Nie je to pravidlom, ale asi na tom niečo bude. Nejedna zo známych osobností, ktorým sa v živote podarila skvelá kariéra, sa v mladosti rozhodla odignorovať školské vzdelanie, aby neskôr dokázala, že klasické školské vedomosti nie sú vždy zárukou úspechu.
Podobnou cestou sa vydal aj jeden z najslávnejších dizajnérov topánok, Christian Louboutin. Jeho ikonické kúsky spoznáte jednoducho – vražedne vysoké sexi ihličky s vášnivo červenou podrážkou. Aspoň raz ich už mali na sebe azda všetky hollywoodske hviezdy, veď ide nielen o štýl, ale aj prestíž.
Ich autor si pritom nepotrpí na pohodlnosti. „Nemyslím si, že je to pre mňa ako dizajnéra dôležité, nepatrí to do môjho kreatívneho procesu,“ vysvetľoval pred rokmi pre magazín Independent.
„Radšej by som bol, keby mi niekto povedal – tvoje topánky vyzerajú vášnivo a sexi, než že vyzerajú komfortne,“ vyhlásil. Zároveň však 53-ročný francúzsky návrhár prekvapuje, keď tvrdí, že miluje flip-flopy a bol by neuveriteľne hrdý, keby ich bol vynašiel práve on.
Rebel s egyptskými koreňmi
Už odmalička sa mu zdalo, že do svojej rodiny so svojím výzorom nezapadá a rodičov podozrieval, že je adoptovaný. Jeho rodičia a sestry mali skrátka svetlejšiu pokožku než on.
„Mal som pocit, že nie som Francúz. Ale namiesto toho, aby som sa cítil hrozne a začal ako outsider hľadať moju skutočnú rodinu, vymyslel som si vlastnú históriu plnú egyptských postáv, pretože sa mi vtedy veľmi páčili faraóni,“ vysvetľoval v jednom z rozhovorov.
Ani sám netušil, ako blízko je k pravde. Až na prahu päťdesiatky náhodou zistil, že jeho mama mala kedysi dávno aférku s mužom z Egypta. Jeho raný život to však zásadnejšie neovplyvňovalo, to urobilo skôr rozhodnutie zanechať školu už v dvanástich rokoch a odísť z domu bývať ku kamarátovi.
V tínedžerských rokoch pokračoval v rebelantskom, voľnomyšlienkarskom duchu. Objavil sa v niekoľkých filmoch, pracoval v kabarete a bol neodmysliteľnou súčasťou parížskej párty scény s takými menami ako Andy Warhol či rocker Mick Jagger.

Poznávacia značky? Lodičky
Topánky začali Louboutina fascinovať v 70. rokoch. Chcel vytvoriť niečo, čo by porušovalo všetky pravidlá a vďaka čomu by sa ženy cítili sebavedomé a silné. Fascinovali ho rôzne kultúry, a tak navštívil Egypt a nejaký čas žil aj v Indii. Do Paríža sa vrátil plný inšpirácie v roku 1981.
Zostavil si svoje prvé portfólio s návrhmi topánok na vysokom podpätku a zakotvil ako učeň priamo v ateliéri legendárneho Rogera Viviera, ktorý si pripisuje vynález ihličkových lodičiek.
Postupne svoju techniku, štýl a schopnosti vypracovával a Louboutin začal navrhovať ženské topánky pre značky ako Chanel či Yves Saint Laurent. V Paríži si v roku 1991 otvoril svoj prvý salón s obuvou, pričom jeho prvou zákazníčkou bola monacká princezná Caroline.
Louboutinove kúsky pochválila priamo pred novinármi, čo zvýšilo jeho renomé a medzi jeho pravidelné klientky sa neskôr zaradili aj herečky, speváčky a rôzne módne ikony ako Catherine Deneuve, Joan Collins, Madonna, Tina Turner, Sarah Jessica Parker či Britney Spears, ktorá si špeciálny pár „louboutiniek“ vyrobený pôvodne iba pre ňu obula aj do jedného zo svojich videoklipov.
Jeho najvrúcnejšou zákazníčkou je však určite spisovateľka Danielle Steel, ktorá údajne vlastní až šesťtisíc párov Louboutinových topánok.
V rokoch 2007, 2008 a 2009 bola dizajnérova obuv podľa Luxury Institute vyhlásená za najprestížnejšie ženské topánky. Ešte predtým, v deväťdesiatych rokoch, si však pripísal úspešné body práve za to, že do módy opäť priniesol ihličkové podpätky, pričom mnohé z nich navrhoval dvanásť a viac centimetrové.
A hoci má vo svojom portfóliu aj nižšiu obuv, sú preňho typické práve vysoké kožené lodičky s červenou podrážkou, ktoré sú jeho rukopisom.

Louboutin verzus YSL
Rokmi sa Louboutin snažil svoju značku zveľaďovať a každú sezónu prinášať originálnejšie kúsky obuvi. „Ako inšpiráciu si predstavujem kurtizánu, ktorá žije svoj život v cirkuse,“ priznal pre magazín Marie Claire. Aj z tejto vety cítiť, že má zmysel pre surrealistickú krásu, ktorou si opantáva státisíce zákazníčok ročne po celom svete.
Za jeho topánky pritom zaplatia v prepočte od približne 600 až po 6000 dolárov. Od roku 2003 sa dokonca venuje aj navrhovaniu a výrobe kabeliek a postupne sa pustil aj do mužskej obuvi.
Svoj úspech však v priebehu rokov musel niekoľkokrát brániť v rámci súdnych procesov. Obvinil totiž niektoré značky, že kopírujú jeho červené podrážky, ktoré sú v niektorých krajinách registrované pod ochrannou známkou.
V súdnych procesoch však bol väčšinou neúspešný a rovnako tak aj v najväčšom spore, ktorý mal so značkou Yves Saint Laurent. Newyorský súd vyhlásil, že farba nemôže byť pod ochrannou známkou, ak nejde o prípad, že by bola zároveň spojená so špecifickým tvarom alebo v kombinácii určitých odtieňov, YSL tak mohla pokojne ďalej vyrábať topánky s červenými podrážkami.
Pápežove topánky
Christian Louboutin už od konca 90. rokov žije v partnerstve s architektom Lousiom Benechom, tento rok oslávia svoje 20. výročie. Vďačia za to zrejme aj čiastočnej separácii.
„Nemohol by som s niekým žiť 24 hodín denne. Nikdy som to nedokázal a nikdy to ani neurobím. Ale áno, je veľmi fajn, keď môžete byť sami so sebou a robiť si svoje, a potom sa stretnete,“ povedal na margo spolužitia a svojho spokojného vzťahu.
Hoci žije striedavo v niekoľkých krajinách a mohol by si už len užívať plody svojej práce a úspechu, energický dizajnér má ešte viaceré plány. Rád by napríklad navrhol topánky pre pápeža a myslí si, že by to bola vskutku vzrušujúca a zábavná spolupráca.
Podobných bizarných a zaujímavých spoluprác už má na konte viacero, spolupracoval napríklad aj s režisérom Davidom Lynchom na fotografickej výstave, navrhoval kúsky do niekoľkých predstavení a taktiež ho v roku 2012 pri príležitosti vydania filmu Popoluška požiadali, aby vytvoril unikátnych 20 párov črievičiek inšpirovaných modernou Popoluškou. Pochybovať, že by nezvládol aj topánky pre pápeža, sa teda naozaj neoplatí.
