SME
reklama

Stredoeurópske unikáty na Moravskej Vysočine dýchajú históriou

Čo všetko ponúknu mestá Telč, Žďár nad Sázavou a Třebíč?

SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Telč

Mesto s neopakovateľnou atmosférou je ozajstným klenotom renesančnej architektúry. Jeho pýchou je historické námestie lemované gotickými a renesančnými meštianskymi domami s charakteristickými podlubiami a bohato zdobenými štítmi domov, ktoré je od roku 1992 zapísané na zozname Svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Priamo z námestia sa vstupuje do zámku, ktorý bol v roku 2016 v ankete vyhlásený za najrozprávkovejší zámok v Čechách. Natáčalo sa tu okolo 50 filmov, ako napríklad Majster kat, či rozprávky Pyšná princezná a Z pekla štěstí. Zámok ponúka päť prehliadkových okruhov, v rámci ktorých si môžete prehliadnuť obytné miestnosti, výstavu originálnych kostýmov a filmových rekvizít z filmu Pyšná princezná, zámocké podzemie a záhradu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Medzi hlavné lákadlá patrí Rytiersky a Zlatý sál a kaplnka Všetkých svätých s mramorovými náhrobkami niekdajších majiteľov zámku Zachariáša z Hradca a Kataríny z Valdštejna, ktorým Telč vďačí za dnešnú podobu pripomínajúcu talianske renesančné mestečká.

Žďár nad Sázavou

Pri cestovaní Vysočinou neobíďte mesto Žďár nad Sázavou. Navštívte tu tunajší zámok, na ktorom môžete vidieť viacero výstav. Lákadlom je stála expozícia „Umenie baroka“ zo zbierok Národnej galérie v Prahe, výstava zo života architekta Jana Blažeja Santiniho, galéria rodu Kinských a ďalšie.

Od augusta 2015 je v priestoroch bývalého zámockého pivovaru otvorené Múzeum novej generácie, ktorá ponúka nevšedný pohľad do histórie žďárskeho zámku formou zážitkových expozícii. Prehliadku si užijete s audio sprievodcom, ktorý vám zaujímavou formou priblíži vystavené artefakty. Keď vojdete do múzea, pohltí vás tajomná atmosféra, ktorá vás prenesie do obdobia temného stredoveku a cisterciánskeho rádu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Exponáty majú svoj príbeh, na druhom poschodí vás privíta zrkadlový kaleidoskop, z ktorého vystúpite do sveta baroka.

Pochopíte niektoré tajomstvá pútnického kostola sv. Jána Nepomuckého na Zelenej hore, alebo stretnete geniálneho architekta Santiniho. Táto zážitková expozícia patrí medzi najkreatívnejšie múzeá v strednej Európe a rozhodne to nie je žiadna nuda.

Kúsok od mesta nájdete jednu z najčarovnejších pamiatok Česka a to kostol sv. Jána Nepomuckého na Zelenej hore. Dielo architekta Jana Blažeja Santiniho sa radí k najoriginálnejším príkladom slohu, takzvanej barokovej gotiky.

Samotný kostol je pretkaný symbolikou číslovky päť. Pôdorys kostola je v tvare päťcípej hviezdy, kostol má päť východov, päť oltárnych výklenkov, dvakrát päť kaplniek okolo centrálneho priestoru, na hlavnom oltári je päť hviezd a päť anjelov. Jedná sa o symboliku piatich rán Kristových. Ambit - stĺpová chodba okolo chrámu, ktorá slúži pútnikom ako ochrana pred nepriaznivým počasím, má pôdorys desaťcípej hviezdy a je prístupný piatimi bránami.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Na Zelenú horu vedie schodisko aj niekoľko ciest. Môžete tak pri výstupe celý kostol obísť a pozrieť si ho zo všetkých strán. Ak sa chcete pozrieť do areálu, môžete využiť ponuku komentovaných prehliadok. Tie sa konajú v turistickej sezóne od apríla do októbra. Areál pútnického kostola bol pre svoju jedinečnosť zaradený medzi pamiatky zapísané do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Třebíč

Mesto Třebíč sa môže popýšiť hneď tromi pamiatkami zapísanými na zoznam UNESCO, a to románsko- gotickou Bazilikou sv. Prokopa, židovskou štvrťou a židovským cintorínom. Třebíčske židovské pamiatky sa stali jedinými židovskými pamiatkami mimo štátu Izrael, samostatne zapísané do tohto zoznamu.

Bazilika stojí na mieste bývalého dreveného kláštorného kostola a vyrástla v čase, keď sa vo Francúzsku začali stavať prvé gotické katedrály, ale v južnom Nemecku ešte stavali chrámy podobné skôr antickým stavbám.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

K najcennejším častiam baziliky patrí krypta, ktorá bola postavená ako pohrebisko mníchov a zakladateľov kláštora. Z krypty vedie tajná chodba, ktorá ústila v neďalekej obci Sokolí. Hovorí sa, že je v nej zakopaný vzácny poklad, ktorý tu mnísi ukryli pred husitmi.

Najcennejšou časťou pokladu má byť zlatý Kristus v životnej veľkosti. Krypta sa preslávila aj vo filmoch. Natáčala sa tu napríklad Markéta Lazarová. Vedľa chrámovej lode sa nachádza opátska kaplnka s pôvodnými gotickými maľbami. Sú to druhé najstaršie fresky na Morave, ktorými je kompletne pokrytý vnútorný priestor kaplnky.

Třebíč patril kedysi k významným strediskám židovskej kultúry na Morave a unikátne zachovaná židovská štvrť je nemým svedkom stáročného súžitia židov a kresťanov, ktorú tvorí 123 obytných domov, radnica, školy, kúpele, rabinát, chudobinec a židovské múzeum. Sú tu aj dve synagógy a veľký židovský cintorín s kamennými náhrobkami, pričom najstarší je z roku 1631.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Súčasťou cintorína je unikátna obradná sieň s autentickým interiérom z roku 1903, kde sa dodnes môžu konať židovské pohrebné obrady. Cintorín sa svojou rozlohou radí k najväčším židovským cintorínom v strednej Európe. Nachádza sa tu na 11 tisíc hrobov a 3000 kamenných náhrobkov od 17. storočia až do 40. rokov 20. storočia. Všetky tri třebíčske pamiatky UNESCO sú prepojené náučným chodníkom „Po stopách opátov a rabínov“, ktorý vám poodhalí spolunažívanie oboch týchto komunít, ktoré tu takto žili po celé stáročia.

Návštevníci tu môžu navštíviť Židovské múzeum v dome Seligmanna Bauera. Múzeum vo svojej expozícii prezentuje život tradičnej židovskej rodiny a fungovanie ich domácnosti. Tým že je v bezprostrednom susedstve so synagógou, uvidíte tu aj historický vstup na ženskú galériu a moderné prednáškové miestnosti. Na ženskej galérii sa nachádza expozícia vzťahujúca sa k židovským tradíciám a zvyklostiam.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Návštevník si tu môže prezrieť aj interaktívny model židovského mesta, ktorý zobrazuje skutočný stav geta k roku 1850. Od 18.8 do 20.8 môžete v meste zažiť aj veľkolepú oslavu histórie mesta, s historickým programom, ako sú šermiarske súboje, rytiersky turnaj, hudobné koncerty, nočný historický sprievod či ohňostroj.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

reklama

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 405
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 549
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 12 084
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 018
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 723
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 544
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 047
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 243
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Unicef Slovensko: Inšpirujúce ženy a ich úloha pri formovaní lepšieho sveta
  2. Mária Melková: U ocka upratovať nemusím! Čo s rozdielnymi pravidlami v dvoch domovoch po rozvode.
  3. Mária Melková: Moje dieťa ku mne po rozvode odmieta chodiť. Čo mám robiť?
  4. Věra Tepličková: Krehké deti alebo Keď blogerka vybočí zo zaužívaných koľají
  5. Lucia Nicholsonová: Načo sa zahadzovať s deťmi? Obzvlášť s tými chudobnými?
  6. Věra Tepličková: Život s introvertným dieťaťom, manželom alebo rodičom
  7. Martin Pollák: Generácia Alfa
  8. Mária Melková: Moje deti, Tvoje deti, naše deti - mýty o živote v zošívaných rodinách
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 921
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 673
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 487
  4. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 393
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 388
  6. Juraj Kumičák: Kolaborant 8 364
  7. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 032
  8. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 914
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu