S infekciou močových ciest sa aspoň raz za život stretne veľa ľudí, sú totiž druhou najčastejšie sa vyskytujúcou bakteriálnou infekciou hneď po zápaloch horných dýchacích ciest.
Pri liečbe sa človek väčšinou nevyhne užívaniu antibiotík a mnohí majú tú smolu, že je zápal močových ciest ako bumerang a neustále sa vracia. Nejde pritom výlučne o ochorenie chladných mesiacov, dostať ho možno pri nesprávnom životnom štýle aj v lete. Ako sa pred ním brániť?
Nepodceňujte liečbu
Tak ako pri väčšine ochorení, aj pri infekte močových ciest je dôležitá prevencia. Jej základom je dostatočný pitný režim, hygiena a podpora imunity.
Vo väčšine prípadov spôsobuje zápal močových ciest baktéria E.coli, ktorá spolu s ďalšími baktériami osídľuje hrubé črevo a okolie konečníka. Z tejto oblasti sa môže najmä u žien veľmi ľahko dostať do močovej trubice a močového mechúra.
Vtedy vzniká zápal dolných močových ciest, ktorý sa prejavuje klasickými príznakmi ako sú časté nutkanie na močenie, pálenie či rezanie, bolesti v podbrušku a nezriedka aj krv v moči.
„Keďže z dolných močových ciest sa môže zápal dostať cez močovody vyššie, teda do obličiek, je veľmi dôležité, aby pacienti nepodceňovali liečbu zápalu dolných močových ciest,“ upozorňuje urológ a sexuológ Igor Bartl.
„Keď zápal napadne obličky, ide o vážny stav, dostavia sa teploty až horúčky a celková únava organizmu, pacient musí byť hospitalizovaný a musí dostávať antibiotiká priamo do žily.“
V takomto prípade je samozrejmé dobratie všetkých antibiotík až do konca, pretože hrozí návrat ochorenia. Až desať percent žien trpí opakovanými infekciami niekoľkokrát do roka. Ohrozené sú najmä tie, ktoré majú oslabenú slizničnú imunitu a tehotné, no podľa lekára ide aj o ďalšie skupiny žien.
„Opakujúce infekty močových ciest môžu mať viacero príčin, môžu trvať od ranného detstva, alebo sa zvýrazňujú pri sexuálnom debute, nemalé percento žien nimi trpí aj v neskoršom veku. Zdá sa že veľký podiel na opakovaní močovej infekcie môžu zohrávať faktory genetické a imunologické a mnohí autori poukazujú aj na významný podiel stresogénnych faktorov,“ približuje možné príčiny lekár.
Na popredné miesta sa tak v odporúčaniach európskej urologickej spoločnosti dostáva v rámci prevencie takzvaná imunomodulácia, ktorej podstatou sú prírodné či syntetické prípravky. Ich úlohou je modulovať, teda upravovať a stimulovať funkcie imunitného systému. Podľa Igora Bartla ide o vhodný krok vzhľadom na éru rastúcej rezistencie na antibiotiká.

Pozor na jazerá aj bazény
K letu neodmysliteľne patrí aj voda a kúpanie a toto ročné obdobie doslova praje baktériám, ktorým vieme vytvoriť ideálne podmienky na to, aby zaútočili na močové ústrojenstvo.
Jedným z rizikových faktorov, ktorý oslabuje obranyschopnosť slizníc, je dlhý pobyt v chlórovanej vode. Baktérie sa ľahšie rozmnožujú aj v mokrých plavkách, preto treba myslieť na prezliekanie do suchého oblečenia po čľapkaní sa vo vode. Platí to najmä pre tie ženy, ktoré o sebe vedia, že sú na infekcie močových ciest náchylnejšie.
Na opatrnosť netreba zabúdať ani pri snahe schladiť rozhorúčený organizmus. Prudký skok do studenej vody mu môže spôsobiť šok, ktorý sa môže prejaviť až oslabenou imunitou a následne aj problémami s močovými cestami.
Podľa urológa Igora Bartla sa pri vzniknutých problémoch neodporúča kúpanie ani v hygienicky vyhovujúcich bazénoch, no oveľa nebezpečnejšími sú termálne pramene, prírodné toky a jazerá.
„Ženy by mali byť v tomto smere disciplinované aj vo včasnom období rekonvalescencie pre možný pokles imunity. Preto sa odporúča spolu so začatím liečby najmä pri opakovaných uroinfektoch využiť aj možnosti imunomodulácie a predísť tak ich návratu v budúcnosti,“ hovorí.
Zásady pri sexe
Letné mesiace prajú aj neviazanej zábave, letným láskam a teda aj aktívnemu sexuálnemu životu. Pri infekciách močových ciest tak zohráva svoju úlohu aj sex.
„Veľkým strašiakom ochorení prenosných pohlavným stykom je najmä časté striedanie sexuálnych partnerov,“ varuje Igor Bartl, no dodáva, že zdravá sexualita je neoddeliteľnou súčasťou života žien aj mužov.
Upozorňuje však na určité zásady, ktoré treba vždy dodržiavať, pretože môžu mať výrazný vplyv na zhoršenie, prípadne naštartovanie maskovanej uroinfekcie.
„Pred sexuálnym stykom sa odporúča opláchnutie genitálu žien čistou vodou, bez použitia agresívnych mydiel, naopak vhodné je starostlivé umytie genitálu muža, čo môže byť aj vtipnou predohrou samotného styku. Ešte dôležitejšie je postkoitálne vymočenie,“ približuje urológ.
Odporúča tiež používať bavlnenú spodnú bielizeň a vyhnúť sa noseniu tango nohavičiek, najmä u rizikových skupín žien.
Čo odporúčajú lekári
- prospešný je zvýšený príjem tekutín (najmä voda a urologický čaj), ktoré pomôžu vyplaviť z močovej trubice baktérie a zabránia ich ďalšiemu usadzovaniu
- po absolvovaní liečby je vhodné užívať probiotiká, ktoré podporujú množenie dobrých črevných baktérií na úkor zlých
- aby sa baktérie nemnožili, noste vzdušnú bavlnenú spodnú bielizeň
- dbajte na správnu hygienu – na toalete by sa ženy mali utierať smerom spredu dozadu a pri umývaní nepoužívať parfumované tekuté mydlá, ktoré vysušujú sliznice a znižujú ich obranyschopnosť
- nespoliehajte sa na brusnice, hoci pomáhajú vyplavovať baktérie von z tela, ich protizápalové účinky neboli nikdy vedecky dokázané a odborné urologické spoločnosti ich ako dlhodobú prevenciu neodporúčajú
- pri príznakoch zápalu treba čo najskôr vyhľadať lekára a dôsledne dobrať predpísané antibiotiká
- pri bolestiach pomôžu analgetiká, prípadne teplý termofor alebo náplasti s hrejivým účinkom