To, čo ženy v minulosti nosili oblečené, bolo vždy úzko späté s tým, ako ich vnímala a ako sa k nim stavala spoločnosť, aký mali sociálny status, ako sa menila móda a tiež pohľady na ženské telo. Už od nepamäti však používali rôzne kusy látok na to, aby si zakryli, zvýraznili, zneviditeľnili či inak upravili výzor svojho poprsia. Než sa dopracovali k tomu, čo už môžeme nazvať modernou podprsenkou, ubehli stáročia.

Sloboda prsiam v staroveku
V staroveku nebolo zvykom, aby si ženy poprsie nejako špeciálne zahaľovali. Týkalo sa to napríklad Egypta či Indie. Pre ženy boli typické skôr dlhšie tuniky, teda odev z preloženého a zošitého kusu látky. Išlo o voľnejšie, pohodlné oblečenie. Pokusy o "skrotenie" poprsia však môžeme vidieť v starovekom Grécku, kedy sa našli zobrazenia žien Minojskej civilizácie pri športe s odevom pripomínajúcim dnešné bikini.
Vo všeobecnosti však grécke ženy svoje vnady odhaľovali, keďže sa spájali zo zrelosťou a plodnosťou. Často sa ich snažili zvýrazniť napríklad tým, že si pod ne zaviazali akýsi opasok. Tento kúsok odevu neskôr prevzali aj staroveké Rimanky, ktoré si dokonca prsia aj zväzovali látkami, aby ich uchránili pred ovísaním.

Korzet na výslní v stredoveku
Stredovek so svojou atmosférou zdržanlivosti a cudnosti spočiatku nedovoľoval ženám zvýrazňovať či odhaľovať dekolt. A hoci je známy skôr neobľúbeným a tesným korzetom, okrem neho sa už v tom čase ženy snažili prsia odievať do kúskov pripomínajúcich skutočnú podprsenku.
V roku 2008 archeológovia našli na rakúskom zámku Lengberg dámsku spodnú bielizeň pochádzajúcu z 15. storočia. Až do tohto nálezu sa nepredpokladalo, že by existovali podprsenky pred 19. storočím, stredoveké písomné pramene sa o tejto téme veľmi zoširoka nezmieňovali.

Čo sa týka poprsia ako takého, ženy z aristokratických kruhov si chceli jeho vzhľad zachovať, a preto sa napríklad činnosť ako dojčenie prenechávalo takzvaným dojkám, teda ženám z nižších vrstiev.
Na prelome 15. a 16. storočia získal prevahu korzet a aj napriek svojim značným nevýhodám a nepraktickosti sa udržal niekoľko storočí. Ženy ho nosili najmä aby dosiahli vyzdvihnuté a spevnené prsia a osí driek, ktorý im zvýrazňoval postavu. V 19. storočí získal korzet zapínanie vpredu pre uľahčenie obliekania a lepšiu manipuláciu. Aj tak však bol pre mnohé ženy stále veľmi nepohodlný a koniec koncov aj zdraviu škodlivý. Podprsenka mala i vďaka tomu dokonale vydláždenú cestu, aby prišla začiatkom 20. storočia na scénu.

Prelom v 20. storočí
Vynález podprsenky sa spája práve s tým, že sa začali ozývať hnutia zdravotných profesionálov, ktorí upozorňovali na riziká korzetu a taktiež hlasy feministicky zmýšľajúcich žien, ktoré chceli športovať a najmä snažiť sa v móde o krok vpred.