Speváčka Madonna povedala, že jeho topánky sú lepšie než sex, pretože vydržia dlhšie, herečka Sarah Jessica Parker ich miluje natoľko, že ich nezobula ani vo vysokom štádiu tehotenstva.
Výtvory legendárneho dizajnéra Manola Blahnika (74), ktoré nosia napríklad členky britskej kráľovskej rodiny, ale aj známe hollywoodske osobnosti, si v auguste budú môcť pozrieť všetci.
Presne o mesiac, 12. augusta, sa v pražskom múzeu Kampa otvorí retrospektívna výstava s názvom The Art of Shoes, ktorá je prierezom celoživotnej tvorby Blahnika. Samotný autor, ktorý má české korene, ich príde predstaviť osobne.

Objekty plné fantázie
Návštevníci exhibície uvidia obuvníkovo dielo rozdelené do šiestich tematických sekcií – príroda, gala, umenie a architektúra, srdce, geografia a materiály. Budú obsahovať kolekciu osemdesiatich návrhov a kresieb a vyše dvoch stoviek topánok.
Úspešný dizajnér v Prahe predstaví aj špeciálne topánky, ktorým vzdá hold českej tradícii a histórii. Ide o jedinečný pár lodičiek ozdobené českými kryštálmi a bordovými pom pomami.
Loading
...
Výstava má ľudí naviesť k tomu, aby nad topánkami nepremýšľali len ako nad obyčajným módnym produktom, ale ako o nositeľoch umeleckej formy, objektoch plných fantázie a imaginácií.
Výber výstavy bude zahŕňať časové rozmedzie od 70. rokov až dodnes. Návštevníci si tak budú môcť obzrieť napríklad aj kolekciu Mária Antoinetta, ktorú Manolo Blahnik vytvoril pre rovnomenný film režisérky Sofie Coppola. Nebudú chýbať ani Blahnikove najpôsobivejšie kúsky, topánky inšpirované architektúrou, krajinami ako Španielsko, Taliansko, Rusko či Afrika, ale aj láskou ku kvetom.
Časť výstavy tiež odhalí niektoré detaily o výrobe vrátane používaných materiálov, surovín a farieb.
Luxusné, excentrické, pohodlné
Kariéra Manola Blahnika, ktorého do povedomia zrejme najviac dostal seriál Sex v meste, v ktorom na jeho topánky nedali dopustiť, sa začala v sedemdesiatych rokoch. Nikdy pritom túto profesiu neštudoval, tvoriť topánky sa naučil návštevou tovární na ich výrobu a rozhovormi s technikmi, dizajnérmi, rezačmi a obsluhovačmi strojov.
Pôvodne vytváral mužské topánky, no neskôr zistil, že jeho fantázia je pri nich obmedzená, a tak začal pracovať na kúskoch pre ženy. Stal sa symbolom klasického osobitého štýlu s vtipnými detailmi, v ktorom dominujú predovšetkým ihličky. Topánkam na vysokom podpätku dal nový šmrnc práve Manolo, keď v sedemdesiatych rokoch ženy nosili najmä neohrabané platformy, ktoré podľa vlastných slov nenávidí.
Blahnik však svoje výtvory nielen navrhoval, ale každý pár aj ručne vyrobil a stále tak činí až dodnes. Aj postupná masová výroba si osvojila prísne pravidlá – každý vyrobený pár musí vyzerať totožne ako originál vymyslený majstrom. Nejde pritom len o luxus, ale aj o určitý kus umenia.
„Milujem prehnané a excentrické nápady, ale musia byť aj pohodlné. Inak to celé nemá zmysel. Nie je nič očarujúce na žene, ktorá vo svojich topánkach nemôže chodiť,“ vyhlásil slávny dizajnér.