SME
reklama

Babie leto na severnom Spiši: Päť zákutí Slovenska na predĺžený víkend

Východ Slovenska ponúka aj takéto cestovateľské lahôdky.

Hrad Ľubovňa a skanzen Hrad Ľubovňa a skanzen (Zdroj: OOCR Severný Spiš-Pieniny)
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prielom Dunajca

Tvorí hranicu medzi Slovenskom a Poľskom a turisti ho považujú za najatraktívnejšie miesto v regióne. Splaviť ho na pltiach je zážitok, ktorý k miestnemu prostrediu neodmysliteľne patrí.

Prináša neopakovateľné zážitky spojené s výkladom skúsených pltníkov o jednotlivých vrchoch a legendách s nimi spojených.

Splav je dlhý 8,5 km a trvá zhruba 1,5 hodiny. Ak chcete zapojiť aj svoje svaly, optimálnym riešením je zvoliť raft, kajak či kanoe.

A ak sa nechcete namočiť alebo sa bojíte dravého Dunajca, môžete si prielomom prejsť peši alebo na bicykloch po turisticko-cyklistickom náučnom chodníku.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Bicykel sa dá požičať napríklad v Lesnici, zabicyklujete si do pltnice v Majeroch, Spišskej Starej Vsi či Červenom Kláštore, bicykel tam odovzdáte a späť sa odveziete na plti. Výstupisko je v najstaršej pieninskej obci v Lesnici, neďaleko známej chaty Pieniny, na ktorú sa môžete nechať odviezť konským povozom.

Na chate pripravujú tradičné goralské špeciality, hudci hrajú chytľavú goralskú muziku a vás popri tom môžu pasovať za gorala v tradičnom akte.

Ak sa chcete dozvedieť viac o Pieninskom národnom parku, navštívte infocentrum s expozíciou pieninskej prírody v Spišskej Starej Vsi. K turisticky najobľúbenejším výstupom patrí zdolanie dominanty Pienin, skalnej veže Troch korún, komplexu vápencových skál Haligovské skaly či vrchu Sokolica, odkiaľ je úchvatný pohľad do okolia.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Červený Kláštor

Byť v Pieninách a nenavštíviť Červený kláštor by bol priam hriech. Kláštor dostal pomenovanie podľa červenej strechy kláštornej budovy.

Vybudovali ho po roku 1320 kartuziáni, ktorí tu pôsobili do roku 1567. Na dve storočia sa potom kláštor dostal do svetských rúk.

Neskôr sem prišli rehoľníci z rádu kamaldulov, ktorí tu zostali až do rozpustenia rádu v roku 1782. K najznámejším mníchom, ktorí tu žili, patril lietajúci mních Cyprián. Bol zberateľom liečivých bylín, ktorých je v tomto kraji požehnane.

Zostavil herbár, kde opísal 283 rastlín z Pienin a založil kláštornú lekáreň. Dnes kláštor slúži ako múzeum. Obec Červený Kláštor sa chvíli aj najmladšími a najmodernejšími kúpeľmi na Slovensku.

Ich história siaha do prvej polovice 19. storočia, kedy tunajší mlynár začal ako prvý využívať liečivé účinky miestnej vody smerdžonky.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vo svojej stodole pre záujemcov vybudoval teplé vaňové kúpele. Smerdžonka, bohatá na minerálne látky a sírovodík, je predurčená na liečbu kožných chorôb, ale aj chorôb pohybového aparátu, neurologických ochorení či ako pitný režim pri poruchách tráviaceho ústrojenstva.

Od roku 2014 majú štatút klimatických kúpeľov. V kúpeľnom parku narazíte na prírodnú Kneippovu terapiu s balančným chodníkom, ktorý uľaví boľavým chodidlám po túrach v Pieninách.

Bohatstvo minerálnych prameňov

Bohaté zdroje liečivých minerálnych vôd využívajú pacienti aj v kúpeľoch Vyšné Ružbachy a Ľubovnianskych kúpeľoch. Vo Vyšných Ružbachoch má kúpeľná liečba vyše 400-ročnú tradíciu.

Liečia sa tu pohybové, srdcovo-cievne, metabolické, ženské, duševné, onkologické ochorenia, choroby obličiek, tráviaceho a močového traktu a choroby z povolania.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najznámejšími liečivými prameňmi sú Prameň lásky a Prameň zabudnutia. V kúpeľnom areáli narazíte na unikátne travertínové jazierko Kráter a na množstvo sôch pochádzajúcich z najstaršieho sochárskeho sympózia na Slovensku.

Ľubovnianske kúpele vznikli v polovici 19. storočia pri štyroch minerálnych prameňoch, ktoré slúžia na liečbu zažívacích problémov.

Minerálne vody sa tu plnia do fliaš a predávajú sa pod názvom Ľubovnianka. Je to minerálna voda s najvyšším obsahom magnézia na Slovensku.

Druhou najznámejšou minerálkou z tohoto regiónu je Sulínka z obce Sulín, ktorá pomáha pri žalúdočných a črevných problémoch. Oblastná organizácia Severný Spiš – Pieniny sprístupnila v roku 2014 vyše stokilometrovú turistickú trasu po miestnych minerálnych prameňoch, ktorá vedie naprieč celým regiónom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Náučný chodník s názvom Cesta minerálnych prameňov zahŕňa 12 prameňov v 11 obciach - Bajerovce, Červený Kláštor, Forbasy, Hniezdne, Hraničné, Lacková, Legnava, Litmanová, Nová Ľubovňa, Sulín a Vyšné Ružbachy.

Tretí najnavštevovanejší slovenský hrad

Hrad Stará Ľubovňa patrí už od konca 13. storočia k dominantám tohto regiónu. Bol vybudovaný ako pohraničný hrad medzi uhorským a poľským kráľovstvom.

Slúžil na ochranu dôležitej obchodnej cesty a istý čas tu boli ukryté aj poľské korunovačné klenoty. Hrad mal aj slávneho väzňa, grófa Mórica Beňovského, ktorý sa neskôr stal kráľom Madagaskaru. V interiéroch hradu sú prezentované stále expozície z dejín hradu, expozícia remesiel a dobového bývania.

Jednou z hlavných atrakcií sú repliky poľských korunovačných klenotov. Osobné predmety španielskych princezien, ktoré na hrade žili, prezentujú v expozícii „Princezné de Bourbon“.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nahliadnuť môžete aj do kazematov, mučiarne, studne, renesančného paláca, kde je expozícia hradného liehovaru a pivovaru či do barokovej kaplnky. Na nádvorí sa konajú vystúpenia historického šermu a sokoliarov.

V podhradí sa nachádza skanzen ľudovej architektúry a stredoveký vojenský tábor. Skanzen patrí k najmladším na Slovensku a v súčasnosti ho tvorí 25 objektov.

Najvýznamnejšou stavbou je drevený zrubový gréckokatolícky kostol z Matysovej. V objekte hájovne je sprístupnená tohtoročná výstava o najvýznamnejšom slovenskom architektovi pod názvom „Dušan Jurkovič, zrodenie básnika dreva“ .

Súčasťou areálu je aj gazdovský dvor, kde si deti môžu z blízka pozrieť domáce zvieratká.

Slovenská whisky a čokoláda

Expozíciu tradičných ľudových remesiel a liehovarníctva na severnom Spiši, ktorá približuje celý rad pracovných činností spojených s pestovaním a zužitkovaním obilia na výrobu liehu, predstavuje Nestville Park v Hniezdnom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V podhradí Staroľubovnianskeho hradu fungoval najstarší liehovar na Slovensku už od roku 1746. Miestna pálenka sa volala gorzalka. Na túto skoro 300-ročnú tradíciu úspešne nadviazali v kedysi najmenšom uhorskom kráľovskom meste v Hniezdnom, ktoré malo právo páliť lieh a variť pivo.

Dnes sa tu okrem iného vyrába aj prvá slovenská whisky, ktorú môžete ochutnať na záver exkurzie po liehovare v degustačnej miestnosti.

Jej súčasťou je aj najväčší vyrezávaný drevený obraz v Európe. Zobrazuje tradičný život obyvateľov tohto regiónu.

Pred rokom v areáli otvorili aj slovenskú čokoládovňu, kde môžete ochutnať produkty a zblízka sa pozrieť na ich výrobu. Dozviete sa o histórii tejto sladkej maškrty v šľachtických sídlach severného Spiša. Viac o regióne dozviete na www.visitspis.sk

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Autor: Pavol Urbánek

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

reklama

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 29 696
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 415
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 910
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 258
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 092
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 841
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 771
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Unicef Slovensko: Inšpirujúce ženy a ich úloha pri formovaní lepšieho sveta
  2. Mária Melková: U ocka upratovať nemusím! Čo s rozdielnymi pravidlami v dvoch domovoch po rozvode.
  3. Mária Melková: Moje dieťa ku mne po rozvode odmieta chodiť. Čo mám robiť?
  4. Věra Tepličková: Krehké deti alebo Keď blogerka vybočí zo zaužívaných koľají
  5. Lucia Nicholsonová: Načo sa zahadzovať s deťmi? Obzvlášť s tými chudobnými?
  6. Věra Tepličková: Život s introvertným dieťaťom, manželom alebo rodičom
  7. Martin Pollák: Generácia Alfa
  8. Mária Melková: Moje deti, Tvoje deti, naše deti - mýty o živote v zošívaných rodinách
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 081
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 646
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 435
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 870
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 452
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 366
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 265
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 432
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu