S príchodom jesenného obdobia je ľudský organizmus vystavený väčšej záťaži než inokedy. Netýka sa to pritom iba dospelých.
S poruchami imunity a teda prekonávaním rôznych infekcií a chorôb bojujú predovšetkým najmenšie deti, ktoré sa prvýkrát dostávajú do väčšieho kolektívu v škôlkach. Náchylnejší na rôzne infekcie a virózy sú aj školáci. Hoci si takto budujú obranyschopnosť svojho organizmu, je potrebné si ustrážiť určité hranice.
Základné spôsoby prevencie
Rodičia by sa mali pripraviť na to, že dieťa z času na čas v škôlke či škole ochorie. Za bežné ochorenie sa považuje napríklad aj nádcha. No pre to, aby sa počty ochorení počas roka nezvyšovali a prichádzali iba v obmedzenej miere, môžu rodičia pre svoje dieťa veľa urobiť.
„Je rozumné, ak rodičia pripravia dieťa na nástup do kolektívu čo najlepšie. Ja okrem iných vecí považujem v tejto súvislosti za dôležité aj to, aby si dieťa vedelo vyfúkať nos. To je kameň úrazu detí v materských škôlkach. Ak si dieťa nevie poriadne fúkať nos, hlieny mu začnú zatekať, objaví sa kašeľ a to už je začiatok ochorenia,“ hovorí pediatrička Bibiana Harinková.
K základným spôsobom prevencie a budovania funkčného imunitného systému podľa nej patrí aj správna životospráva. To znamená zabezpečiť dostatočný pitný režim, stravu bohatú na vitamíny, minerály, stopové prvky a vlákninu, s obmedzením tukov, korenín a cukrov.
„Dôležitou súčasťou je aj primeraná pohybová aktivita, dostatok spánku, pravidelný pobyt na čerstvom vzduchu bez ohľadu na počasie, prospešný je aj pobyt pri mori. Nemenej dôležitá je hygiena a pravidelné otužovanie dieťaťa, či už striedavými sprchami, saunou, ale najmä primeraným oblečením. No a akosi pričasto sa zabúda na to, že okrem fyzickej aktivity je dôležitá aj psychická pohoda dieťaťa,“ vymenúva detská lekárka.

Nezabudnite na psychiku
Detské ochorenia majú viaceré príčiny a vplýva na ne množstvo faktorov. Nejde iba o veľké kolektívy či chladnejšie jesenné počasie.
„Aj psychika a stres urobia svoje. Dieťa prichádza z domáceho prostredia do kolektívu neznámych detí s rôznymi návykmi, z rôzneho sociálneho prostredia, rôzneho zdravotného stavu. Či dieťa nastúpilo do škôlky, alebo do školy, zo dňa na deň sa musí vyrovnať s novým životom, byť samostatnejšie, vedieť sa samo obliecť, najesť či uložiť na spánok. To všetko na imunitu vplýva,“ vysvetľuje pediatrička Bibiana Harinková.
S adaptáciou na nový režim by dieťaťu mali pomôcť najmä rodičia, praktické kroky na podporu imunity však podnikajú aj samotné škôlky. Učiteľka Marianna Struhárová spomína napríklad časté dezinfikovanie podláh, dostatočné rozstupy postieľok či pravidelná výmena posteľnej bielizne a uterákov.
„Dohliadame aj na pravidelné umývanie rúk detí, na dostatočný príjem tekutín, strava je vyvážená a pestrá a podľa najnovších pravidiel je jej súčasťou aj denne čerstvé ovocie a zelenina. To všetko sú opatrenia na podporu imunity a zníženie chorobnosti. K tomu treba prirátať pravidelný pobyt na čerstvom vzduchu a primerané oblečenie. Deti by sa nemali prehrievať, no to sa niektorým rodičom ťažko vysvetľuje,“ konštatuje Struhárová.
Aké doplnky imunite pomôžu?
Rodičia niekedy váhajú, ako sa k budovaniu imunity svojho dieťaťa postaviť. Dilemou je napríklad to, ak začne škôlkar posmrkávať – nechať ho doma alebo ho pustiť do kolektívu?
Podľa lekárky nie je „vodový soplík choroba, len ho treba správne ošetriť. No ak sa už objavil kašeľ či teplota, situácia sa mení. Choré dieťa sa má liečiť a imunitu zdravého treba podporovať očkovaním a aspoň na jeseň vhodnými výživovými doplnkami na podporu obranyschopnosti organizmu,“ prízvukuje Harinková.
Medzi najvýznamnejšie účinné látky odporúča bakteriálne imunomodulátory (látky obsahujúce zložky baktérií), biologicky aktívne polysacharidy (výťažky z bunkových stien húb a niektorých rastlín), probiotiká, prebiotiká, prípravky z echinacey, z minerálov najmä zinok a selén a vitamíny A a C. Prospešné sú napríklad aj prípravky z hlivy ustricovitej, ako napríklad beta glukán.
„Aby sa detská imunita posilňovala, potrebuje správne stimuly. Doslova si žiada, aby bola vo vhodnej miere vystavovaná podnetom a učila sa na ne reagovať,“ hovorí Adrián Doboly z biotechnologickej spoločnosti Natures, ktorá sa zaoberá prírodnými látkami na podporu imunity.
Na trhu sú teda aj produkty so spomínanými účinnými látkami určené priamo pre detských pacientov.
„V prvom rade sa však pri podpore obranyschopnosti detského organizmu treba držať zdravého rozumu, čo znamená dieťa vhodne obliekať, vystavovať ho prirodzeným záťažiam prostredia, nevyhýbať sa návštevám a kontaktu s inými deťmi, pokiaľ sú zdravé, ponúkať dieťaťu pestrú stravu a zabezpečovať mu dostatočný pohyb, ale nie prehnané pohybové aktivity, ktoré imunitu dočasne znižujú,“ odporúča Doboly, podľa ktorého sú prirodzené spôsoby vždy prospešnejšie, než dodatočná podpora prípravkami.