Na Slovensku sa po tretíkrát predstaví projekt, do ktorého sa zapájajú profesionálni dizajnéri, módni návrhári zo Slovenska aj z Čiech a študenti vysokých škôl, aby podporili nosnú myšlienku podujatia.
Fashion show recyklovanej módy sa uskutoční 29.9.2017 a témou večera je plast. Práve ten sa totiž v najväčšej miere podieľa na znečisťovaní životného prostredia.
Vďaka netradičnému využitiu – v móde – demonštruje projekt nutnosť zníženia produkcie plastov a potreby ich recyklovania.
Svojsky jeho vlastnosti využili aj módni návrhári, ktorí nám ešte pred podujatím prezradili, čo divákov čaká a čo si pre nich pripravili.
Jana Polak
Prijala som pozvanie na prezentáciu recyklovanej módy s témou plast. Zvolila som vizuálne efektné farebné dezény s použitím jednoduchých strihov.
Je množstvo spôsobov a techník spracovania tejto témy. Pre mňa je to inšpiratívna, tvorivá módna hra.
Počas našich detských módnych workshopov vznikli napríklad zaujímave módne doplnky, ktoré boli prezentované na módnych prehliadkach. Vlastnoručne vyrábané plastové náušnice boli súčasťou aj mojej kolekcie modelov.
Mária Štraneková
PVC materiály využívam na experiment. Pracuje sa s nimi veľmi dobre, horšie je to s praktickým využitím - ak hovoríme čisto len o neupravených plastoch.
Mnohé aktuálne inovatívne materiály sú vyrobené z recyklovaných pvc produktov a majú skvelé vlastnosti.

Martina Mareková Kuipers
Na model do show som využila banner z mäkšieho materiálu, ako sú bežné bannery, ale aj tak je to omnoho pevnejší materiál, než látka.
To znamená, že aj inak padá a inak pracuje. Tento materiál je skôr na vonkajšie ošatenie, ako bunda alebo pršiplášť, poprípade na tašky.
Vivien Babicová
PVC vyžaduje úplne iný technologický prístup než textil, čo je skvelá príležitosť vyhodiť sa zo zabehnutých koľají.
Preto plastové fólie neznásilňujem šitím, ale spájam ich kovovými komponentami. Stret PVC a pokožky nie je úplne najkomfortnejší, takže v rámci bežného nosenia vidím jeho výhody skôr v nepremokavých vrchných odevoch či kabelkách .
Veronika Kopálová
Moje dva modely, ktoré predstavím na Fashion Show recyklovanej módy sú vytvorené z gumenej bužírky, ktorá sa používa na izoláciu elektrických káblov. Tento nápad sprevádza myšlienka vytvorenia niečoho vkusného a pekného z materiálu, ktorý sa reálne s módou vôbec nespája.
Zároveň bolo mojim cieľom vytvoriť ,,Little black dress budúcnosti”. Na prvý pohľad nie je rozoznateľné z čoho sú šaty vytvorené. Na bežné každodenné nosenie však nie sú tieto šaty vhodné, skôr na výnimočné príležitosti, ak by bolo vašim cieľom vytŕčať z davu.
Keďže sú moje dva modely vytvorené technikou pletenia, spracovanie materiálu bolo dosť náročné, nielen fyzicky ale aj časovo. Na vytvorenie dvoch šiat som použila 150 metrov gumenej bužírky a pletenie mi trvalo 2 týždne aktívnej každodennej práce.
Martina Kocianová
Tvorbu z pvc materiálov mám rada, hlavne sa rada snažím o napodobnenie odevu. Využitie v každodennej móde si viem predstaviť napríklad vo výrobe tašiek, búnd a odevov alebo doplnkov, ktoré nie sú priame na kožu.
Plasty majú výhodu že sú odolné dažďu a podľa môjho názoru by sa to mali viac využívať pri výrobe napríklad nepremokavých odevov.

Františka Benčaťová
Myšlienku použitia PVC materiálov na Fashion show recyklovanej módy som prijala s veľkým nadšením. Už dlhšie som mala totiž plán vytvoriť odevy z plastových materiálov.
Majú takú veľkú škálu vlastností, ktoré sa dajú použiť, že v prvom momente je ťažké sa zamerať na jednu konkrétnu. Vynikajúco sa s nimi pracuje, netreba ich začisťovať, ako je to pri tých textilných, ľahko sa tvarujú, vplyvom tepla sa dajú deformovať.
Je toho naozaj mnoho, čo by sa dalo vymenovať na ódu plastov, nehovoriac o tom, že každý z nich má naviac vlastné špecifiká, ktoré bolo pre mňa naozaj zábavné objavovať a kombinovať medzi sebou. Navyše, keď si uvedomíme, že je to materiál, tvoriaci veľké percento odpadu, s ktorým sa príroda nevie vysporiadať a ako sa tvrdí, ani my sami.
V bežnej móde sa zatiaľ viac zameriava na použitie ekomateriálov. Výroba umelých PVC materiálov je rovnako rozvinutá, no veľmi málo sa prihliada na použitie odpadových plastov pri ich výrobe.
A pritom je takéto použitie veľmi reálne a pravdepodobné, dokonca som sa stretla s pár kúskami, ktoré boli vyrobené recykláciou plastových fliaš.
Zuzana Ľos-Božiková
Prehliadka ma krásnu myšlienku, ktorú si so sebou nesie aj tento rok. Téma kontrast plastov a ženskosti je pre mňa výzva, ktorej sa ale až tak nebojím, kedže som v minulosti vrámci školského projektu pracovala na niečom podobnom.
S plastom ako materiálom na odev sa pracuje ťažšie čo je pochopiteľné, kedže nie je na to určený, no práve to je na tom to fascinujúce, že odevný dizajnér sa dokáže vyhrať so všetkými jeho vlastnosťami a zúžitkovať ich do modelu. Takéto modely väčšinou nie sú najpohodlnejšie, a tak sa na bežné nosenie využívať úplne nedajú. No na špeciálne príležitosti sú priam stvorené. Zaručujem, že zaujmú.