Akné patrí k najčastejším zápalovým ochoreniam kože a aspoň raz za život sa s ním stretol zrejme každý. Obvykle sa na tvári objavuje v puberte, no trápi aj nejedného dospelého. Sú prípady, kedy človek skúša naozaj všetko a aj tak stav svojej kože nedokáže zlepšiť a akné odstrániť.
Liečba obvykle spočíva v spojení viacerých postupov od aplikácie mastí, krémov a roztokov, cez čistenie pleti a ošetrenie laserom až po úpravu stravy. Jedným zo spôsobov, ktorý pomáha bojovať s akné, je tiež svetelná terapia.
Patrí do rúk odborníkov v dermatologických ambulanciách, ale tiež v kozmetických salónoch. Svetlo je súčasťou omladzujúcich procedúr, ale taktiež pomáha pri eliminácii baktérií, ktoré môžu spôsobiť zápal na koži a dopomôcť tak k zvýšenej tvorbe akné. Dôležitá je však kvalita prístroja a nastavenie správnej vlnovej dĺžky.
Hoci na trhu existujú aj prístroje na domáce použitie, dôležité je najprv skonzultovať stav problémov s akné s lekárom, ktorý určí, či je svetelná terapia na daný problém vhodná.
Pri práci s pokožkou sa potom v takých prípadoch používa modré, červené, zelené aj žlté LED svetlo, špecificky pri liečbe akné však zvyčajne prvé dve.
Ako svetelná terapia funguje?
Začervenaná pokožka je sprievodným znakom akné spôsobeným baktériami. Vystaviť tvár, dekolt či krk určitému svetlu môže pomôcť sa ich zbaviť. Lekár pred terapiou na tvár nanesie špeciálny prípravok alebo vykoná zbrúsenie hornej vrstvy pokožky, aby liečivé svetlo preniklo čo najhlbšie a fungovalo čo najefektívnejšie.
Používa sa buď samostatné modré a samostatné červené svetlo, ale aj ich kombinácia.
Modré svetlo funguje antibakteriálne a redukuje tvorbu kožného mazu. „Preniká do vlasových folikulov a pórov, ktoré prechovávajú baktérie a môžu spôsobiť zápal a následne akné. Baktérie sú veľmi citlivé na spektrum modrého svetla, pretože ničí ich metabolizmus a zabíja ich,“ vysvetlila newyorská dermatologička Marnie Nussbaum pre Shape magazín.
Červené svetlo je zase účinné v boji proti zápalu spojeným s akné. Pomáha stimulovať tvorbu kolagénu a tiež sa tradične používa proti starnutiu pokožky. Nájsť ho možno napríklad aj v infrasaunách či ako súčasť biolámp na domáce použitie.
Keďže pri tejto liečbe svetelné panely a prístroje neprodukujú teplo, človek sa nemusí obávať spálenia. Dôležité je sedenia opakovať viackrát, podľa potreby pokožky. Zvyčajne je potrebných štyri až osem sedení, aby sa dostavil želaný efekt a procedúru je vhodné doplniť aj terapiou intenzívnym pulzným svetlom či laserom.
Pomôcť si môžete aj doma
Pohodlnejšie než opakovaná návšteva lekára je pre každého určite domáca liečba. Hoci v každom prípade je najvhodnejšia najprv konzultácia s odborníkom, viacerí výrobcovia ponúkajú aj prístroje na svetelnú terapiu na domáce použitie.
Menšie štúdie potvrdili, že takáto terapia modrým svetlom má sľubný efekt a je vhodnou alternatívou, ale aj doplnkom konvenčnej liečby. Je tiež dobre tolerovaná a dokáže pomôcť odstrániť jemné, nie veľmi hlboké akné.
Podľa odborníkov sa však účinnosť domácich prístrojov znižuje pri liečbe ťažšej formy kožného ochorenia, ktoré už zanecháva výrazné jazvy a rany. Efekt netreba očakávať ani pri veľkých začervenaných vyrážkach, cystickom akné či vriedkoch.
Prístroje, ktoré majú v ordináciách lekári a kozmetickí špecialisti, navyše pracujú s väčšou intenzitou. Vďaka tomu sa však prístroje na domáce použitie môžu využívať častejšie, dokonca na dennej báze niekoľkokrát.
"Hoci účinnosť bez lokálnej fotodynamickej terapie nie je veľmi veľká, domáca svetelná terapia môže byť užitočná pri vzniku pupienkov u ľudí, ktorí sa liečia na akné či už liekmi na predpis alebo aj bez neho. Takisto aj v prípade vyrážok, ktoré sa objavujú pri menštruácii," vysvetlila dermatologička Heidi Waldorf.
Podľa lekárky je to tiež lepšia voľba než vytláčanie vyrážok, ktoré zhoršuje celkový stav akné a zvyšuje riziko, že na koži ostanú nepekné jazvičky.