Takmer s každou sezónou sa do povedomia ľudí dostávajú nové spôsoby chudnutia. Aj diéty totiž podliehajú trendom a tomu, čo je práve in. Nie všetky sú pritom bezpečné a mnohé siahajú až do úplných extrémov.
Jednou z takých je aj takzvaná „Sleeping Beauty Diet“, teda „diéta spiacej krásavice“ výstižne nazvaná na základe toho, že ženy počas nej chudnú spánkom. Nie je to však také nevinné, ako to znie.
Princípom tejto diéty je, že namiesto jedla sa človek radšej nadopuje benzodiazepínmi, teda psychofarmakami, ktoré sa predpisujú napríklad na poruchy spánku. Xanax, válium a ďalšie lieky tak človeka uspia v čase, kedy by mal jesť.
Nebezpečná diéta, z ktorej sa priberá
Fanúšičkami tejto diéty sú najmä ženy z internetovej komunity pro-ana, teda takej, ktorá podporuje anorexiu. Väčšiu časť dňa skrátka prespia a ich kalorický príjem sa tak drasticky zníži. Zároveň si dávajú vzájomné odporúčania, ako na to.

Nielen fakt, že sa táto diéta šíri na pro-ana fórach, ju robí nebezpečnou. Nie je založená na žiadnych vedeckých argumentoch, ktoré by potvrdzovali jej výhody, práve naopak.
Manchesterská odborníčka na výživu Haleh Moravej pre denník Metro povedala: "Dostatok spánku je dôležitý v prevencii obezity, keďže málo spánku môže u jednotlivcov spôsobiť túžbu po tučných a sladkých jedlách, aby si kompenzovali nízku hodnotu energie. No príliš veľa spánku môže byť tiež škodlivého, dokáže totiž vyústiť do spomaleného metabolizmu a úpadku svalov."
Okrem toho je takéto použitie sedatív a liekov na spanie veľmi nebezpečné. Podľa doktorky Clare Morrison sú vysoko návykové, môžu spôsobiť mentálne problémy, infekcie a dokonca aj infarkt. Navyše ich vedľajším efektom je nárast hmotnosti, čo je úplne kontraproduktívne proti tomu, čo chcú diétujúci dosiahnuť.
Extrémy nepomáhajú
Benefity takejto diéty môžu byť (ak vôbec), tak iba dočasné, neskôr sa môžu prejaviť zhoršeným zdravotným stavom v rôznych oblastiach. Ani lekári psychofarmaká tohto typu nepredpisujú na dlhšie obdobie, vzhľadom na riziko vzniku závislosti.
Problematická môže byť aj menej extrémna verzia "diéty spiacej krásavice". Vtedy sa ľudia túžiaci po chudšej postave k tabletkám utiekajú "iba" v prípade, že sa v noci často budia a prepadáva ich hlad. Chcú si teda privodiť spánok aspoň v noci. Zabúdajú si však položiť otázku, čo ich do stavu nespavosti a nočného vyjedania chladničky priviedlo a kde je skutočná príčina.
V prípade porúch spánku sa odporúča návšteva odborníka, nie samoliečba liekmi na spanie.
Napokon v tele, ktoré nemá dostatok spánku, alebo ho má prebytok, nedokáže správne fungovať metabolizmus. Oba extrémy sú tak nebezpečné a v súvislosti s redukciou hmotnosti nepomáhajú. Telo totiž v spánku neprijíma kalórie a po dlhšom čase môže prejsť do udržiavacieho módu, v ktorom sa energia spaľuje oveľa pomalšie.