priamo z kokosu, no bežne ju dostať aj v obchodoch so zdravou výživou či v klasických supermarketoch. Dôležité je však vyberať si stopercentnú kokosovú vodu, pretože mnohí výrobcovia k originálnej tekutine pridávajú aj sladidlá či ďalšie príchute, čím sa jej prirodzené výhody obmedzujú.
V prírodnej kokosovej vode nájdeme početné minerály, vitamín C a aj vlákninu. Jedna šálka tekutiny obsahuje približne 46 kalórií, z čoho je zhruba 9 gramov sacharidov, 3 gramy vlákniny a 2 gramy bielkovín. Nechýbajú minerály ako horčík, mangán, draslík, sodík či vápnik.

Víťazná voľba športovcov? Nie nutne
O kokosovej vode sa hovorí ako o skvelom izotonickom nápoji pre športovcov, ktorý je oveľa efektívnejší a zdravší ako bežná voda či špeciálne športové nápoje. Je pravda, že má vlastnosti, ktoré tekutinu umožňujú rýchlo vstrebávať do tela a teda sú vhodné pri podávaní fyzických výkonov, kedy telo potrebuje rýchlo doplniť elektrolyty – dôležité minerály.
Štúdie v tejto súvislosti však nie sú jednoznačné. Zatiaľ čo jedna menšia naznačila, že pitie kokosovej vody obohatenej o sodík má po intenzívnom cvičení podobné účinky na rehydratáciu organizmu ako bežné športové nápoje, spôsobovala menšiu nevoľnosť a podráždenie žalúdka. V prípade tohto výskumu sa tiež ukázalo, že išlo o účinnejší variant než bola obyčajná voda.
Ďalšie však z kokosovej vody nerobia až taký zázrak a hoci konštatujú, že sa po športovom výkone bez obáv môže piť, nemá význame odlišné vlastnosti od obyčajnej vody alebo elektrolytových športových nápojov. Stále však platí, že u viacerých účastníkov štúdie menej zaťažila žalúdok.

Málo dôkazov
Zvykne sa hovoriť aj o ďalších výhodách kokosovej vody. Viacero výskumov naznačilo jej pozitívne vlastnosti súvisiace s telesným zdravím, no hoci vyzerajú pre ľudský organizmus sľubne, zatiaľ ich vedci realizovali iba na zvieratách. Preto bude potrebné získať ešte množstvo ďalších dôkazov, že ako proklamovaný prírodný zázrak naozaj funguje.
K vlastnostiam sa na základe týchto výskumov pripisuje napríklad to, že je výborným antioxidantom, teda zabraňuje negatívnemu pôsobeniu voľných radikálov na organizmus. S tým súvisí aj takzvaný oxidačný stres, ktorý môže spôsobovať rôzne ochorenia.
Podľa výskumu na myšiach s poškodenou pečeňou sa u živočíchov, ktorým bola kokosová voda podávaná, znížil oxidačný stres viac než u tých, ktoré nedostávali žiadnu „liečbu“.
Štúdie na zvieratách tiež naznačili, že kokosová voda môže mať vlastnosti, ktoré napomáhajú znižovať cholesterol a istá menšia štúdia na ľuďoch poukázala na to, že pitie kokosovej vody udržiava pod kontrolou krvný tlak.
Keďže je táto prírodná tekutina tiež bohatým zdrojom horčíka, ktorý dokázateľne zvyšuje citlivosť na inzulín a upravuje hladinu cukru v krvi u diabetikov druhého typu, je vhodné zaradiť kokosovú vodu do jedálneho lístka práve u takýchto rizikových skupín.
Koniec koncov však jej pitie ocenia najmä aktívni športovci. U „bežných“ ľudí pravdepodobne jej príjem nespôsobí výrazne pozitívny vplyv na zdravie ani radikálny úbytok na hmotnosti. Skôr naopak, popíjať ju namiesto čistej vody môže znamenať príjem kalórií navyše. Zatiaľ teda neplatí, že by ste sa mali vzdať obyčajnej vody.