Pred pár mesiacmi dostal svoju podmanivú seriálovú podobu kultový román kanadskej spisovateľky Margaret Atwood s názvom The Handmaid's Tale – Príbeh služobnice.
Televízna adaptácia si našla po odvysielaní prvej série množstvo priaznivcov po celom svete a jej knižná predloha sa považuje za akúsi feministickú bibliu.
Hovorí o blízkej budúcnosti, v ktorej celosvetovo stúpa neplodnosť a to málo žien, ktoré ešte môže mať deti, je nútené k pravidelným rituálom, pri ktorých ich má ich pán oplodniť. Ostatné posielajú do kolónií, kde čistia toxický odpad a zomierajú.
Dystopický román ukazuje svet diktatúry, v ktorom sa nikto nemôže vzoprieť a vládne v ňom paranoja, strach a kontrola. Existuje len pár vyvolených žien, ostatné svoju slobodu stratili a nemajú takmer žiadne práva.
Proti Trumpovi
Televízna aj knižná forma tohto ťažkého príbehu vyústila v istom zmysle aj do skutočnosti. Inšpirovala totiž stovky ženských aktivistiek vo svete, ktoré na seba berú podobu služobníc a oblečené v karmínových rúchach a bielych čepcoch protestujú proti porušovaniu ľudských a ženských práv.
Takýchto protestov sa v ostatných mesiacoch konalo viacero najmä v USA. Azda najčastejšie súviseli s odporom voči rozličným opatreniam, ktoré začala zavádzať vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Na jeho politiku týkajúcu sa reprodukčných práv a zdravotnej starostlivosti o ženy však reagovali aj Európanky, konkrétne minulý štvrtok vo Varšave, keďže prezident krajinu navštívil v rámci cesty na summit G20 v Nemecku.
V odevoch služobníc sa na zhromaždení ženy ukázali s transparentmi Dumb Trump (hlúpy Trump) či Trump Precz (preč s Trumpom) a skandovali, že sa nikdy nestanú služobnicami.

V júni sa zase vo Washingtone zišli ženy na tichom zhromaždení proti zákonu, ktorý obmedzuje financovanie centier plánovaného rodičovstva a teda aj prístup k interrupciám a antikoncepcii.
V tom istom mesiaci sa v kostýmoch z The Handmaid's Tale rozhodli protestovať aj ženy v Ohiu. Na prejednávaní zákona o zákaze jednej z metód potratov mlčky sedeli a ukázali tak tichý odpor voči zákonom týkajúcich sa reprodukčných práv. Išlo napríklad o zákaz interrupcie v druhom trimestri tehotenstva či ochranu lekárov, keď žene zatajili informácie o abnormalitách plodu, ktoré by mohli viesť k žiadosti o potrat.
Pokojný odpor
Väčšina protestov sa niesla v pokojnom duchu, ženám stačili najmä vizuálne pomôcky a fakt, že v kostýmoch služobníc zosobňovali stiesňujúcu obavu aj výstrahu pred všetkým, čo sa môže stať. Mali sklonené hlavy, zopäté ruky a podľa niektorých zahraničných médií tak predstavujú symbol represívneho patriarchátu trumpovskej éry, ktorá sa ich hlasy snaží umlčať.
Podobne to bolo aj u aktivistiek, ktoré prostredníctvom „pokojného odporu“ privítali v Colorado Springs viceprezidenta USA Mikea Pencea, keď bol rečniť v kaplnke konzervatívnej kresťanskej skupiny Focus on the Family.
Začiatkom mája ženy protestovali v červených rúchach a bielych čepcoch aj v Tennessee na podporu programu Planned Parenthood. Ohradili sa voči zákonu, ktorý je jedným z najprísnejších v celej krajine, čo sa týka interrupcií.
Loading
...
Prečo protestujú?
Nie v každom prípade sa však zhromaždenia amerických žien konajú len v súvislosti s politickými opatreniami. V máji sa protestujúce zišli v New Hampshire a prostredníctvom transparentov a plagátov sa snažili o to, aby zo svojej pozície rezignoval republikánsky politik Robert Fisher.
Ten sa totiž angažoval v online fóre známom svojimi mizogýnskymi témami, degradovaním žien či zľahčovaním sexuálneho násilia. Pre škandál svoju pozíciu napokon opustil.
Začiatkom júna sa tiež žena v kostýme služobnice zúčastnila "pochodu za pravdu" vo Washingtone, ktorý žiadal vyšetriť účasť Ruska na prezidentských voľbách a dvadsiateho júna demonštrovali aj ženy v Albánsku.
Oblečené v typickej červenej a bielej farbe sa snažili vytvoriť tlak na zmenu pre zlepšenie reprodukčnej zdravotnej starostlivosti vo svojej krajine.
Sila príbehu Margaret Atwoodovej sa tak ukazuje v plnej miere a globálne. Ženám totiž dáva možnosť poukázať na to, akú budúcnosť pre seba nechcú.