Módne domy sú často pod terčom kritiky, že výberom vychudnutých modeliek podporujú poruchy príjmu potravy a negatívne ovplyvňujú predstavy mladých žien o svojich telách. Niektoré z nich sa to preto snažia zmeniť.
Dve z najväčších módnych firiem na svete, LVHM a Kering, ktoré stoja aj za značkami ako Christian Dior a Gucci, podpísali dohodu týkajúcu sa zdravia a blaha ich modeliek.
Dámy, ktoré sa prechádzajú po prehliadkových mólach musia mať odteraz veľkosť väčšiu ako 32, čo sa vo Veľkej Británii rovná veľkosti šesť a v USA veľkosti nula. Taktiež sa nesmú využívať modelky mladšie ako 16 rokov na predvádzanie a fotenie oblečenia pre dospelých.
Krok francúzskych módnych domov prišiel niekoľko mesiacov po tom, ako sa v krajine uzákonil zákaz príliš vychudnutých modeliek. Porušenie tohto nariadenia môžu francúzske úrady potrestať pokutou až do výšky 75-tisíc eur alebo väzením až na šesť mesiacov.
Mladé dievčatá nebudú pracovať v noci
Šéf spoločnosti Kering, Francois-Henri Pinault, vyjadril nádej, že tento krok inšpiruje celý módny priemysel. Spoločnosti chcú podľa neho vďaka novej dohode dosiahnuť skutočnú zmenu v pracovných podmienkach modelov a modeliek.
Antoine Arnault, riaditeľ LVMH, sa tiež pridáva: "Blaho a zdravie modeliek a modelov je pre nás mimoriadne dôležité. Ako lídri v tomto sektore máme zodpovednosť vytvoriť pre nich nové štandardy," vyhlásil.
Pod obe francúzske firmy patria aj značky ako Givenchy, Yves Saint Laurent, Alexander McQueen, Fendi, Louis Vuitton či Stella McCartney.
Prvé praktické dôsledky dohody uvidí verejnosť už tento mesiac počas Parížskeho týždňa módy.
Okrem regulácie veľkosti modeliek dohoda zahŕňa aj také body ako osvedčenie o zdravotnom stave, zákaz nočnej práce u 16 až 18-ročných modeliek či podpora školskej dochádzky u mladistvých modeliek.

Chudá postava už nie je ideál
Vplyv módneho priemyslu na vnímanie vlastného tela je zrejmý, avšak podľa britskej organizácie Beat, ktorá sa venuje pacientom s poruchami príjmu potravy, ide o priveľmi zjednodušený pohľad.
"Vieme však, že ideály prezentované v rámci tohto priemyslu môžu ochorenie zhoršiť a predĺžiť. Aj preto podporujeme propagáciu zdravého fyzického výzoru ako ideálu v tejto oblasti," vyjadrili sa predstavitelia organizácie pre BBC.
Bývalá šéfredaktorka britského Vogue, Alexandra Shulman, sa v programe BBC Radio 4 vyjadrila, že mnohé ženy už nepovažujú za ideál postavu chudú ako vešiak na šaty. Vyhlásila tiež, že výber odevov na prehliadkové móla má ďaleko od toho, ako sa väčšina ľudí naozaj túži obliekať a že ide skôr o súvis s tým, ako módni dizajnéri chcú, aby ich oblečenia vyzeralo.