Vyraziť do zahraničia s malým dieťaťom môže pre niekoho predstavovať stres. Mnohí rodičia idú neraz na dovolenku podľa svojich záujmov a dieťa len "berú so sebou“.
Ak je však turistom aj dieťa, malo by mať právo na svoj komfort a dovolenka by mala vyhovovať celej rodine.
1. Dobre vybavená lekárnička je základ
„Na dovolenkový pobyt s deťmi by mali rodičia zobrať dobre vybavenú lekárničku. Okrem leukoplastov a obväzov by mala obsahovať aj lieky na teplotu, alergickú reakciu, bolesť, ako aj lieky pre prípad hnačiek a zvracania. V mieste pobytu si treba overiť, kde je najbližší lekár. Čert totiž nikdy nespí a rýchly lekársky zásah je v niektorých prípadoch zásadný,“ radí pediatrička Katarína Šimovičová.
2. Dĺžka cesty podľa veku dieťaťa
Pri výbere miesta dovolenky a cestovnej vzdialenosti hrá veľkú rolu vek.
„Malé dieťa do 2 rokov by nemalo na dovolenku cestovať autom s rodičmi dlhšie ako 2 až 2,5 hodiny. Dlhší pobyt v sedačke je už pre dieťa nepríjemný. Ideálne je, ak celú cestu prespí. Je dôležité mať v aute dosť vody a mierne pustenú klímu. Trojročné dieťa dokáže cestovať 3-4 hodiny, so staršími deťmi môžete cestovať celý deň,“ radí pediatrička Katarína Šimovičová.

3. Cesta autobusom radšej nie
Vyraziť na dovolenku s ostatnými turistami autobusom je predstava, ktorá sa nepáči ani dospelému. Nieto ešte dieťaťu.
„Cestovať s malým dieťaťom autobusom je úplne nevhodné. Dieťa sa nemôže niekoľko hodín pohybovať, je obklopené množstvom ľudí a silno pustená klíma tiež nie je vhodná. Podobné platí aj pre vlak či loď. Tieto druhy dopravy deti dokážu pohodlne zvládnuť až po 10. roku,“ hovorí doktorka Šimovičová.
4. S malými deťmi lietadlo vynechajte
„Dieťa má do troch rokov nezrelú imunitu,“ hovorí detská lekárka Alena Kotláriková. Niekedy trvá až rok, kým sa po dovolenke vráti do normálnych koľají.
Katarína Šimovičová zas upozorňuje na vzťah malých detí k lietaniu a jeho vplyv na zdravie: „Nosiť deti do 3 rokov do lietadla považujem za riziko. V letiskovej hale je veľa ľudí, v lietadle musia rodičia bojovať so stiesneným priestorom a negatívnu rolu zohráva klíma. Klimatizácie v lietadlách aj hoteloch nie sú spravidla čistené tak ako by mali byť. Deti sú v týchto prípadoch citlivejšie na spóry, vírusy aj prúdenie chladného vzduchu ako dospelí.“
Pre deti nad 3 roky síce samotný let už nie je zdravotne rizikový, ale cesta zostáva stále veľmi nepríjemná.
Lekárka neodporúča letieť do exotických krajín s deťmi mladšími ako 10-12 rokov. „Pobyt pri mori môžu absolvovať aj v bližších a kultúrne príbuznejších krajinách,“ radí Šimovičová.
5. Pri mori bez krémov s extrémne vysokým faktorom
„Ak má pobyt zdravotne prospieť dieťaťu, musí pri mori stráviť aspoň tri týždne, čo si málokto môže dovoliť. K moru odporúčam cestovať až s 3-ročným a starším dieťaťom, avšak nie dlhšie ako 3 hodiny bez prestávky či 2,5 hodiny lietadlom. Pri mori si treba dať pozor na pobyt na slnku. Netreba sa natierať krémami s extrémne vysokým faktorom, na začiatku stačí faktor 15, ktorý po pár dňoch môžete znížiť. Dieťa však musí mať celý čas pokrytú hlavičku aj pliecka, vhodné je obliekať si striedavo mokré tričko. Dôležité je zabezpečiť dostatok pitnej vody,“ hovorí pediatrička.