Vedci vymysleli nový termín pre nevšímavosť človeka spôsobenú mobilným telefónom alebo iným mobilným zariadením – „phubbing“. Ide o spojenie anglických slov „phone“ a „snubbing“, čo v doslovnom preklade znamená „telefonickú nevšímavosť“.
Možno aj vy patríte k ľuďom, ktorí sa často dopúšťajú phubbingu. Ráno, po tom ako vstanete alebo večer na gauči si prezeráte novinky na sociálnych sieťach, maily či videá s očami, ktoré venujú pozornosť len dotykovej obrazovke.
Podobná situácia môže nastať aj s priateľmi pri pohári vína či piva. Určite ste už aj vy videli dvojice alebo skupiny ľudí, ktoré sa namiesto rozhovoru venovali svojim telefónom.
Možno vám však v tej chvíli chce partner alebo priateľ niečo povedať a takáto nevšímavosť vedie časom ku konfliktom. Prioritou je zrazu svet v telefóne, nie váš blízky.

Od depresie až ku konfliktu
Výskumníci na Baylorskej univerzite sa tejto téme venovali a zisťovali správanie v súvislosti s telefónmi medzi 308 dospelými ľuďmi. V jednej časti štúdie sa ich pýtali na 9 častých typov správania, ktoré mali potvrdiť alebo poprieť ich partneri.
Medzi nimi boli aj tvrdenia, ktoré hovorili, že si telefón položia na stôl obrazovkou smerom nahor alebo si neustále kontrolujú chat aj napriek tomu, že konverzácia so známym už skončila.
V druhej časti prieskumu dospeli prieskumníci k záveru, že aj 46,3 % opýtaných potvrdilo, že ich partner často ignoruje kvôli telefónu.
Pritom 36,6 % opýtaných potvrdilo, že ich takéto správanie partnerov deprimuje a 22,6 % účastníkov štúdie prezradilo, že to viedlo k problémom vo vzťahu.
Predstava, že niečo také obyčajné a vo svojej podstate nedôležité ako je telefón či tablet dokáže ničiť vzťahy, je prinajmenšom smutná.
Štyri jednoduché tipy, ako ignorovať telefón
Súčasná doba robí z mnohých ľudí otrokov vlastných telefónov a to vedie k narušeniu osobných vzťahov. Aj s telefónom sa dá rozísť, alebo aspoň udržiavať „voľný“ vzťah. Tu je niekoľko tipov, ako na to, najmä v prípade, keď chcete tráviť čas s priateľmi, rodinou alebo partnerom.
1. Vypnite si upozornenia
Niekedy stačí jedno pípnutie a aj keď ide len o e-mail s reklamným obsahom, upriamite pozornosť na telefón na ďalšiu polhodinu. Ak nechcete, aby vás telefón vyrušoval, jednoducho si vypnite notifikácie a ste voľní.
2. Odmerajte si čas strávený na telefóne
Ak chcete svoj čas s telefónom v ruke zredukovať, odmerajte si najprv množstvo času, ktoré na ňom trávite v súčasnosti. Na to dobre poslúžia aplikácie ako QualityTime pre Android alebo Moment pre operačný systém iOS. V aplikáciách je tiež možné nastaviť alarm, ktorý vás upozorní, keď ste prekročili čas pre hry s telefónom.
3. Vyhraďte si počas dňa čas bez telefónu
Nepotrebujete ho počas raňajok, večere, zaspávania alebo v kúpeľni. Naplánujte si hodiny, počas ktorých ho budete úplne ignorovať. Napríklad prvú hodinu po tom, čo sa vrátite z práce domov. Tak získate čas na rozhovor s partnerom a rodinou, hranie sa s deťmi, prípravu večere alebo čas pre seba samých.
4. Nepoužívajte telefón ako budík
Telefón by sa dokonca nemal nachádzať ani v samotnej spálni rovnako ako iné technologické zariadenia. Využite klasický budík. Tak sa vyhnete prezeraniu sociálnych sietí tesne pred zaspávaním a rovnako aj kontrole e-mailov tesne po zobudení.