Niekedy to prichádza pomaly a potichu. Človek ani nevie kedy a zrazu sa prehupne do veku, kedy začína cítiť, že už je správny čas na splodenie potomka a založenie rodiny. Ak sa v mladom veku očakáva, že na neželané tehotenstvo si treba dávať pozor, po prekročení dvadsiatky a tridsiatky už skôr prichádzajú tlaky z vonka a otázky, kedy to príde.
Aká je však budúcnosť rodičovstva, ak sa človek dotýka hranice, či ešte niekedy bude mať vlastné potomstvo, lebo ho nemá mať s kým?
Súčasná pretechnizovaná spoločnosť ponúka riešenia takmer na všetko. Napríklad aj aplikácie a online platformy na zoznámenie sa s budúcim otcom alebo matkou vášho dieťaťa iba pre účely splodenia.
Ako vzniká alternatívna rodina
Nová cesta k rodine. Tak nazvali autori aplikácie a webstránky Modamily svoj nápad sústreďujúci sa na ženy a mužov v ich tridsiatych a štyridsiatych rokoch, ktorí ešte nemajú deti, no túžia po nich. Správny partner či partnerka však v ich živote chýba.
Nejde pritom iba o dohadzovanie spermodarcov či hľadanie životného partnera, ale o vytvorenie dvojice, ktorá sa chce v rovnakej miere podieľať na výchove a starostlivosti o budúceho potomka a byť plnohodnotnými rodičmi. Teda alternatívna rodina, v ktorej pár nemá klasický vzťah, ale svojmu dieťaťu sa snaží dať pozornosť, podporu a lásku.
Webová stránka aj aplikácia sú platformou otvorenosti – ak ste záujemca či záujemkyňa, vyplníte si profil čo najdetailnejšie, ako viete. Informujete o sebe, o vašom vzdelaní, práci, záľubách, opíšete svoj prístup k rodičovstvu a výchove, priblížite, čo a koho presne hľadáte. Podľa percentuálnej zhody vo vašom dotazníku sa bude systém snažiť nájsť vhodného rodičovského partnera.
Hranice sú zároveň veľmi voľné a celý systém ponúka viaceré možnosti. Môže sa tu hľadať a nájsť klasický heterosexuálny pár, ale napríklad aj členovia homosexuálnej komunity v podobe dvojíc, ktoré hľadajú matku či otca pre svoje dieťa.

Ako zistiť, že to nie je psychopat?
Modamily odporúča svojím užívateľom, aby boli pri všetkých krokoch, ktoré chcú podniknúť, obozretní, snažia sa však o bezpečnosť. Overiť pravosť identity môže človek prostredníctvom fotografií, informácií o príjme či zamestnaní. Stránka tiež odporúča, aby sa ľudia pred dohadovaním a plánovaním rodičovstva poistili napríklad stretnutím u právnika.
Zdá sa, že vo viacerých prípadoch tento spôsob rodičovstva aj reálne zafugoval, spoločnosť sa chváli, že sa vďaka nej narodilo už vyše 50 detí.
Jednu takúto netradičnú rodinu vytvorila napríklad aj Tatiana Busic a Brendan Schulz. Dvojica sa našla cez Modamily a už prvé osobné stretnutie naznačilo, že by mohli byť pre seba vhodní. Nie však ako romantickí partneri, len ako rodičia. Tatiana bola heterosexuálnou ženou, ktorá už jedno dieťa mala, no chcela ďalšie, Brendan bol bezdetný štyridsiatnik a homosexuál túžiaci po potomkovi.
„Nebola som celkom pripravená na to, ako novátorsky bude tento nápad každému pripadať. Priatelia a rodina sa ma pýtali, čo to robím, či viem, že je to bláznivé a či som sa vzdala nádeje na lásku,“ konštatovala Tatiana pre CBC News. Napokon sa jej s Brendanom narodil syn Milo.
Čo je to co-parenting
Takzvané „spolurodičovstvo“ sa podľa sociologických štatistík vyskytuje častejšie u homosexuálnych párov.
Jeden z prieskumov o mužoch a ženách hľadajúcich dohodu o spoločnom rodičovstve cez webstránky urobila aj University of Cambridge. Výskumníčka z tamojšej katedry psychológie, Tabitha Freeman, ktorá sa na prieskume podieľala, konštatuje, že táto forma rodičovstva prináša celkom nový pohľad a nové otázky v súvislosti s blahom našich detí.
„Máme tým na mysli psychické blaho, sociálne vzťahy a sociálne fungovanie detí vyrastajúcich v takomto type rodiny,“ priblížila.
Podľa Andrei O'Reilly, odborníčky na rodové a ženské štúdiá, sa ženy, ktoré si chceli založiť rodinu mimo inštitúcie manželstva, v minulosti považovali za revolucionárne. Ďalším krokom je v súčasnosti práve spolurodičovstvo.
„Energia týchto ľudí bola vynaložená inde. Získavali vzdelanie, pracovali na svojej kariére a zobudili sa, keď mali 35 a povedali si, že by mali niekoho začať hľadať, lebo chcú dieťa,“ povedala O'Reilly.
Myslí si, že pri túžbe mať dieťa nemusí vždy zohrávať rolu hľadanie vhodného partnera a manžela a novodobý trend, ktorý prinášajú platformy podobné Modamily, sú pozitívnym krokom.