V lete na naše vlasy nepriaznivo vplýva nielen UV a slnečné žiarenie, ale aj soľ a chlórovaná voda.
Preťažované vlasy môžu mať veľmi poškodenú nielen vnútornú, ale aj vonkajšiu štruktúru, čo má za následok ich hrubosť, mdlosť, stratu pružnosti, nepoddajnosť a oslabenie.
Na kvalitu a štruktúru vlasov však pôsobí okrem letných nástrah aj nadmerná vlhkosť, farbenie, zosvetľovanie, trvalá alebo narovnávanie. Poradíme vám, ako docieliť krásne a lesklé vlasy počas celého roka.
1. Doprajte si stravu bohatú na vitamíny A, B a zinok
Vitamín A pomáha redukovať činnosť mazových žliaz, vitamín B obmedzuje vypadávanie vlasov, tvorbu lupín a hlavne poskytuje ochranu pred UV žiarením.
Zinok vlasy posilňuje a bráni ich vysúšaniu. Vitamíny by sme mali zaradiť do nášho každodenného jedálneho lístka. Vitamín A je obsiahnutý napríklad v mlieku, syroch, brokolici, mrkve, kapuste, broskyniach, marhuliach, mäse či rybách. Vitamín B nájdete v pivovarských kvasniciach, ryži, vaječnom žĺtku a obilninách.
Zinok je obsiahnutý v hovädzom a bravčovom mäse, vajciach, ustriciach, syre, fazuli, tekvicových semienkach a orechoch. Vitamíny a minerály posilňujú vlasové korienky.
Pozor, káva stimuluje produkciu mazu pri korienkoch vlasov, ktorý, bohužiaľ, vedie k zvýšenej tvorbe lupín. Nikotín a alkohol by v pláne na dosiahnutie krásnych vlasov určite nemali figurovať.
2. Vlasy potrebujú výživu
Vlasy sa vám istotne odvďačia, ak im nezabudnete dopriať pri každom umývaní kondicionér a minimálne raz v týždni masku či zábal. Získajú tak výživu a hydratáciu, prekrví sa vlasová pokožka a oživia sa vlasové cibuľky.
Kondicionéry udržia vlasy hladké a pružné. Oplachové kondicionéry aplikujte hlavne na zaťažované a suché končeky vlasov. Prípravky by ste mali voliť podľa stavu, typu a farby vašich vlasov, no tiež by sa mali medzi sebou dopĺňať, preto je vhodné používať produkty, ktoré tvoria ucelený rad prispôsobený ich špecifickým potrebám.
Niet totiž pochýb, že vlasy musia byť zdravé, aby boli lesklé. Základné pravidlo pre starostlivosť o dlhé vlasy znie: Nezaťažujte ich príliš veľkým množstvom produktov v oblasti korienkov, intenzívnu starostlivosť venujte hlavne končekom.
Takto dosiahnete nádherný objem bez zbytočného zaťaženia a zároveň predídete narušeniu končekov.

3. Chráňte vlasy pred teplom
Časté fénovanie vlasy vysúša, práve preto je potrebné používať termoaktívne prípravky, ktoré ich chránia a navyše im dodávajú lesk. Aby nedostali vlasy teplotný šok, pri fénovaní je dôležité nenastavovať si najvyšší stupeň.
Horúci vzduch ich suší nerovnomerne a vlasy sa môžu samozrejme prepaľovať. Znížte teplotu fúkania na minimum, prípadne vysušte mokré vlasy do uteráka, rozčešte a nechajte voľne uschnúť.
4. Správny strih dokáže divy
Pokiaľ sú vaše vlasy spľasnuté a nesedia vám k tvári, zvyčajne za to môže zlý strih. Termín u skúseného a šikovného kaderníka nie je preto na škodu, práve naopak.
Kaderník zanalyzuje štruktúru vašich vlasov a poradí vám, čo bude pre ne najlepšie. Takto získate vhodný a aj trendy účes. Následne by ste ho mali upravovať pravidelne každých šesť týždňov.
5. Končeky vlasov ako alfa omega každého účesu
Každý účes vyzerá strapato a zanedbane s rozštiepenými končekmi. To však neznamená, že si ich okamžite musíte dať ostrihať. Optimálne je si nechať podstrihnúť končeky vlasov v intervale 6-8 týždňov, no u každého je to individuálne.
Na začiatok by ste mali siahnuť po jemnom šampóne. Spolu s výživnými kúrami s oplachovaním na namáhané a poškodené vlasy udržíte korunu krásy krásnu bez toho, aby sa z nej opäť stalo nepoddajné a lietajúce klbko bez lesku. Použite kvalitný hrebeň so širokými zubami, ktorý neprispieva k ďalšiemu štiepeniu končekov.
Toniká a séra na rozštiepené vlasové končeky napomáhajú obnovovať poškodené končeky. Obalia ich jemným filmom silikónového oleja. Týmto spôsobom ich chránia a vyhladzujú. Vďaka tomu budú vaše vlasy vyzerať zdravšie a menej strapaté.
Dva vlasové problémy a ich riešenie:
Odpovedá Veronika Šoder Nemcsoková, kaderníčka Schwarzkopf Professional
Lupiny vo vlasoch:
- Tento problém často súvisí so suchou pokožkou, ale najčastejšie je príčinou porucha mazových žliaz. Problém lupín môže spôsobovať viac faktorov, napríklad hormonálna porucha, stres, nevhodné stravovanie, nedostatok vitamínov, zlá voľba šampónov, ale aj iné zdravotné problémy.
- Obyčajné lupiny sa dajú odstrániť vhodným šampónom alebo tonikom, ktoré je na to určené. Ťažšie formy ako lupienka alebo seborea si vyžadujú lekársku pomoc.
- Výraznému obmedzeniu tvorby lupín dopomáhajú šampóny na prírodnej baze obsahujúce napríklad mätu, arganový olej, zinok. Čím menej chémie, tým vyššia účinnosť. Väčšina vlasových produktov je parfumovaná a obsahuje alkohol, ktorý zapríčiňuje vysúšanie pokožky, preto ich treba v tomto období obmedziť. Boj s lupinami však nie je jednoduchý a rýchly proces. Výber vhodných produktov ho dokáže skrátiť.
Šediny:
- Šedivý vlas neobsahuje pigmenty. Vlasy sa zmenia na biele vo chvíli, keď pigmentové bunky znížia tvorbu melanínu a ich nástup určuje aj genetika.
- Na ošetrenie šedivých vlasov existuje viac prípravkov ako napríklad šampóny s koenzýmom Q10 alebo šampón so striebornými reflexmi, ktorý aktívne podporuje a obohacuje trblietanie studených farebných odtieňov. Šedivým vlasom dodáva lesk a podporuje kovový vzhľad. Krepovateniu sa vyhneme vhodnými kúrami a zábalmi.
- V súčasnosti sú šediny trendy a vlasy sa na tento odtieň zvyknú aj farbiť alebo melírovať. Prirodzené šediny sa len pretónujú ,aby boli lesklejšie a živšie.
- Farbenie šedivých vlasov prenechajte na odborníka. V salónoch sú na to určené profesionálne farby, ktoré majú 100-percentné krycie schopnosti. Každodenná starostlivosť je rovnako potrebná ako pri ostatných typoch vlasov.