SME
reklama

Deväť tipov na slovenské superpotraviny, ak sa chcete stravovať lokálne

Super dávky živín nájdeme aj v našich tradičných plodinách.

(Zdroj: Flickr.com)

Prepojenie celého sveta so sebou prinieslo aj možnosti vyberať si, čo a kedy budeme mať na stole a na tanieri. V podstate sú neobmedzené, veď aj na jeseň si môžeme kúpiť špargľu a v zime jahody. Naše staré mamy sa však riadili heslom, že prirodzená ideálna strava je tá, ktorá sa pestuje či dorába v našom okolí a to platí pre každého obyvateľa Zeme.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ľudia na svete sa stravujú rôznorodo, niektorí preferujú špeciálne diéty, iní nad tým, čo vkladajú do úst, priveľmi nepremýšľajú. Ďalší sa zase sústreďujú na sezónnosť a spomínanú lokálnosť. A aj v poslednom menovanom prípade sa dá siahnuť po obľúbenom a zdravom trende superpotravín.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Superpotraviny sú, zjednodušene povedané, tie, ktoré vďaka svojmu obsahu látok a živín majú množstvo pozitívnych efektov na ľudské zdravie. Obsahujú vysoký podiel vitamínov, minerálov, antioxidantov či zdraviu prospešných mastných kyselín, sú prírodné a výživné.

Mnohé z nich k nám však prichádzajú z ďalekých krajín a ani ich cena nie je vždy nízka. Naučte sa teda nielen hospodáriť s vlastným rozpočtom, ale tiež nájsť takéto superpotraviny medzi tými, ktoré sú typické pre našu oblasť.

Pre ľudí, ktorí cítia environmentálnu zodpovednosť, je určite dôležité aj to, že konzumáciou lokálnych potravín zanechajú menšiu stopu na životnom prostredí, než keby si kúpili zeleninu či ovocie privezené z opačného konca planéty. Ktoré sú teda tradičné slovenské superpotraviny?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Tekvica

Je to klasická jesenná zelenina a v ostatných rokoch znovu mohutne naberá na popularite. Na Slovensku sa pestuje najmä v južnejších, teda teplejších oblastiach a rozlišujeme štyri hlavné druhy - tekvica obyčajná, veľkoplodná (Hokkaido), figolistá a muškátová .

V kuchyni či ako dekorácia má všestranné využitie a je zásobárňou vitamínov A, B, C, E, omega -3 mastných kyselín, medi, železa aj horčíka. Využíva sa pri problémoch s trávením, činnosťou čriev i pečeňou. Stravu si môžete spestriť a vaše telo obohatiť napríklad aj tekvicovým olejom alebo semienkami.

Brokolica

Áno, aj brokolica je superpotravina. Predpokladá sa, že pochádza z okolia Stredomoria, no dlhé roky sa jej výborne darí aj u nás. Jej blahodarné účinky na ľudské zdravie sú dlhodobo známe, obsahuje veľa draslíka, vápnika, železa, vitamínu C a A, horčíka, betakaroténu, vlákniny a ďalších živín.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Hovorí sa o nej ako o vhodnej prevencii rakoviny, má významné dietetické účinky na organizmus a niektoré látky, ktoré obsahuje, majú pozitívny dopad na hladinu krvného cukru. Je pritom jedno, či ju konzumujeme surovú, dusenú alebo varenú, aj pri tepelnom spracovaní si zachováva väčšinu svojich prospešných látok.

Prečítajte si tiež: Desať nápadov ako pripraviť brokolicu Čítajte 

Pohánka

Pohánku zo slovenskej kuchyne vytlačilo 20. storočie, ešte predtým však bola veľmi rozšírená a používaná. Dnes sa opäť vracia zo zabudnutia na naše taniere. Je bohatým zdrojom vápnika, fosforu, mangánu, vápnika, železa, selénu, mangánu, vitamínov B1, B2, C a E.

Neobsahuje lepok, takže je vhodná aj pre celiatikov. Vyskúšať ju môžete vo forme kaše, ako prílohu či ako základ šalátov. Poďakuje sa vám vaša imunita, zlepší sa vám zdravie ciev a nápomocná je aj pri kŕčových žilách či hemoroidoch.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Chren

Má oveľa väčší potenciál, než s akým ho v kuchyni zvykneme využívať. Je známy svojou silnou chuťou aj vôňou, no podstatné je, že pôsobí ako prírodné antibiotikum a obsahuje veľké množstvo vitamínu C, na organizmus pôsobí regeneračne a antisepticky.

Dopomáha k optimálnemu tráveniu aj pri zápaloch močového mechúra. Najsilnejšie sú jeho účinky v surovom stave, keďže je však veľmi ostrý, treba ho kombinovať s potravinami, ktorého jeho chuť zjemnia. V kombinácii s medom je vhodným liekom napríklad na kašeľ, no môžete ho postrúhať aj na hocijaké jedlo, bude zaujímavou alternatívou syrovej posýpky.

Špargľa

Prečítajte si tiež: Šesť receptov so špargľou, ktoré sa oplatí vyskúšať Čítajte 

Nazývajú ju aj kráľovná medzi zeleninou. Na Slovensku sa jej darí predovšetkým na Záhorí a ľudia s obľubou konzumujú najmä bielu a zelenú, hoci jej odrôd je vyše 20. Špargľa je diétna zelenina, pretože neobsahuje takmer žiadny tuk.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Znižuje cholesterol, pôsobí protizápalovo a má skvelý účinok na funkciu obličiek, pľúc a pečene. Niektorí ľudia ju využívajú ako pomôcku na odvodnenie organizmu. Obsahuje veľké množstvo vlákniny, vitamínov, kyseliny listovej, železa a draslíka.

Čučoriedky

Malé chutné ovocie je superpotravinou z našich zemepisných šírok. Obsahujú pestrú paletu minerálov, vitamínov a antioxidantov. Tmavomodré bobuľky sa považujú za jedno z najzdravších (ak nie priamo najzdravšie) ovocí na svete.

K výrazným účinkom čučoriedok patrí podpora imunity, zníženie cholesterolu, zlepšenie zraku, osvedčili sa pri hnačke, vďaka vitamínu C a betakaroténu chránia pred infekciami a farbivo myrtilín, ktoré im dáva typické sfarbenie, má vplyv na pružnosť ciev v mozgu a očiach.

Včelie produkty

Med, propolis, včelí peľ aj materská kašička sú superpotraviny. Včelárenie je pritom obľúbenou tradíciou aj u nás na Slovensku a jeho produkty majú svoje neodmysliteľné miesto v našich kuchyniach.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Prečítajte si tiež: Sedem tipov, ako pre zdravie a krásu použiť med Čítajte 

Med nie je len stáročia používaným prírodným sladidlom, ale tiež pôsobí protizápalovo, posilňuje imunitu a je to antioxidant plný živín. Používa sa ako pomoc pri hojení rán, podporuje trávenie, regeneruje pokožku či pomáha spánku.

Vzácny je aj včelí peľ, ktorá napomáha obranyschopnosti organizmu, využíva sa pri srdcovo-cievnych problémoch, pri chudokrvnosti a pri nedostatku bielkovín v organizme. Ako prírodné antibiotikum funguje aj propolis, ktorý upokojuje nervovú sústavu a slúži ako prevencia rôznych závažných ochorení.

Mak

Mak je tradičná slovenská potravina a naša krajina patrí k neveľkému množstvu európskych štátov, ktoré ho pestujú. Až 20 percent jeho obsahu tvorí vápnik, takže patrí k jeho najvýznamnejším zdrojom. Na rozdiel od mlieka ho má dvanásťkrát viac a trikrát viac než bežné syry.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Treba vyzdvihnúť aj obsah vlákniny, vitamínu E, horčíka, železa. Mak je skvelým pomocníkom pri osteoporóze (pre spomínaný vápnik), upokojuje organizmus a pozitívne vplýva aj na stav vlasov, nechtov a zubov.

Netradičný a raritný, ale typický slovenský je aj biely mak, ktorý chutí po orieškoch a má ešte vyšší obsah niektorých minerálov než klasický modrý mak.

Prečítajte si tiež: Volajú ju kráľovná maku: Mak zbieram pomaly a ručne, kombajn som použila len raz Čítajte 

Vlašské orechy

Sú bombou plnou zdravia a dokonalou superpotravinou, ktorú nájdeme na Slovensku. Vlašské orechy sú neskutočne výživné, sú bohatým zdrojom nenasýtených mastných kyselín, vitamínov skupiny B, vitamínu E a minerálov ako sú železo, meď, mangán, fosfor, vápnik či horčík.

Vlašské orechy ponúkajú ľudskému organizmu bohatý zdroj energie. Majú pozitívny vplyv na psychiku a pamäť, vlasy, nechty a pokožku a vďaka obsahu antioxidantov môžu preventívne pomáhať proti starnutiu. V kuchyni majú rôznorodé využitie nasladko aj naslano, na blahodarný vplyv na ľudský organizmus však stačí hrsť denne napríklad na desiatu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

reklama

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  2. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  3. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  4. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  5. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  6. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  7. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  8. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 845
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 662
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 5 192
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 4 063
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 141
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 916
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 384
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte 2 212
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Dieťa prevráti život naruby.


Odborníčka radí, ako na optimálny jedálniček.


Soňa Lehocká

Ekomóda je cestou budúcnosti.


Lucia Skladanová
Reďkovková polievka

Reďkovka zvýrazní šalát a nátierku, môžete ju aj upiecť.


redakcia SME ženy
reklama
  1. Unicef Slovensko: Inšpirujúce ženy a ich úloha pri formovaní lepšieho sveta
  2. Mária Melková: U ocka upratovať nemusím! Čo s rozdielnymi pravidlami v dvoch domovoch po rozvode.
  3. Mária Melková: Moje dieťa ku mne po rozvode odmieta chodiť. Čo mám robiť?
  4. Věra Tepličková: Krehké deti alebo Keď blogerka vybočí zo zaužívaných koľají
  5. Lucia Nicholsonová: Načo sa zahadzovať s deťmi? Obzvlášť s tými chudobnými?
  6. Věra Tepličková: Život s introvertným dieťaťom, manželom alebo rodičom
  7. Martin Pollák: Generácia Alfa
  8. Mária Melková: Moje deti, Tvoje deti, naše deti - mýty o živote v zošívaných rodinách
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 102 322
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 80 405
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 321
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 34 174
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 31 879
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 639
  7. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 18 817
  8. Lucia Nicholsonová: List ministerke s hollywoodskym úsmevom 12 736
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťZatvoriť reklamu