Niekedy to býva boj. Boj dospelého s dieťaťom, aby jedlo zdravé potraviny, boj dieťaťa so samým sebou, aby vôbec dalo do úst preň nepríťažlivý kúsok zeleniny. Rodičia skúšajú rôzne taktiky, niekedy viac a niekedy menej úspešné.
Menšia štúdia amerických vedcov však priniesla zaujímavú informáciu, ktorá môže tento odveký problém uľahčiť.
Riešením môže byť práve dojčenie, keďže deti, ktoré pijú materinské mlieko, sú zároveň vystavené chuti potravín, ktoré konzumuje ich mama.
Ak teda počas dojčenia jedáva väčšie množstvá zeleniny, deti si na túto chuť zvyknú a pre ich chuťové bunky je potom menej šokujúce, keď prejdú na tuhú stravu a nepoznané chute. Existuje tak vyššia pravdepodobnosť, že zeleninu nebudú odmietať.
Chute závisia od toho, čo je matka
Výskumu sa zúčastnilo 97 dojčiacich matiek, ktoré pili džús z červenej repy, zeleru alebo mrkvy a následne sledovali stravovacie návyky svojich detí. Ženy rozdelili do piatich skupín, pričom tri skupiny pili džús pred dojčením po dobu jedného mesiaca. Z týchto troch skupín každá začínala v rôznom veku bábätka – v dvoch, šiestich a desiatich týždňoch.
Štvrtá skupina matiek pila džús tri mesiace od veku dvoch týždňov. Piata skupina bola kontrolná, matky v nej nepili džús vôbec.
"Každá zmyslová skúsenosť bábätka je unikátna, no chuť ich prvého jedla, počínajúc už v maternici, závisí od toho, čo ich mama je," povedala Julie Mennella, biopsychologička a jedna z vedúcich autorov výskumu.
Tvrdí, že ženy, ktoré konzumujú zeleninu už počas tehotenstva, ovplyvňujú chuť plodovej vody a neskôr aj samotného mlieka, čo dieťaťu pomáha vytvoriť si na ňu návyk.

Vybrali si na základe skúsenosti
Keď skúmané deti začali približne v ôsmich mesiacoch prechádzať na tuhú stravu, dostali na výber neochutené obilniny a obilniny ochutené mrkvou alebo brokolicou.
Ukázalo sa, že bábätká, ktorých mamy v rámci výskumu pili džús, si oveľa pravdepodobnejšie vybrali obilniny s mrkvou, než neochutené alebo ochutené pre ne neznámou brokolicou. Vytvorili si tak preferovanú chuť na základe predošlej skúsenosti.
Úlohu zohrával aj vek, v ktorom začali matky týchto detí piť zeleninové džúsy. V čím skoršej fáze totiž začali, tým rýchlejšie a viac mrkvových obilnín ich deti zjedli.
Hoci si problematika bude vyžadovať ešte ďalšie výskumy, naznačuje spojitosť medzi dôležitosťou dojčenia a vyššou pravdepodobnosťou výberu zdravého jedla. Pre deti tak môžu byť ich matky doslova príkladom a to ešte pred ich narodením.