SME

Popularizátorka kníh Jana Šlinská: Radšej by som nečítala nič, ako niečo zlé

Vraví, že depresívna literatúra je jej najobľúbenejšia, má rada české autorky a neprekáža jej, keď sú knihy trochu poničené.

Jana ŠlinskáJana Šlinská (Zdroj: Zuzana Kadecká)

Ste jednou z najznámejších knihomoliek na Slovensku. Niekto by sa možno spýtal, kde na to beriete toľko času.

Neviem, či som najznámejšia, možno len v okruhu ľudí, ktorí sledujú mňa, kníhkupectvo, v ktorom pracujem a môj Instagram. Na Dada Nagya ešte nemám. Veľa ľudí si myslí, že čítam aj v rámci pracovnej doby, čo nie je pravda. Čítam veľa cez víkendy, cez týždeň po večeroch, i keď niekedy v posteli namiesto knižky scrollujem Facebook.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ale cez víkendy som schopná nikam nechodiť a iba čítať. Ak mám dobrú knihu, veľakrát sa mi stane, že od piatka poobedia až do nedele čítam. Nepotrebujem spoločnosť iných ľudí až tak často a nechodievam na pivá či na večierky.

SkryťVypnúť reklamu

To je celkom zaujímavý kontrast, keďže pracujete ako event manažérka v Martinuse, teda organizujete čítačky a besedy, na ktoré chodí veľa ľudí. Ako presne tá práca prebieha a vyzerá?

Väčšia časť prebieha normálne v kancelárii pri počítači, keďže mám na starosti nie iba Bratislavu, ale besedy vo všetkých našich kníhkupectvách. Do ostatných však nechodím osobne, o tie sa starajú ďalší ľudia priamo v daných mestách, prítomná som len na besedách v Bratislave. Väčšinou je to o tom, že po rokoch už mám kontakty na vydavateľstvá aj na autorov a mojou prácou je sledovať, čo vychádza a vybrať si, čo tu chceme.

Pretlak kníh a ľudí, ktorí si myslia, že potrebujú mať k svojej knihe besedu, je obrovský a keby som zobrala všetko, čo sa ponúka, tak by tu bol event dvakrát denne. Je toho veľmi veľa, ale nechceme kníhkupectvo ani kaviareň prepchať besedami, preto robíme podujatia maximálne trikrát do týždňa. Sú rôznorodé, keďže kníhkupectvo tiež ponúka knihy pre rôznych čitateľov.

SkryťVypnúť reklamu

Buď sú to knižné alebo tematické večery. Teraz chystáme napríklad besedu o tom, prečo sú dôležité knižnice a druhú s knižnými blogermi o tom, ako rôzne sa dá písať o knihách. Nie sú to teda len eventy, na ktorých sa prezentujú autori a knihy, ale snažím sa do priniesť do programu aj nejaké zaujímavé témy.

Chodia za vami aj mladí, neznámi autori s požiadavkou – tak spropagujete ma?

Ozýva sa ich veľa, buď cez vydavateľstvo alebo priamo. To už je potom o mojom posúdení, či to má zmysel. Radi podporíme začínajúcich autorov, ale niekedy sa stane, že si tú besedu sami málo spropagujú a tým pádom účasť, ktorá tu nakoniec je, je sklamaním aj pre nás, no najmä pre nich.

Na koho ľudia najčastejšie prídu?

Zo slovenských autorov má veľkú základňu fanúšikov Juraj Červenák či Braňo Jobus, na nich prídu vždy. Takisto by to bolo, keby prišla Táňa Keleová-Vasilková a Evita, čo sú asi dve najväčšie mená zo ženskej sféry, hoci tie práve veľmi nebesedujú. Ak je dobre zvolená téma, prídu ľudia aj na neznámeho autora.

SkryťVypnúť reklamu

Minulý rok sme robili tému, ktorú som nazvala "Ako rozmýšľa masový vrah" a mali sme tu takmer tristo ľudí, pritom to bola beseda ku knihe českého autora Andreja Drbohlava, ktorý napísal dve odborné knižky o psychológii masových a sériových vrahov. Keby som to nazvala podľa jeho mena, tak je možné, že sem nepríde nikto.

Boli sme veľmi prekvapení, čo sa stalo. Samozrejme úplne iná situácia sú veľkí zahraniční autori, ktorí chodia málo, ale chodia. Väčšinou ich volajú vydavateľstvá, ktoré ich vydávajú, a potom sa starajú aj kompletne o ich promo servis.

Veľa ľudí si možno pamätá besedu Jo Nesba.

Nesbo bol to najväčšie, čo sme kedy robili, predávali sme aj vstupenky, čo sme urobili okrem neho už iba na Goga, lebo tam hrozilo, že nás udupú jeho fanúšičky. Vstupenky boli samozrejme za symbolickú sumu a iba preto, aby sme regulovali, koľko ľudí sem môže prísť. Pri Nesbovi totiž reálne hrozil veľký nával, čo sa nám potvrdilo aj tým, že lístky sa cez web vypredali za niekoľko sekúnd.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Loading

...

Vyštudovali ste žurnalistiku, istý čas ste blogovali na SME. Prečo nie ste klasickou novinárkou?

Už počas školy som začala brigádovať v Martinuse v Nitre, kde som aj študovala. Mala som to tam veľmi rada, lebo knihy, to bolo moje. Potom som sa presťahovala do Bratislavy a povedala som si, že v kníhkupectve zostanem, lebo mi dali šancu robiť niečo, čo som dovtedy nerobila a to boli práve podujatia. Kým som neprišla, tak tá pozícia vlastne ani neexistovala.

Popritom celom som na písanie zanevrela, no je pravda, že som  nikdy nemala ambíciu byť normálnou novinárkou. Mám problém robiť niečo, čo mi niekto prikáže, tým pádom by som asi mala problém, keby mi niekto povedal, že toto sú tvoje témy a o tom napíš.

Aj blog a všetko, čo som kedy písala do rôznych magazínov, vždy bolo o tom, že som si vybrala tému, ktorá ma zaujímala alebo ľudí, s ktorými som chcela robiť rozhovor. Chvíľu som písala aj knižné recenzie, ale tiež som si knihy vždy vyberala sama a dodnes to tak je. Ani môj Instagram nie je o tom, že mi vydavateľstvo pošle knihu. Nechcem to robiť tak, že musím.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Čo je pre vás zlá kniha?

Nechcem deliť knihy na dobré a zlé, skôr na také, ktoré by som ja nečítala. No ak už musím odpovedať, tak zlá kniha je taká, ktorá má slabú štylistiku, jednoduchý príbeh, ktorý je plný klišé a chytám sa pri nej za hlavu. Nechcem zovšeobecňovať, ale ak si mám vybrať, väčšinou čítam svetovú a českú beletriu. České autorky sú vynikajúce, našli to, čo mnohým slovenským chýba.

Knihy sú kvalitné aj pre náročnejšieho čitateľa, ale zároveň majú príbeh a nie je to iba niečie štylistické cvičenie. Naozaj to človek číta s tým, že to nie je to blbé a obyčajná komercia. Okamžite viem vymenovať štyri české autorky, ktoré sledujem a kupujem si ich knihy. Sú to Petra Soukupová, Alena Mornštajnová, Kateřina Tučková a Radka Denemarková. Ony vedia parádne písať a toto mi v slovenskej literatúre chýba.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nemáme silné slovenské spisovateľky?

Máme Moniku Kompaníkovú...

O knihách píšete recenzie, zdieľate svoje tipy na Instagrame. Už nemáte chuť robiť rozhovory a reportáže ako kedysi?

Na blog Martinusu občas niečo napíšem, zároveň robím také moje výbery ako desať najlepších kníh roka a podobne. Spolu s mojím priateľom máme aj stránku O literatúre na Facebooku, kde zdieľame buď cudzie recenzie alebo všeobecne články o literatúre. A zároveň ak prečítame niečo, čo chceme odporúčať ďalej, tak o tom napíšeme, ale to sú také kratšie texty.

Mám pocit, že dnes málo ľudí zaujímajú klasické dlhé recenzie. Viem, že všetci plačú, že tu chýba kvalitná literárna kritika, ale myslím si, že mladú, ale aj staršiu generáciu skôr niekto naláka na knihu takým spôsobom, ako to robím ja.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Odfotím si knihu, napíšem k tomu pár viet, prečo je to super, prečo sa mi to páčilo alebo porovnám - ak ste čítali toto, prečítajte si aj toto a podobne. Možno je to pre niekoho príliš zjednodušené, ale má to okamžitý zásah. Ja sama takmer vôbec nečítam recenzie, veľmi výnimočne a len od ľudí, ktorých literárny vkus poznám.

Mali ste niekedy tendenciu napísať niečo vlastné?

Pýta sa ma to veľa ľudí, ale odpoveď je nie. Nemyslím si, že viem dobre písať. Podľa mňa je tu veľmi málo súčasnej kvalitnej slovenskej tvorby a nechcem byť ďalšia, ktorá sa zaradí do tej nekvalitnej. Nikdy som nemala takúto ambíciu.

Dávate tipy na knihy iným ľuďom. Kto dáva tipy vám, kde sa inšpirujete?

Väčšinou sa rozhodujem podľa vydavateľstiev. Mám svoje obľúbené, o ktorých viem, že vydávajú dobré veci. Veľmi veľa čítam aj v češtine a sledujem české vydavateľstvá. Niekedy mi dá tip na knihu aj môj priateľ, aj on veľa číta, ale má trochu iný vkus a často sa nezhodneme.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Tým, že som denne v kontakte s knihami, tak to prichádza nejako prirodzene. Vždy takto na jeseň vydavateľstvá vydávajú nové katalógy a pozriem sa, čo chystajú. Alebo ak mám obľúbeného spisovateľa, tak samozrejme od neho chcem čítať nové veci. Niektoré knihy tiež objavím úplne náhodou. Ale nemám vzory, ktoré by som sledovala a ktoré mi radia.

Vaša najobľúbenejšia kniha je vraj Osamelosť prvočísiel. Platí to stále alebo sa objavovaním nových a nových príbehov tieto preferencie menia?

Dlhé roky, odkedy tá kniha vyšla, bola mojou najobľúbenejšou. Nedávno som však čítala knihu, ktorá je už beznádejne vypredaná a volá sa Malý život. Toto je ten typ knižky, pri ktorej som vopred cítila, že sa mi bude páčiť. Neviem, k čomu by som ju prirovnala. Je to veľmi silné a strašne brutálne, čo autorke v českom doslove aj vyčítajú. Akoby išla až na hranicu niektorých emócií a čitateľa vyžmýka, ale myslím, že to nebol jej kalkul, každý prežíva tú knihu inak.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A ja som ju prežívala naozaj brutálne, lebo som dosť citlivá. Nedávno sa ma kolegovia pýtali zákernú otázku – a je to lepšie ako Osamelosť prvočísel? Odpovedala som, že je a všetci zostali s otvorenými ústami. Ťažko sa tie knihy porovnávajú, lebo sú iné, ale momentálne som z Malého života hotová a všade ho odporúčam. Aj na Instagrame som napísala, že nič lepšie som v živote nečítala. Žiaľ, kniha sa medzitým vypredala, no verím, že vydavateľstvo ju rýchlo dotlačí.

Aký pocit vo vás musí vyvolať kniha, aby ste si povedali, že toto je ono?

Väčšina kníh, ktoré ma nejakým spôsobom dostali, sú knihy, ktoré by niekto iný nazval depresívnymi. Väčšinou sú smutné knihy moje najobľúbenejšie. Minule som sa o tom rozprávala s kamarátmi, že neviem pomenovať jedinú veselú knihu, ktorú by som čítala a páčila by sa mi.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Jediná na hrane je Muž menom Ove, lebo to je príjemné čítanie, no všetky moje obľúbené knihy sú istým spôsobom smutné. Hlavne sa mi musí páčiť spôsobom, akým je napísaná. Príbehy a témy sa väčšinou opakujú, to, čo čítame, už vždy predtým niekto nejakým spôsobom napísal, ale to ako to autor napíše, je pre mňa dôležité.

Kvalitná kniha – čo to je?

Neviem to striktne popísať a každý to má nastavené inak. Pre mňa je zlá kniha tá, ktorá ma tak hnevá, že ju ani nedočítam. Nie som typ čitateľa, ktorý by niečo nasilu čítal len preto, že už začal.

Je niečo, po čom by ste nikdy nesiahli? Neviem si vás predstaviť si len tak zobrať knihu napríklad z takzvaného ľahkého ženského čítania.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C52RC na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.

Rozhovory z denníka SME

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 596
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 331
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 4 978
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 081
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 560
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 204
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 100
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 1 891
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Zdravotníctvo nie je zadarmo.

Do zdravotníctva ide tento rok 9,6 miliardy eur.


33
Folkloristka na proteste pred ministerstvom kultúry.

Verí, že ľudia sa zobudia, ak pôjde o veľa.


8
Robert Fico a Vladimir Putin v Kremli.

Robert Fico si položil správnu otázku a odpovedal si po svojom.


22
Slovenskí fanúšikovia na MS v hokeji 2025.

Slovensko zorganizuje šampionát tretí raz.


a 2 ďalší 34
reklama
  1. Tomáš Mikloško: 11 vecí, ktoré ničia naše vzťahy – a ako to zmeniť
  2. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  3. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  4. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  5. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  6. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  7. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  8. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 29 157
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 085
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 10 177
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 169
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 717
  6. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 6 987
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 900
  8. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 6 405
  1. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  2. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  3. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  4. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  5. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  6. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  7. Tupou Ceruzou: Pandemická
  8. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
SkryťZatvoriť reklamu