Partnerské vzťahy si neraz prechádzajú rôznymi krízami a problémami, pri ktorých dvojice stoja na rázcestí a pýtajú sa, či sa v nich ešte oplatí zotrvávať.
Niektoré problémy sa pravidelne opakujú, no nie vždy je ľahké rozoznať, kedy stojí za to o vzťah bojovať a kedy by si mala dvojica dať zbohom. Na často sa opakujúce problémy v partnerstvách sme sa pozreli so psychologičkou a terapeutkou Renátou Kočišovou.
Klamstvá
Ak má partner tendenciu klamať, znamená to, že z nejakého dôvodu nechce so svojou polovičkou zdieľať celý svoj vnútorný svet a má potrebu niečo skrývať. Tým sa podľa psychologičky vytráca intimita a blízkosť vo vzťahu a narúša sa dôvera, čo vedie k nespokojnosti a vzťah začína fungovať oklieštene.
„Klamaný partner má potom tendenciu kontrolovať, preverovať toho druhého a zo vzťahu sa stáva skôr bojové pole, ako priestor pre vzájomnú podporu a porozumenie. Treba preskúmať, prečo k tomuto dochádza – čím ja ako partner prispievam k tomu, že môj partner mi nehovorí pravdu? Som schopný vypočuť ho, aj keď ide o niečo nepríjemné, alebo mám potrebu hneď sa brániť? Prípadne – prečo mám potrebu klamať? Čo o mne môj partner nesmie vedieť a prečo? Bojím sa, či budem prijímaný, milovaný?“ radí Renáta Kočišová.
V niektorých prípadoch môže ísť o strach, že stratíme lásku partnera, a preto sa uchyľujeme ku klamstvám, práve tým ho však paradoxne strácame.
„Ak dlhodobo dochádza ku klamstvu a problém ostáva neriešený, partnerstvo prestáva byť partnerstvom, ale akýmsi nebezpečným územím, vzťah pomaly odumiera. Navyše si myslím, že klamstvo ukrajuje zo sebaúcty aj partnerovi, ktorý klame, takže neubližuje iba klamanému. Ja osobne som presvedčená, že každé klamstvo vzťahu škodí, a preto by som v každom prípade preskúmala dôvody, prečo k nemudochádza," hovorí Kočišová.
Existujú podľa nej aj ľudia, ktorí chcú byť klamaní, pretože je to tak pre nich pohodlnejšie. Ak niektorým vyhovuje fungovať v rámci hesla „radšej nevedieť“, a to či už ide o neveru alebo finančnú situáciu, akceptujú tým určitú povrchnú vzťahovú rovinu.
Trpí tým však ich sebaúcta, strácajú pocit bezpečia vo vzťahu a tiež vnútorný pokoj.Sú tak v konflikte sami so sebou, pretože v hĺbke duše tušia, že klamú sami seba. Skôr než teda dôjde k rozhodnutiu, či v takomto vzťahu zostávať, alebo nie, je dôležité uvedomiť si, akú kvalitu v partnerstve preferujeme a aké dôsledky má pre nás takýto kompromis samých so sebou.

Žiarlivosť
Žiarlivosť má viacero foriem a ak nejde len o občasné záchvevy, ale o chorobné prejavy, vzťah sa môže stať nezvládnuteľným.
„Pokiaľ sa žiarlivý partner nelieči, je lepšie z takého vzťahu odísť. Tu je dôležité nepristúpiť na to, že sa začneme žiarlivému partnerovi podriaďovať a ošetrovať mu jeho potreby, pretože tie zachádzajú za našu hranicu. Ak tak urobíme, strácame slobodu vo vzťahu, cítime sa obmedzovaní a časom prirodzene hľadáme únik,“ konštatuje Renáta Kočišová.
Nevera
Ak vo vzťahu niečo dlhodobo nefunguje a jeden z partnerov nemá naplnené pre neho dôležité potreby, môže to vyústiť do nevery.