História nám dá za pravdu – než sa človek dopracoval k súčasnej situácii, že presedí väčšinu dňa a koniec koncov aj celého života, musel v minulosti tráviť viac času lozením a chodením. Extrémy však neprospievajú takmer nikdy, preto je dôležité aktivity s oddychom rozumne striedať.
Ak máte sedavé zamestnanie, vedzte, že ste ohrození viac, než by sa mohlo zdať a organizmu dlhodobé sedenie dobre nerobí. Ide o záťaž na rôzne časti tela a uľaviť od nej si môžete, ak sa naučíte sedieť správne.
Nepríjemné fakty o sedení
Možno neviete, že sedíte úplne nesprávne, no čo-to vám môžu naznačiť signály tela. Už po dvadsiatich minútach zlej polohy sa spomalí cirkulácia krvi a necirkulovaná krv v nohách vyráža smerom do chrbtice, kde vytvára obrovský tlak.
Ten sa časom zvyšuje a pôsobí na nervy v kostiach, chrupavkách, šľachách a svaloch, čo vedie k bolesti, brneniu či necitlivosti. Okrem toho sú pod záťažou aj srdce a cievny systém.
„Pri dlhom sedení trpí najviac chrbtica. Bolesti najčastejšie zasahujú krížovú oblasť. Výnimkou nie je ani šija a záhlavie, a to pri fixovanom postavení tela a krku v jednej polohe. Ak je telo pri sedení zavesené takpovediac na chrbtici, utláčajú sa platničky a stavce a taktiež aj vnútrobrušné orgány,“ hovorí ortopéd Tomáš Jakubík z Clinica Orthopedica.

Pravidlá správneho sedenia
Opakovanie je matka múdrosti, a tak hoci ste už možno stokrát počuli tipy, ako na to, správny sed má svoje pravidlá, ktoré sa oplatí si stále pripomínať.
Zabudnite na prekrížené nohy, ohnutý chrbát a naklonený postoj. Na stoličke, ktorá by mala byť zasunutá čo najbližšie k stolu, by ste mali sedieť celou časťou zadku. Krk vysuňte dopredu, ramená smerujte dozadu a spodnú časť chrbta zatočte dovnútra. Dôležité je mať pevný chrbát, ortopéd odporúča napríklad pomôcť si vankúšikom alebo aj stočeným svetrom zasunutým medzi chrbát a stoličku.
Chodidlá majte položené na zemi, kolená ohnuté v pravom uhle a pravidelne meňte svoju fixovanú polohu.
„Z ortopedického hľadiska je veľmi výhodné, ak sediaci napríklad v kancelárii za počítačom nemá takzvanú dlhodobo fixovanú polohu na jednu stranu. To už po niekoľkých hodinách vyvolá rôzne pocity stuhnutosti až bolesti, ktoré začínajú od krčnej chrbtice a putujú cez rameno až do prstov. Z tohto dôvodu odporúčam nielen dodržiavať správne sedenie, ale aj meniť polohy a pohyb,“ radí Tomáš Jakubík.
Okrem zásadnej zmeny polohy zo sedu do stoja a chôdze môžu pomôcť aj zdanlivé drobnosti ako točenie hlavou zo strany na stranu a zhora dole. Po minúte takéhoto minicvičenia sa najstuhnutejšie svaly šije uvoľnia.

Pozor na fitloptu
Ortopéd pripomína ľuďom, ktorí vymenili kancelársku stoličku za fitloptu, že aj na nej treba vedieť sedieť.
Pri fitlopte musia myslieť na stabilizáciu, keďže ide o takzvané dynamické sedenie. Bez operadla nás lopta núti držať chrbát vo vzpriamenej pozícii a pomáha uvoľniť svalstvo trupu. V takejto polohe však stačí dvadsať minút.
„V prvom rade si vyberte správnu veľkosť s ohľadom na vašu výšku aj výšku pracovného stola. Sadnite si do stredu lopty, nie na jej kraj. Nohy by mali byť na zemi od seba vzdialené na šírku ramien, špičky smerujú dopredu, lýtka sa nedotýkajú lopty. Hrudník by mal byť vypnutý, chrbtica vzpriamená, ramená smerujú dozadu,“ radí Jakubík.
Tri dôležité tipy
- Podľa ortopéda by sme nemali zabúdať precvičovať aj zápästia, najmä ak človek pracuje s počítačovou myšou. „Úplne zriedkavé nie sú ani problémy dlhodobej fixácie dlane v jednej polohe. Treba myslieť na to, že vhodné je precvičiť a uvoľniť napätie aj v dlaniach a prstoch.“
- Telu prospeje aj cvičenie jogy minimálne raz týždenne.
- Pomocníkom pri sedavom zamestnaní je podľa odborníka aj pitný režim. Voda totiž distribuuje platničkám zásoby živín. Ak im chýbajú, platničky môžu viac trpieť.