Svetový deň srdca si verejnosť nielen na Slovensku pripomína 29. septembra 2017. Nie je to však jediný deň, ktorý by mal počas roka patriť srdcu a prevencii srdcovo-cievnych ochorení.
Zdravý životný štýl je dôležitý pri prevencii, aj pri liečbe srdcovo-cievnych ochorení. Najčastejším problémom je okrem „zlomeného“ srdca hypertenzia, ktorú si treba všímať a zakročiť proti nej správnym spôsobom.
Hoci nebolí, je zákerná a môže viesť k radu zdravotných problémov a skončiť sa až infarktom, cievnou mozgovou príhodou či zlyhaním srdca.
Čaká to každého?
Celosvetovo trpí vysokým krvným tlakom 20 – 50 percent dospelej populácie, čo je najmenej miliarda dospelých ľudí. Podľa Framinghamskej štúdie sa hypertenzia rozvinie takmer u všetkých ľudí, ktorí žijú dostatočne dlho.
Zároveň však v primitívnych kultúrach tlak vekom nestúpa, čo potvrdzuje významný vplyv moderného životného štýlu. Až 54 % prípadov cievnej mozgovej príhody a 47 % srdcových infarktov vzniká ako dôsledok hypertenzie.
Ľudia s hypertenziou majú 2,5-krát vyššie riziko rozvoja cukrovky. Z dlhodobých výskumov vyplýva, že zníženie systolického tlaku (najvyššieho) o 10 mmHg a diastolického (najnižšieho) o 5mmHg znižuje riziko mozgovej mŕtvice o 36 %, riziko srdcového zlyhania o 38 %, úmrtnosti na kardiovaskulárne príčiny o 16 % a riziko celkovej úmrtnosti o 10 %. Každý dospelý človek by si mal kontrolovať tlak aspoň raz ročne.
Typy hypertenzie
- primárna (esenciálna) – zvýšený tlak nie je dôsledkom iného ochorenia; tvorí viac ako 90 % všetkých prípadov
- sekundárna – ako dôsledok iného ochorenia, tvorí menej ako 10 % prípadov
- „hypertenzia bieleho plášťa“ – objavuje sa ako reakcia na stres či strach pri návšteve lekára. Hodnota TK pri meraní v ambulancii je ≥ 140/90 mmHg, kým pri 24-hodinovom meraní je v priemere nižšia ako 125/80 mmHg.
Ako hypertenzia vzniká
O hypertenzii hovoríme, pokiaľ je hodnota systolického tlaku vyššia ako 140 mmHg a hodnota diastolického vyššia ako 90 mmHg.
Pri hypertenzii je tlak krvi na vnútornú stranu tepny príliš vysoký, čo môže viesť k narušeniu alebo poškodeniu tepien a následne napríklad k rozvoju arteriosklerózy – kôrnateniu tepien.
Arterioskleróza a zmeny stavby tepien, ktoré hypertenzia urýchľuje, môžu viesť k prasknutiu tepny a krvácaniu - cievnej mozgovej príhode či srdcovému infarktu.
Spomedzi orgánov zaťažuje vysoký krvný tlak najmä srdce, mozog, cievy, ako aj obličky a oči. Pacienti s hypertenziou majú tiež 2,5-krát vyššie riziko rozvoja cukrovky.
Diagnóza arteriálna hypertenzia sa určí vtedy, ak je tlak opakovane vyšší alebo rovný 140/90 mmHg minimálne pri dvoch rôznych návštevách lekára.
Rizikové faktory hypertenzie
Obezita – najmä v oblasti brucha (abdominálna obezita, tzn. obvod pása ˃ 102 cm u mužov a ˃ 88 cm u žien)
Vysoký vek – vyššie riziko hypertenzie hrozí po 45. roku veku, ešte významnejšie u mužov starších ako 55 rokov a žien nad 65 rokov
Nevhodný spôsob života – najmä fajčenie, ale aj stres, nedostatok pohybu, nevhodné zloženie stravy
Dedičné faktory – riziko je vyššie u ľudí, ktorých priami príbuzní trpia vysokým krvným tlakom, keďže môžu mať dedičnú predispozíciu na jeho rozvoj, rovnako ľudia, ktorí majú v rodinnej anamnéze predčasné kardiovaskulárne ochorenie – u mužov mladších ako 55 rokov a žien mladších ako 65 rokov
Zvýšený cholesterol – rizikovým faktorom na vznik hypertenzie je celkový cholesterol > 6,5 mmol/l, LDL cholesterol ˃ 4,0 mmol/l a HDL cholesterol ˂ 1,0 mmol/l u mužov a < 1,2 mmol/l u žien
Iné ochorenia – niektoré majú vysoký krvný tlak ako príznak alebo dôsledok – napr. ochorenie obličiek, mozgovocievne a kardiovaskulárne ochorenia, ochorenia žliaz s vnútorným vylučovaním... Hovoríme o sekundárnej hypertenzii a tvorí asi 5 – 10 % všetkých prípadov vysokého tlaku.
Začnite už dnes: Ako na to?
Primárna hypertenzia, ktorá nie je dôsledkom iného ochorenia, je obyčajne celoživotné ochorenie, a preto si vyžaduje aj celoživotnú liečbu. Cieľom liečby je dosiahnuť hodnoty krvného tlaku do 140/90.
- Pravidelné meranie krvného tlaku a spolupráca s lekárom;
- Zanechanie fajčenia – je hlavným rizikovým faktorom vzniku srdcovocievnych ochorení, zvyšuje riziko náhlej smrti, postihnutia tepien, poškodzuje cievne steny. Po zanechaní fajčenia sa riziko ochorení srdca a ciev rýchlo znižuje;
- Zníženie telesnej hmotnosti u ľudí s nadváhou alebo obezitou;
- Zníženie konzumácie alkoholu;
- Zvýšenie telesnej aktivity – aspoň 30-45 minút 3- až 4-krát do týždňa znižuje krvný tlak, ako aj srdcovú frekvenciu, spotrebu kyslíka pre srdce, záťaž pre srdce i hmotnosť, ktorá je tiež rizikovým faktorom vysokého tlaku;
- Zníženie príjmu soli;
- Zvýšenie konzumácie ovocia a zeleniny, zníženie príjmu tukov;
- Obmedzenie užívania liekov, ktoré môžu zvýšiť zadržiavanie vody a sodíka v organizme
Prvá pomoc pri infarkte
O tom, že človek dostal infarkt môže vypovedať viacero príznakov, typický z nich je silná bolesť za hrudnou kosťou. Tá môže vystreľovať až do malíčka či lopatky.
Postihnutému môžu vystúpiť aj kropaje potu, ťažšie sa mu dýcha, je zadýchaný, prípadne môže cítiť aj tŕpnutie v ruke. Pokiaľ má človek spomínané symptómy dlhšie ako 10 až 15 minút, treba ho obmedziť v akejkoľvek ďalšej námahe. Mal by sa pohodlne posadiť do kresla alebo na zem k stene.
Človeka s podozrením na infarkt treba tiež upokojiť, ako mu aj uvoľniť odev, aby sa mu ľahšie dýchalo. Vhodné je tiež otvoriť okno, aby mal prívod čerstvého vzduchu.
Pokiaľ je to možné, odporúča sa podať jedna tabletka Anopyrínu, Acylpyrínu alebo Aspirínu. K postihnutému treba čo najskôr zavolať záchrannú službu na čísle 155.
Inú pomoc mu laik, pokiaľ neupadol do bezvedomia, poskytnúť nevie. Ak by postihnutý do príchodu záchranky stratil vedomie, treba okamžite začať s jeho resuscitáciou.
Beh zdravia
Beh zdravia spojí Bratislavu a Košice. Vybehnite si aj vy za zdravším srdcom a staňte sa pozitívnym príkladom pacientom aj širokej verejnosti a pripomeňte si dôležitosť prevencie, ktorá je základným pilierom zdravia. Motivujte spolu ľudí k pohybu! Prvých 100 registrovaných účastníkov dostane medailu v tvare srdca. Ak sa na beh necítite, môžete sa zúčastniť aj ako chodec. Behy sa budú konať v Bratislave a Košiciach. Pre chodcov a bežcov bude na štarte pripravená úschovňa na veci. Pitný režim bude zabezpečený.
- Bratislava – štart 6. 10. 2017 (piatok) o 17. h Eurovea (pri soche gen. Štefánika)
- *Dĺžka trasy cca 10 km
- Košice – štart 7. 10. 2017 (sobota) o 17. h pri Jazere Košice
- *Dĺžka trasy cca 10 km