Každodenné používanie sprchových gélov, peelingov, zubných pást, pracích prostriedkov a ďalších prípravkov môže prispieť k tomu, že naše oceány a moria budú o niečo znečistenejšie.
Voľným okom to niekedy nezistíme, no plastové mikročastice, ktoré sa v kozmetických výrobkoch nachádzajú, sú reálne a škodlivé.
Ide v podstate o umelohmotné guľôčky, ktorých môže byť v jednej fľaštičke prípravku aj milión. Spláchnutím do odtoku sa dostávajú do kanalizácie a ďalej do vodných zdrojov, pretože je takmer nemožné ich prefiltrovať.
V moriach a oceánoch ich skonzumujú morské živočíchy a neskôr sa môžu dostať aj na náš tanier.

Ako na to alternatívne a ekologicky?
Mikročastice v kozmetike slúžia napríklad na odstránenie odumretých buniek pokožky, v zubných pastách zase odstraňujú nečistoty a škvrny zo zubov.
Taký istý efekt však majú aj prírodné alternatívy, ktoré už mnohé značky vo výrobe používajú – môže ísť napríklad o makové zrniečka, soľ, cukor, prášok z hroznových zrniečok, ovsené vločky a ďalšie. Osvedčila sa aj výroba vlastných kozmetických prípravkov, napríklad peelingov po domácky.
Britskí vedci z University of Bath tiež nedávno informovali, že vyvinuli špeciálne ekologické mikročastice, ktoré by tie plastové mohli v budúcnosti nahradiť. Vyrobili ich z celulózy, teda organického materiálu, ktorý sa biologicky rozloží na neškodné cukry.
Klasické mikročastice v kozmetickom priemysle sú pritom lacno a jednoducho vyrobené z polyetylénu a polypropylénu, no v životnom prostredí sa rozkladajú stovky rokov.
„Naše ekologické mirkočastice sú dostatočne odolné, aby zostali stabilné počas umývania, ale môžu sa zničiť v čističkách odpadových vôd, alebo v krátkom čase aj v rámci prírody,“ povedala Janet Scott, jedna z vedúcich výskumu.

Niektorí mikročastice zakazujú
Podľa informácií na stránke univerzity môže vďaka jednému sprchovaniu skončiť v oceánoch až stotisíc plastových mikročastíc. Ročne tak môže ísť až o osem miliónov ton, ktoré takto vypustíme do prírody a zároveň aj do potravinového reťazca.
Niektoré krajiny ako USA či Veľká Británia už pristúpili k zákazu výroby kozmetiky s plastovými mikročasticami.
V USA mal zákaz výroby začať platiť v júli tohto roka a bude sa rozširovať aj v rokoch 2018 a 2019. Spojené kráľovstvo v najbližšom období predstaví legislatívu, ktorú označuje za jednu z najprísnejších v tejto oblasti na svete, keďže neumožní ani predaj, ani výrobu kozmetiky s mikročasticami.