Móda je krásna, miestami prechádza až do umenia, je to spôsob, akým ľudia vyjadrujú svoju osobnosť aj názor. Spotrebitelia sa v móde delia na tých, ktorí nasledujú trendy, a tých, ktorí sa nimi nedajú ovplyvňovať.
Trendy sú však v móde turbulentné a menia sa niekedy aj z mesiaca na mesiac. To nás občas nepriamo núti príliš často navštevovať obchodné reťazce a nakupovať nové kúsky do šatníka.
Pritom si neuvedomujeme, ako tým škodíme nielen svojej peňaženke, ale aj prírode. Módny priemysel je skutočne špinavý.
Za mnohými exkluzívnymi značkami sa skrývajú temné tajomstvá, ktorých dôsledkom je znečisťovanie životného prostredia, znevažovanie ľudskej práce, využívanie detí na prácu a neetické zbavovanie sa odpadu.
Proti tomu bojujú mnohí návrhári aj niektoré svetové značky, ktoré sa snažia ľudí zoznámiť s princípmi slow fashion. Oblečenie je jednou z našich základných potrieb, mali by sme sa však zamyslieť nad tým, ako k nemu budeme pristupovať a ako ním neplytvať rovnako ako v prípade potravín.
Svojou troškou sa do zlepšenia stavu módneho priemyslu a ozdravenia životného prostredia snažia prispieť aj Vera Wisterová a Barbara Jagušák, ktoré sú tento rok súčasťou projektu Fashion show recyklovanej módy. Opýtali sme sa ich, či je ekologický prístup k móde súčasťou ich života a ako nakupujú ony.
Nakupovanie a móda podľa Very Wisterovej
Myslím, že by sme sa mali riadiť princípom rozumnej dostatočnosti. Naozaj potrebujem ďalšie šaty, tričko, svetrík, aj keď je vo výpredaji? Bude môj život o niečo menej kvalitný, ak si ho nekúpim?
V našej rodine sa tým riadime a okrem toho recyklujeme od nepamäti. Buď oblečenie posúvame ďalej medzi príbuznými, menším deťom, alebo rodinným príslušníkom s podobnou stavbou tela.
A ak je už nenositeľné, používame napríklad vynosené tričká ako handry. Upcycling je o niečo kreatívnejší proces. Párkrát som s pomocou mamy prešila staré sukne a vytvorila z nich úplne nový model. Odstrihujem vrchnú časť tričiek alebo široké rukávy a mením ich na letné tielka.
Na výrobu jedného trička sa spotrebuje až 2700 litrov vody, aby sa mohla vypestovať bavlna. Preto si myslím, že to tričko treba využiť na maximum, a nie ho po pár noseniach odhodiť preč. Pri nakupovaní oblečenia sa zamýšľam nad tým, z akého materiálu je a odkiaľ bol získaný.
Tieto veci sa dajú dnes už pomerne jednoducho zistiť. Najradšej nakupujem od miestnych tvorcov, či už v zahraničí, alebo u nás, a z rôznych internetových obchodov.

Nakupovanie a móda podľa Barbary „Babsy“ Jagušákovej
Pravidelne sa zúčastňujem na rôznych bazároch oblečenia, nakupujem v second handoch alebo si vymieňam oblečenie s kamarátkami. Aj mojej malej Izke som pred pôrodom kúpila len tie najpotrebnejšie veci a ostatné som zdedila po sestrinej dcérke Emilke a ďalších mamičkách z môjho okolia.

Samozrejme, nakupujem aj nové veci, ale volím kvalitu a nadčasovosť pred kvantitou. Ak sa mi páči nejaký kúsok aj v highstreetových obchodoch, nerobím si výčitky a občas si niečo kúpim aj tu, ale je to veľmi ojedinelé.
Zároveň je na trhu čoraz viac sustainable značiek, ktoré si ma svojím konceptom získali a veľmi im držím palce. Medzi slovenské značky patrí Renewals by NOSENE.
A čo sa týka ostatných oblastí života, snažím sa nevyrábať toľko smetí a, samozrejme, separujem. Do domácnosti kupujem kozmetiku a čistiace prostriedky, ktoré nezaťažujú životné prostredie, respektíve dávajú mu zabrať menej. Takisto si doprajem len rýchlu sprchu a snažím sa neplytvať vodou.
Ale je toho ešte veľmi veľa, na čom musím popracovať. Život v meste nie vždy praje udržateľným riešeniam. Určite by bolo všetko jednoduchšie, ak by som bývala v chalúpke pri lese.
Mám tiež veľmi rada našich slovenských dizajnérov a celkovo slovenské značky, takže sa ich snažím maximálne podporovať. Momentálne je už alternatív veľmi veľa, stačí len hľadať na správnych miestach.

Tri otázky o ekológii v móde
Na názor sme sa opýtali Zuzany Aichovej, organizátorky Fashion show recyklovanej módy.
S akými najväčšími problémami sa v súčasnosti stretáva textilný priemysel? Ako znečisťuje planétu?
Nehovoriac o vážnom negatívnom dosahu na fyzické a duševné zdravie ľudí, ktorí pracujú v textilnom priemysle vrátane detí, RESONANCE sa venuje katastrofálnemu vplyvu na životné prostredie. Obrovský dopyt po bavlne je nevyhnutne spojený s rozšíreným používaním pesticídov, ktoré poškodzujú pôdu aj vodu.
Na Slovensku si kúpime tričko za desať eur, no jeho skutočná cena, ktorá zahŕňa zdravie a životy ľudí pracujúcich vo fabrike, znečistenie pôdy, vody a ovzdušia a takisto náklady na prepravu na druhý koniec sveta, čo tiež súvisí so znečisťovaním morí, je omnoho vyššia. Farbenie textílií súvisí s vypúšťaním životunebezpečných chemikálií do zdrojov pitnej vody, ako aj s nadmernou spotrebou pitnej vody, ktorej zdroje sú kriticky obmedzené a ohrozené.
Čo robiť v prípade, ak chceme my spotrebitelia prispieť pri nákupe oblečenia k udržiavaniu zdravého životného prostredia?
Málokto je odolný proti výpredajom a nákupným ošiaľom spojeným so sviatkami. Máme nutkavú potrebu kupovať stále nové veci, hoci si ich reálne vážime len chvíľku. A to práve preto, že im chýba hlbšia hodnota. Sú ľahko dostupné, za dobrú cenu, všade je všetkého dosť a kopa. Navyše módne trendy sa často menia. Ak chce byť človek in, myslí si, že musí vymeniť každú sezónu šatník. To je práve o tom rozmýšľaní.
Ak sa oslobodíme od trendov, nájdeme svoj vlastný nadčasový štýl a prestane nás zaujímať, či sme dosť in pre naše okolie, pomôže to nám aj planéte. Investujme do nadčasových kúskov, ktoré sú kvalitnejšie, drahšie, prežijú však často viac generácií a ich hodnota časom stúpa. Dávajme priestor vo svojom šatníku tvorbe lokálnych návrhárov, čím jednak podporíme slovenskú tvorbu a zároveň obmedzíme vplyv globalizácie. Riaďme sa pravidlom – menej je viac.
Tento rok ste sa rozhodli venovať téme recyklácie PVC materiálov. Prečo?
Plasty sú extrémne rozšíreným spotrebným materiálom po celom svete, pričom ich recyklácia je náročná, nákladná a minimálna. Plast sa v prírode rozkladá 500 rokov. Slovenské domácnosti vyprodukujú ročne 150 000 ton plastového odpadu, z tohto objemu skončí v separovanom zbere 25 000 ton, čo je necelých 17 %.
Dobrou správou je, že to, čo Slováci zmysluplne vytriedia, sa využíva na 99 %.
Z plastových fliaš sa môže stať odev. Mnoho módnych návrhárov dnes používa tkaniny vyrobené z recyklovaných plastových fliaš. Fľaše sú čistené, postrúhané, ohriate a pretavené do jemných vlákien.
My sme sa v našej tohtoročnej prehliadke rozhodli predviesť modely, ktoré sú primárne vyrobené z PVC materiálov, aby sme tak poukázali na všetky negatívne súvislosti používania plastov. Kolekcia modelov je ladená do kontrastu s negatívnymi vlastnosťami plastu a bude podtrhovať eleganciu a krásu ženskej módy. Snažíme sa tým nasmerovať naše myslenie pozitívne, že všetko zlé je na niečo dobré a aj s náročnými plastmi sa dokážeme popasovať, keď zapojíme fantáziu a zdravý rozum.