Deje sa to dokonca aj ľuďom, ktorí majú radi poriadok a zo svojich domovov sa neboja odstrániť všetko nepotrebné. Lenže keď ide o milé drobnosti, usušené ruže z prvej schôdzky, kamienky a mušličky z nádhernej pláže, vlastnoručné výrobky našich detí či puknutú vázu po babičke, bývame často bezradní.
Naše domy a byty sa tak plnia sentimentálnym neporiadkom, ktorý sa nikdy nedá celkom upratať. Marie Kondo, japonská odborníčka na upratovanie a autorka knihy Kúzelné upratovanie, to však vidí inak. Skutočne vzácne spomienky nezmiznú ani potom, keď vyhodíte veci, ktoré ich pripomínajú. Tu je sedem rád, ako to dokázať.
1. Sústreďte sa na veci, ktoré si ponecháte, nie na tie, ktoré vyhodíte
Pri upratovaní zväčša myslíme na to, čo vyhodiť. A to môže byť priveľký a pridlhý zoznam. Marie Kondo naopak radí stanoviť si zoznam predmetov, ktoré ponecháte. Zameranie sa na to dôležité, vás mentálne oslobodí od pocitu, že sa musíte zbaviť veľkého množstva vecí.
2. Pri každej veci sa seba samej spýtajte, či vám spôsobuje radosť
Toto je základný test dôležitosti vecí a zároveň hlavné posolstvo systému Marie Kondo. Držte každú položku v rukách a vnímajte, ako na ňu vaše telo reaguje. Keď niečo iskrí a vyvoláva radosť, je to základný znak toho, že tento predmet do vášho života patrí. Ak vás naopak necháva chladnými, niet najmenšieho dôvodu ponechávať si ho.
3. Uistite sa, že ste naozaj rozhodnutá mať vo veciach poriadok
Sentimentálne predmety sú až posledné na zozname vecí, v ktorých by ste si mali urobiť poriadok. Reorganizovať ich je oveľa ťažšie ako vyradiť nepotrebné športové náradie. Predtým, než začnete upratovať drobnosti, musíte mať poriadok v oblečení, knihách aj dokumentoch.

4. Nenechávajte veci v škatuliach u rodičov
Iste, je to jednoduché riešenie, no naozaj by ste sa mu mali vyhnúť. Tým, že spomienkové predmety z detstva a mladosti necháte zabalené u rodičov, vytvárate rovnaký neporiadok inde. Navyše, škatule u rodičov sa nikdy neotvárajú.

5. Naplánujte si, ako budete odkladať darčeky od vašich detí
Zhromažďovanie detských výtvorov je samostatná kapitola. Trik nespočíva v tom, odkladať veľa vecí do škatule, ale iba zopár tak, aby ste ich mali na očiach.
Jeden zarámovaný obrázok zo škôlky vám urobí väčšiu radosť, ako dvadsať ukrytých v zásuvke. Naplánujte si aj to, koľko vecí zo škôlky či školy si odložíte a svojho rozhodnutia sa pevne držte.
6. Rozlúčte sa s cennosťami po rodičoch a starých rodičoch
Mnoho zdedených vecí v našich domovoch pre nás v skutočnosti nemá emocionálnu hodnotu. Len máme pocit, že by mali mať. To, že čajník po babičke bol dôležitý pre vašu mamu, neznamená, že musí byť dôležitý aj pre vás.
Pri rodinných pokladoch je podľa Marie Kondo veľmi podstatné rozlúčiť sa s predmetmi s patričnou úctou a vďakou. Ak sa s predmetom skutočne rozlúčite, eliminujete vaše zlé svedomie z toho, že sa zbavujete rodinného striebra.
7. Vytrieďte aj fotografie
Triedenie fotografií je skutočnou čerešničkou na torte celého upratovania spomienkových predmetov. Všetky fotografie položte na zem a zoraďte ich podľa udalostí, kedy vznikli. Je zbytočné archivovať veľa podobných fotiek z jednej rodinnej oslavy, stačí menej a kvalitných.
Sústreďte sa na tie, na ktorých všetci vyzerajú dobre alebo tie, ktoré naozaj zachytávajú neopakovateľnú udalosť. To isté platí aj pri archivovaní digitálnych fotografií. Verte, že k priečinkom plných nevydarených fotografií sa už nikdy nevrátite.
