Niektoré tehotné ženy sú presvedčené, že pri pôrode ich musí sprevádzať ich partner. Na sále skrátka nechcú byť samy a potrebujú podporu.
Nie vždy je však s týmto rozhodnutím stotožnená aj ich polovička. V čoraz viac prípadoch na Slovensku preto prichádza na scénu dula – žena, ktorá síce nemusí byť rodinnou príslušníčkou rodičky, ale predsa jej poskytne potrebnú oporu.
Kto je dula?
Pod názvom, ktorý pochádza z gréckeho slova doula a znamenal osobnú otrokyňu ženy, si dnes už len máloktorá mamička v očakávaní predstaví ovocný strom s rovnakým pomenovaním.

„Dula je špeciálne vyškolená žena, ktorá sprevádza budúcu matku v období tehotenstva, pôrodu, šestonedelia a dojčenia. Poskytuje jej v prvom rade emocionálnu a psychickú oporu,” charakterizuje dulu Ľuba Lapšanská z občianskeho združenia Slovenské duly, ktoré u nás združuje ženy s touto profesiou.
Dula teda nie je zdravotníčka a ani nezasahuje do kompetencií zdravotníckeho personálu. Pre budúcich rodičov je však zdrojom praktických informácií a má prehľad o zdravotníckych zariadeniach a možnostiach v regióne.
„A čo je dôležité – rešpektuje rozhodnutia mamičky bez potreby hodnotiť či komentovať ich,“ dodáva Lapšanská.
Prítomnosť duly pri pôrode by mala zaručiť nepretržitú psychickú a fyzickú podporu, no nielen to. Dula pomáha rodičke nájsť prirodzené prostriedky na uľahčenie pôrodu a snaží sa o to, aby bol pre ňu celý proces príjemným a pohodovým.
Prečo si dulu k pôrodu vybrať?
Okrem spomínaných výhod, že dula je oporou rodičky, je pomocná aj tesne po pôrode. Najdôležitejším cieľom je podpora raného kontaktu s bábätkom, a to ideálne ešte na pôrodnej sále.
„S podporou ranného kontaktu súvisí aj podpora samoprisatia. V spolupráci s chápavým, rešpektujúcim personálom dokážeme naozaj i toto. Nasleduje podpora dojčenia. A tá pretrváva aj do obdobia šestonedelia,“ približuje Ľuba Lapšanská.

V šestonedelí pomáha dula mamičke či ešte v pôrodnici, alebo už doma, so spracovaním pôrodného zážitku a poskytuje jej praktické informácie. Okrem iného napríklad poradí aj s povinnosťami, ktoré treba po pôrode vybaviť na rôznych úradoch.
Je však dôležité povedať, že prítomnosť duly nie je náhradou partnera. Otca z pôrodného procesu nevytláča, ale naopak. Nie všetky pôrodnice však umožňujú prítomnosť oboch osôb naraz, a tak si rodičky musia vybrať.
Podľa Ľuby Lapšanskej sa na otcov často kladú veľké nároky a spoločnosť akosi očakáva, že bude samozrejme prítomný a s prehľadom bude vedieť, čo má robiť.
„Je jasné, že v skutočnosti to tak nie je. Partneri bez predošlej prípravy sú často v pôrodnici bezradní, pociťujú strach o najmilovanejšie bytosti, nevedia čo môžu a čo nie a mnohokrát by s radosťou uvítali podporu. Dula vie otecka usmerniť a čím je muž pripravenejší a uvoľnenejší, tým viac citovej podpory môže poskytnúť svojej partnerke,“ tvrdí.
Počet pôrodov s dulou rastie

„Čoraz viac žien si uvedomuje, že spôsob, akým rodí, sa odráža nielen na sebavedomí, ale hlavne aj na jej vzťahu k dieťaťu, na dieťati samotnom, a teda v konečnom dôsledku na celej spoločnosti. Psychika totiž výrazne ovplyvňuje i fyzično. O tom v dnešnej dobe už nik nepochybuje,“ hovorí riaditeľka OZ Slovenské duly.
Výskumy potvrdzujú, že prítomnosť duly pri pôrode znižuje riziko pôrodu cisárskym rezom až o 40 percent a matky, ktoré pri pôrode sprevádzala dula, mali dvakrát nižšiu pravdepodobnosť, že ich alebo ich dieťa postihnú pôrodné komplikácie.
Podľa štatistík organizácie Slovenské duly u nás využila v roku 2006 dulu iba jedna matka. O desať rokov neskôr už duly sprevádzali pri 156 pôrodoch.

Ako si vybrať dulu?
Ak žena uvažuje o pôrode s dulou, podľa Ľuby Lapšanskej by si nemala oslovenie nechávať na poslednú chvíľu, ideálne je kontaktovať ju najneskôr v šiestom mesiaci tehotenstva. Pri výbere môže pomôcť napríklad zoznam dúl a tiež osobné stretnutie.
To môže žena absolvovať aj s viacerými dulami, aby sa neskôr mohla rozhodnúť, s ktorou si najlepšie „sadla“.
„Pri výbere je veľmi dôležitá osobná sympatia. Tak ako mamičky, aj my duly sme rôzne typy žien, preto veríme, že každá si dokáže nájsť tú pravú,“ hovorí Lapšanská.
Ceny, v akých sa pohybujú ich služby, sa tiež rôznia, keďže si ich stanovuje každá dula sama.
„Mnohé poskytujú rôzne balíčky služieb, kde ponúkajú i ďalšie svoje profesijné skúsenosti. Veľký rozdiel je v jednotlivých regiónoch. Bratislavské sú iné ako tie, kde je životná úroveň na hranici prežitia,“ približuje Ľuba Lapšanská. Obvyklá cena za stretnutie je podľa nej podobná napríklad individuálnej hodine cudzieho jazyka.

Dula nie je pôrodná asistentka
Laická verejnosť si často zamieňa pojmy dula a pôrodná asistentka. Na rozdiel od duly je však pôrodná asistentka zdravotnícky vzdelaná, má kompetencie a schopnosti na to, aby mohla samostatne odvádzať pôrody. Dula môže, ale v princípe nemusí takéto vzdelanie mať a stará sa iba o jedinú rodičku.
Pôrodné asistentky sú väčšinou zamestnankyňami nemocníc, duly pracujú osobitne a samostatne.
„Dula síce nie je zdravotnícky pracovník, ale prácu odborníkov rešpektuje, nezasahuje do nej ani ju nehodnotí. Má svoje vymedzené kompetencie, nediagnostikuje, ani v žiadnom prípade nezasahuje do pôrodu. Každá dula vedená v organizácii sa pridržiava Etického kódexu a všetkých jeho bodov,“ vysvetľuje Lapšanská.
„Každá z nás by chcela, aby v pôrodniciach bolo všetko krásne, fungujúce a príjemné. No naším prvoradým cieľom je vždy mama a jej spokojnosť. Pre každú ženu, ktorá nás vyhľadá, sa snažíme urobiť čo najviac. Ak viem, že sa chce stoj čo stoj vyhnúť sekcii, tak jej pomôžem nájsť také zariadenie, kde je percento sekcií nízke. Vždy vychádzame z jej osobných potrieb a spoločne hľadáme cestu, ako najlepšie to splniť,“ uzatvára.