Trpí ním viac žien, než by ste si pomysleli, len to mnohé z nich nikdy nepriznajú nahlas alebo tento problém odsúvajú na vedľajšiu koľaj. Bolestivý sexuálny styk. Namiesto rozkoše s partnerom dochádza k stresu a neschopnosti užiť si niečo, čo by malo byť príjemne prežitou intímnou chvíľou.
Dôležité je pochopiť príčinu týchto ťažkostí a obrátiť sa na svojho lekára. Ešte predtým však ponúkame osem potenciálnych dôvodov, ktoré môžu ženám spôsobovať bolestivý sex.
1. Nedostatočné zvlhčenie
Suchosť je jedným z najčastejších dôvodov bolestivého styku. Zapríčinená môže byť hormonálnymi zmenami, nesprávnou intímnou hygienou, užívaním niektorých liekov (napríklad antidepresív), fajčením, vaginálnymi výplachmi, užívaním hormonálnej antikoncepcie, ale aj nedostatočnou sexuálnou stimuláciou a stresom.
Americká odborníčka na gynekológiu, Sheryl Ross, radí zapracovať na predohre so svojím partnerom a venovať jej viac času, prípadne siahnuť po lubrikantoch. Ak by sa situácia nelepšila, váš lekár vie poradiť či predpísať prípravky určené na suchosť pošvy.
2. Vaginizmus
Odborníci tvrdia, že ním trpí zhruba 5 percent žien, no vzhľadom na chúlostivosť problému, o ktorom sa niekedy ostýchajú hovoriť, ich môže byť aj viac. Pri vaginizme žena zažíva vôľou neovládateľný kŕč vaginálneho svalstva, ktorý môže úplne znemožňovať pohlavný styk.
Príčiny vaginizmu nie sú podľa odborníkov úplne jednoznačné. Môžeme k nim zaradiť infekcie močového traktu, kvasinkové infekcie, traumu alebo odmietavý postoj k sexualite či vlastnému telu. Pomôcť môže podľa Sheryl Ross psychoterapia, fyzická terapia aj medikamentózna liečba.
3. Nevhodná poloha
Každé telo je iné a zárukou úspešného sexu nie je naučiť sa všetky polohy z Kamasutry. Niektoré môžu párom pri styku spôsobovať komplikácie a žene bolesti. Ak sa skúšate milovať stále v rovnakej polohe, no necítite sa pri nej komfortne, nájdite inú pozíciu, ktorá vám bude lepšie vyhovovať.
"Pre ženy a ich anatómiu sa zdá byť jednoduchšou misionárska poloha. Zatiaľ čo pozícia odzadu umožňuje mužovi hlbší prienik, mnohým ženám spôsobuje bolesť a diskomfort," hovorí Sheryl Ross.

4. Keď na veľkosti záleží
O veľkosti mužských penisov sa často hovorí s nádychom humoru. Menej zábavné však je, ak nadpriemerná veľkosť naozaj spôsobuje ženám problém. Lekárka v takom prípade odporúča trpezlivosť.
"Vagína sa dokáže veľkosti penisu prispôsobiť a roztiahnuť, no môže to chvíľu trvať," hovorí gynekologička. Potrebná je otvorená komunikácia s partnerom a počas intímnych chvíľ sa nikam neponáhľať. Ideálnym pomocníkom je v takomto prípade aj lubrikant.

5. Prasknutá cysta na vaječníku
Bolestivý pohlavný styk váš môže upozorniť aj na cystu na vaječníku. Najmä ak sa objaví nečakane v priebehu menštruačného cyklu a je spojený aj s ďalšími príznakmi ako bolesť v podbrušku, nevoľnosť či problematická menštruácia. Počas sexuálneho styku môže dôjsť k prasknutiu a ak máte podozrenie práve na tento zdravotný problém, neodkladajte ho a navštívte svojho gynekológa.
6. Alergia na latex
Latex je prakticky kdekoľvek okolo nás a človek sa s ním stretáva pri rôznych produktoch ako napríklad vo vankúšoch a matracoch, v oblečení, v kobercoch či rukaviciach na upratovanie. Nepríjemné však je, ak človek o svojej alergii nevie a objaví ju práve počas intímnych chvíľ.
Používať kondómy je zodpovedné v snahe mať bezpečnejší sex. Môže sa však stať, že žena cíti počas pohlavného styku svrbenie, suchosť, podráždenie a ďalšie nepríjemné prejavy. Vtedy je na mieste nechať sa vyšetriť lekárom, či je problémom práve alergia na latex. Ak je to tak, na trhu sú aj bezlatexové alternatívy, po ktorých sa dá siahnuť.
7. Infekcia
Zdrojom problémov môže byť v niektorých prípadoch aj organická príčina, teda infekcia. Myslí sa tým sexuálne prenosná či u mnohých žien častá kvasinková infekcia. Tie môžu spôsobovať suchosť, podráždenie a počas styku sa vnútri pošvy môžu vytvárať mikroskopické trhlinky ústiace až do bolesti či diskomfortu. Jednoznačným riešením je kontrola u lekára, ktorý potvrdí, či ide naozaj o vaginálnu infekciu a odporučí vhodnú liečbu.
8. Traumatický zážitok z minulosti
Skomplikovať prežívanie sexuality dokáže aj trauma. Ak žena v minulosti zažila napríklad sexuálne násilie, počas styku s partnerom na ňu môžu doľahnúť panické záchvaty či úzkosť. Podľa odborníkov sa môže trauma fyzicky prejaviť aj vtedy, ak už si myslíme, že negatívny zážitok z našej mysle odznel. Telo však reaguje inak.
Psychický blok spôsobí neschopnosť uvoľniť sa, čo sa prejaví na stiahnutom vaginálnom svalstve a teda aj bolestivom styku. Toto nastavenie mysle však môže spôsobiť aj obava z otehotnenia, neistota, hanba či strach zo samotnej bolesti.
Liekom je dôverný rozhovor s partnerom a v prípade potreby aj s terapeutom, ktorý pomôže nájsť spôsoby, ako sa počas sexu cítiť bezpečnejšie a istejšie. V prvom rade je však treba prekonať strach o svojich psychických blokoch s niekým hovoriť.