V posledných niekoľkých mesiacoch rezonuje v slovenských médiách kampaň Pretože hovorím nie, ktorá sa zameriava na zvýšenie povedomia, citlivosti a informovanosti o sexuálnom násilí, ako aj na jeho verejné odmietnutie. Stojí na myšlienke, že na sex treba súhlas a človek môže vždy odmietnuť, teda povedať nie.

Kampaň zorganizovalo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky, ktoré teraz spustilo jej druhú fázu. Zapojilo sa do nej aj niekoľko známych osobností, ktorých mená budú organizátori zverejňovať postupne.
Prvou z nich je speváčka Katarzia. Tá kampaň podporila zložením tematickej piesne s názvom Nikomu nepatríš.
„Mojou motiváciou, aby som sa pridala ku kampani, bol rozhovor dvoch kamarátok, ktorý som započula v reštaurácii. Jedna z nich hovorila o tom, že žije s mužom, ktorý ju psychicky týra a ekonomicky vydiera, druhá jej na to povedala, že je to vlastne v poriadku, lebo sa aspoň nemusí naháňať za peniazmi. Mne to prišlo tak strašné a neprípustné, že som si povedala, že by som chcela niečo urobiť, najlepšie prostredníctvom hudby, aby som aspoň trošku posilnila ženy, ktoré žijú v násilnom vzťahu, aby svoju situáciu začali bezpečným spôsobom riešiť,“ povedala speváčka.
Katarzia v texte piesne sugestívne opisuje, aké pocity asi prežívajú ženy, ktoré okúsili násilie na vlastnej koži.
„Text ‘Púder, tiene, krvavé prstene’ hovorí o tom, že ženy zakrývajú rany, ktoré im spôsobili násilníci, pretože sa hanbia za to, že niečo podobné sa im deje a myslia si, že ony sú vinné, ale je to presne naopak, pretože ony v žiadnom prípade vinné nie sú, vinný je iba ten človek, ktorý im tieto rany spôsobil,“ tvrdí Katarzia.
Svojským spôsobom sa do kampane zapojil aj komik Gabriel Žifčák, ktorý vystupuje vo videách pod hlavičkou Svedkovia Liehovoví. Humorným, satiricko-náučným jazykom pripravil kázeň, v ktorej poúča o tom, „ako ostať človekom aj s opicou“.
Apeluje najmä na to, aby sa nezneužíval stav podnapitosti na činy, ktoré by mohli vyústiť do sexuálneho násilia.
Odmietnutie autorít
„Kampaň poukazuje aj na to, že každý človek môže odmietnuť násilie na ženách, či už ako súkromná osoba v každodennom živote alebo ako verejne známa osoba v rámci svojej profesie,“ vysvetľuje Ľubica Rozborová, koordinátorka kampane z odboru rodovej rovnosti a rovnosti príležitostí na Ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny SR.
Považuje za veľmi dôležité, aby násilie na ženách verejne odmietli aj známe osobnosti a autority.
„Sme veľmi radi, že Katarzia sa rozhodla z vlastnej iniciatívy pridať ku kampani a prostredníctvom hudby šíriť jej posolstvá svojím autentickým spôsobom. Pieseň, ktorú napísala, zložila a naspievala je dôkazom toho, že verejne známe osobnosti vedia svojim vlastným spôsobom a výpoveďou pomôcť k zvýšeniu povedomia o celospoločenskom probléme, ktorým je násilie na ženách,“ hovorí Rozborová.