SME

Precestovala desiatky krajín stopom: Viezlo ma už aj zmrzlinárske auto

Alena Fričová (27) tvrdí, že vďaka stopovaniu znovu objavuje dobrotu ľudí.

Alena Fričová počas čakania na stop v Rumunsku.Alena Fričová počas čakania na stop v Rumunsku. (Zdroj: archív Aleny Fričovej)

Dobrodružné presuny, noci nadivoko pri čerpacích staniciach, blázniví šoféri a pocit, že keď sa ráno zobudíte, neviete, kde budete večer. Toto všetko zažíva na cestách Alena Fričová. Pochádza z Viničného, malej dedinky vzdialenej asi pol hodiny od hlavného mesta, no jej cestovateľské sny ju priviedli oveľa ďalej – do desiatok krajín po celom svete.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mnohé z nich precestovala práve stopom. Prvýkrát to vyskúšala, keď mala dvadsať rokov. „S kamarátmi sme sa rozhodli spraviť si nízkorozpočtovú poznávačku Transylvánie. Boli sme dve dvojice, vždy chlapec a dievča a povedali sme si, že si spravíme súťaž o to, kto sa do Rumunska dostane prvý a bez použitia peňazí,“ spomína Alena. Jej dvojica síce na prvý raz prehrala, no mnohému sa naučila.

SkryťVypnúť reklamu

Hodiny čakania sú výnimočné

Neskúsenému človeku sa môže zdať, že stopovanie je neisté a než niekto zastaví, trvá to celú večnosť, no mladá cestovateľka hovorí opak. „Je to jednoduchšie, než som predpokladala. Pôvodne som si myslela, že je to čakanie niekoľko hodín na okraji cesty, ale to je skôr len výnimočná záležitosť. Niekedy sme dokonca ani nestihli vystrčiť palec a hneď pri nás niekto zastavil a ponúkol odvoz,“ opisuje.

Alena nevie presne povedať, koľkokrát už od prvého razu cestovala stopom.

„Postupom času sa tá záľuba trochu zvrhla a stopovala som často úplne neplánovane len preto, že som sa nedokázala dostať z bodu A do bodu B v plánovanom čase. Čo sa týka Európy, prešla som ju stopom skoro celú až na Britské ostrovy, Portugalsko a Baltské štáty. Okrem toho som stopovala aj v Gruzínsku, Turecku a Chile,“ vymenúva.

SkryťVypnúť reklamu

Keď vás zohrieva svorka psov

Najväčšou výhodou na stopovaní je pre Alenu to, že nie je dôležitý cieľ, ale cesta. „Najviac spomienok a zážitkov si človek prinesie z ľudí, ktorých spoznal a príhod, ktoré sa mu s nimi stali. Konečná destinácia sa stáva až akousi podružnou záležitosťou,“ hovorí.

To všetko jej do života prinieslo obrovské množstvo špeciálnych príhod, na ktoré nikdy nezabudne. „Stopovanie je vždy tak trochu jedno veľké prekvapenie, nikdy neviete, kde na konci dňa skončíte. Môžete byť u niekoho vo vani 150 kilometrov od miesta, kde ste začali alebo sa posuniete len 20 kilometrov do nejakého lesa, kde začína pršať. Oboje je pre mňa veľkým zážitkom,“ tvrdí.

Keď opisuje najväčšiu pohromu, aká sa jej počas cestovania stala, ide zároveň o jeden z najúchvatnejších zážitkov. „Raz sme s priateľom skončili v meste Kalama v Chile dosť neskoro večer. Bola sezóna, všetky ubytovania boli obsadené a začalo pršať. Unavení sme si ľahli pod striešku nejakej budovy potom, čo sme k nej preliezli plot. V Chile majú dosť túlavých psov, ktorým sme sa zapáčili a rozhodli sa vziať nás do svorky.

SkryťVypnúť reklamu

Keď sme si ľahli do spacích vakov, ľahli si k nám a snažili sa nás zohrievať. Spočiatku sme ich odháňali, ale nakoniec sme to vzdali a boli radi za tú trochu tepla, ktorá z nich sálala. Ak sa niekto priblížil, psy po ňom vyštartovali, a tak sme sa cítili aj chránení pred ľuďmi. Celý zážitok bol strašne surreálny, ale doteraz na našu svorku rada spomínam.“

Nečakané stretnutia

Cestovanie je príležitosť spoznávať aj nových ľudí a pri stopovaní to platí stonásobne. „Najlepšie zážitky sú vtedy, keď vás niekto pozve k sebe domov, ukáže vám svoj život alebo sa len tak pred vami otvorí a rozpráva vám osobné veci zo života. Ľudia to zvyknú robiť, keď vedia, že vás už v živote neuvidia,“ konštatuje Alena.

Takto sa jej podarilo napríklad stretnúť muža, ktorého vyhodila manželka, vzal si všetky svoje veci do auta a šiel skúšať nový život v novom štáte, pracovníka fabriky, ktorý dostal za úlohu vyzdvihnúť sýrskych utečencov v Taliansku a zaviesť ich do Švédska za rodinou a tiež ženu, ktorá ju zviezla 50 kilometrov úplne opačným smerom než mala cestu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

„A to len preto, že jej syn práve stopoval v Austrálii a chcela, aby aj naňho boli ľudia dobrí a pomáhali mu. Takto vďaka stopovaniu znovu objavujem dobrotu ľudí na svete. Často si potrebujem pripomenúť, že medzi nami žijú ľudia, ktorí si len tak povedia, že niekomu pomôžu,“ hovorí Alena.

Aj stopovanie môže mať svoj manažment

Príprava na cestovanie stopom by mala byť podľa Aleny pragmatická. „Základné vybavenie stopára by som zredukovala na pár vecí: kartón alebo tabuľku, na ktorú si môže napísať svoj cieľ, fixky, autoatlas a dezodorant. Ďalej tiež dopravná mapa, ktorá zobrazuje všetky výjazdy, odpočívadlá a benzínové pumpy,“ vymenúva.

Za výbornú pomôcku tiež považuje existenciu webov ako Hitchwiki, kde sa dozviete, kam sa postaviť, ak stopujete z mesta na určitý smer, referencie na stopovacie miesta a ďalšie tipy na úspešnú cestu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Svoje vlastné má aj Alena, ktorá ich spolu s kamarátmi pracovne nazvala mikro a makromanažment stopovania. „V mikromanažmente ide o to postaviť sa na správne miesto, tam kde je človek viditeľný, autá tam nejazdia príliš rýchlo a môžu bezpečne a pohodlne zastaviť. Pritom je potrebné snažiť sa vyzerať príjemne, neškodne, usmievať sa a neskrývať sa,“ približuje princípy.

Sama je zástankyňou aktívneho stopovania a schopnosti „vedieť sa predať“. „Namiesto toho, aby ste len pasívne stáli na výjazde, rozhliadate sa a aktívne oslovujete vodičov napríklad na pumpách. Je to omnoho efektívnejšie a výhodou je, že si sami môžete zvoliť, s kým sa chcete viezť,“ vysvetľuje.

Makromanažment zase stojí na včasnom plánovaní cesty, teda potrebe zistiť, aké veľké mestá sa na ceste nachádzajú, aké cesty vedú do cieľa, teda či ide o moderné diaľnice alebo prašné cesty s nízkou frekvenciou premávky a nezabudnúť na vhodný dátum. Dôležité je tiež premýšľať strategicky a uvažovať aj nad ďalším krokom a miestom, z ktorého budete stopovať ďalej.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Mladá cestovateľka tiež neodporúča stopovať v daždi a snehu. „Z pochopiteľného dôvodu – ľudia nemajú radi u seba v aute mokrých stopárov a miera úspešnosti stopu sa prudko znižuje,“ hovorí Alena. Menšou výhodou môže byť státie pod dáždnikom, no v pršiplášti s kapucňou podľa nej veľkú šancu nemáte.

Ako sa vyhnúť rizikám

O stopovaní kolujú rôzne historky a hrôzostrašné príbehy a u niektorých ľudí môže mať imidž nebezpečenstva. Alena tvrdí, že asi žiadna krajina nie je stopercentne bez rizika a smutné príbehy sa dejú, ale zásadou je informovanosť.

„Dozvedieť sa o krajine a jej kultúrnych zvyklostiach čo najviac, aby sa človek nevystavoval zbytočne veľkému nebezpečenstvu. Nie je na škodu vypočuť si miestnych, ktorí o svojich regionálnych pomeroch vedia najviac,“ radí.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Za najrizikovejšie považuje dopravné nebezpečenstvo. „Vždy som sa najviac bála s vodičmi, ktorí nedbali na dopravné predpisy a na cestách sa predvádzali. Keď si to niekto mašíruje stopäťdesiatkou cez dedinu, kde každých pár metrov stojí na ceste krava alebo predbieha na serpentínach, kde nemá šancu vidieť oproti idúce autá, nebezpečenstvo je priveľmi reálne,“ varuje. Najviac takýchto šoférov stretla v Taliansku, na Balkáne a na Kaukaze.

Jediné miesta, kde sa neodvážila stopovať, boli Bolívia a Peru. No a v krajinách s konzervatívnou kultúrou, ako je napríklad Turecko, neodporúča stopovať ženám bez mužskej spoločnosti, aby nepôsobili provokujúco.

Majitelia Škodoviek nezastavujú

Hoci sa pri stopovaní často ráta aj so šetrením nákladov, v niektorých krajinách sa stáva, že šoféri očakávajú za odvoz revanš.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

„Napríklad v Rumunsku, kde funguje silná stopovacia kultúra pre nie veľmi dobre fungujúcu hromadnú dopravu, je obyčajom zastaviť stopárom s tým, že vodič očakáva nejaký príspevok za cestu,“ vysvetľuje Alena.

A kto zastavuje stopárom najčastejšie?

„Určite muži, ale na západe nie je neobvyklé naraziť na veselú partiu dievčat alebo mamičku s deťmi, ktorá chce, aby jej ich niekto vzadu zabával. Na západe tiež často zastavujú starší ľudia nad päťdesiat, ktorí zvykli stopovať počas svojich študentských liet. Stopárov často berú aj silno veriaci ľudia, ortodoxní kresťania, moslimovia počas ramadánu alebo príslušníci najrôznejších siekt,“ vymenúva Alena.

Neraz sa tiež viezla s osamelým vodičom kamiónu alebo ľuďmi na pracovných cestách, ktorí majú dlhú chvíľu a chcú sa s niekým pozhovárať. „Viac na východ, napríklad na Balkáne alebo Kaukaze je zase branie stopárov záležitosťou akejsi pohostinnosti a zvedavosti.“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pre zábavu si tiež robí štatistiku o vozidlách a ukazuje sa, že Škodovky typické pre strednú Európu nezastavujú takmer vôbec, najčastejšie sa stretáva s majiteľmi Volkswagenov či Renaultov. Najzaujímavejšie vozidlo, v ktorom sa počas stopu viezla, však bolo autíčko Family Frost v Maďarsku.

„Šofér bol práve mimo služby, tak nám hodil batohy do mrazáku a na prázdnych cestách nám robil radosť tým, že púšťal známu zvučku. Bol to taký príjemný návrat do detstva,“ hovorí Alena na záver s úsmevom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 999
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 847
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 203
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 435
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 064
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 633
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 219
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 830
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Simona Mištíková

Riaditeľka PR agentúry a lektorka soft skills.


Veľkonočné tradície majú mnoho podôb.


Pavol Juračka
Katarína Del Rio a Bianka Urbanovská zo ZA SEBA, o.z.

Agresora najviac prekvapí, keď obeť neostane ticho.


29
Nepečený cheesecake s ovocím.

Rýchly cheesecake bez pečenia je lahodný a osviežujúci. V tomto článku nájdete recepty aj tipy na cheesecake bez zapínania rúry.


redakcia SME ženy
reklama
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 028
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 73 035
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 43 029
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 38 420
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 044
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 121
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 18 244
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 586
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťZatvoriť reklamu