SME

Nitriansky región skrýva netušené poklady a láka na zážitkové podujatia

Najviac hradov, zámkov a kaštieľov je v okolí Nitry. Okrem tradičných prehliadok so sprievodcom ponúkajú aj obľúbené zážitkové podujatia.

Nitriansky hradNitriansky hrad (Zdroj: J. Macák, NOCR)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nitriansky hrad so sezónnymi novinkami

Nitriansky hrad prešiel v posledných rokoch významnými zmenami. Jeden z najstarších hradov na našom území je v súčasnosti jediný obývaný. Sídli v ňom Nitrianske biskupstvo, preto sa hrad v minulosti iba pomaly otváral verejnosti. Dnes je jedným z najnavštevovanejších v regióne.

Nachádza sa tu starobylý chrám - Katedrála sv. Emeráma, ktorá je súčasťou hradného areálu. V roku 2012 počas jej takmer desaťročnej rekonštrukcie objavili v dolnej lodi vzácnu fresku Smrti a Korunovania Panny Márie, ktorá je z prelomu 13. a 14. storočia. Iba pred niekoľkými mesiacmi sa sem vrátil historický organ, jeden z najstarších organov u nás, ktorý prešiel komplexnou rekonštrukciou.

SkryťVypnúť reklamu

Z katedrálnej veže si návštevníci môžu pozrieť mesto pod Zoborom z vtáčej perspektívy. Okrem Diecézneho múzea tu nájdu aj kazematy a najnovšie historickú vínnu pivnicu, ktorá tiež patrí medzi najstaršie na Slovensku. Komplexné služby pre turistov tu dlhé roky chýbali, novinkou je preto reštaurácia Castellum cafe pod hradbami. Prísť sem môžete aj peši zo severnej strany hradného kopca, kde opravili lesný chodník s náučnými tabuľami. Na hrad sa dá vyjsť aj na bicykli a keďže v Nitre pripravujú aj bike sharing, bicykel si budete môcť i požičať.

Letná sezóna na hrade to sú aj koncerty a filmové predstavenia. A čoraz obľúbenejšie zážitkové podujatia, ktoré v tomto roku dostali názov Hradovanie na Nitrianskom hrade. Každé je zamerané na niektoré obdobie histórie a bude vždy jednu nedeľu v mesiaci. Najbližšie zacvendžia meče 23. júla po 13. hodine počas Barokového dňa. Dámy v dobovom oblečení budú asistovať pri pasovaní za rytiera, učiť návštevníkov historické tance alebo variť pravú tureckú kávu. Aj jedlá budú tradičné, pripravené v dobovej kuchyni.

SkryťVypnúť reklamu

Ušľachtilé Mojmírovce

Barokovo-klasicistický kaštieľ v centre Mojmíroviec patril k významným kultúrnym a spoločenským centrám Horného Uhorska. Dnes slúži ako hotelové a kongresové centrum a je kultúrnym, turistickým a vzdelávacím strediskom Nitrianskeho kraja. V roku 1721 ho dal postaviť gróf Imrich Huňady a jeho súčasťou bol rozsiahly park s množstvom exotických drevín a rastlín. Jeho raritou bol veľký skleník – botanická záhrada, ktorá sa však nezachovala. Aj dnes je v ňom však veľa vzácnych a chránených druhov.

Pýchou Huňadyovcov boli aj kone a žrebčín. Chovali tu ušľachtilé plemená arabských, talianskych a španielskych koní. V roku 1814 tu dokonca Jozef Huňady zorganizoval prvé verejné konské dostihy v strednej Európe. Na trati dlhej 2600 metrov pretekalo trinásť koní, čo do Mojmíroviec pritiahlo panstvo z celého Rakúsko-Uhorska.

SkryťVypnúť reklamu

Už v roku 1852 bola v budove kaštieľa zriadená pošta, o jedenásť rokov neskôr do obce zaviedli telegraf a v roku 1895 aj prvý telefón, pričom prvá telefónna ústredňa v Uhorsku vznikla len v roku 1881. Obec preslávil aj jej rodák gróf Anton Grasalkovich, ktorý získal významné postavenie na dvore Márie Terézie. Dal vybudovať napríklad Grasalkovichov palác v Bratislave, dnes sídlo prezidenta republiky, zámok v Ivanke pri Dunaji alebo Kostol sv. Ladislava v Nitre.

Slávnu históriu si Mojmírovčania pripomínajú každoročne v auguste, keď sa v areáli kaštieľa koná veľký Barokový deň. Je spomienkou na časy, keď sa panstvo prechádzalo po parku a oddychovalo za spevu vtáctva a príjemnej hudby. K 300. výročiu narodenia Márie Terézie je pripravený Barokový deň na nedeľu 19. augusta. Začne sa slávnostným historickým sprievodom, v ktorom slávna panovníčka nebude chýbať.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Súčasťou pestrého programu Barokového dňa bude ukážka života v dobovom tábore s krčmou, lukostreľba, ale aj bábkové divadlo, retro hry pre deti a vozenie v kočoch. To všetko v príjemnom prostredí parku a kaštieľa, ktorý dýcha históriou a ponúka oddych a relax okrem iného aj v prestavanom žrebčíne so slávnou históriou.

Topoľčianky, synonymum jedla a vína

Pýchou obce Topoľčianky je klasicistický zámok s rozsiahlym anglickým parkom. Začiatkom 19. storočia dal vtedajší majiteľ zámku Ján Keglevich zbúrať južné renesančné krídlo zámku a na jeho mieste postaviť klasicistický trakt, ktorý je považovaný za jeden z najkrajších a najčistejších architektonických prejavov klasicizmu na Slovensku.

Zámok bol v minulosti letným sídlom cisárskej rodiny, po prvej svetovej vojne slúžil ako letné sídlo prezidentov. Do Topoľčianok rád a pravidelne chodieval prvý československý prezident T. G. Masaryk. Posledným z prezidentov, ktorí využívali príjemné prostredie topoľčianskeho zámku, bol v roku 1951 Antonín Zápotocký.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Z klasicistického krídla zámku sa stalo múzeum historického nábytku a bytových doplnkov. Nájdete tu obrazy, staré hodiny, keramiku, koberce, vyšívané orientálne závesy či zbrane. Všetok mobiliár zámku je pôvodný, ako ho v roku 1918 zanechali poslední majitelia panstva, arcivojvoda Jozef August Habsburg s manželkou arcivojvodkyňou Augustou.

Nenechajte si ujsť ani návštevu jediného hipologickeho múzea na Slovensku v budove bývalého obecného kultúrneho domu. V zubrej zvernici máte možnosť vidieť najväčšieho európskeho cicavca zubra európskeho, ktorý je príbuzným amerického bizóna. V Topoľčiankach na vás čaká aj gastronomicky zážitok, tzv. párovanie jedla a vína v známom vinárstve, ktoré môžete spojiť aj s prehliadkou vínnych pivníc.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 635
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 614
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 404
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 050
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 626
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 269
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 518
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 512
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťZatvoriť reklamu