Plánovala to celých deväť mesiacov, hoci až do posledného momentu si vraj nebola istá, či sa tak naozaj stane. Nakoniec samu seba presvedčila, že bude veriť svojmu telu. Alena z Bratislavy (meno sme na žiadosť respondentky zmenili) sa rozhodla porodiť svoje druhé dieťa doma najmä pre traumatický zážitok z nemocničného prvého pôrodu.
Urobila tak aj napriek varovaniam lekárov, ktorí domáci pôrod nepodporujú pre jeho potenciálne zdravotné riziká ako pre dieťa, tak aj pre matku.
Prípady, kedy si matky zvolia tento druh príchodu svojho dieťaťa na svet, vyvolávajú v spoločnosti vášnivú diskusiu. Na Slovensku sa narodí zhruba 55-tisíc detí ročne, no domáce pôrody stále tvoria iba zanedbateľné percento.
Podľa Národného centra zdravotníckych informácií prišlo v roku 2015 na svet mimo nemocníc 313 detí, toto číslo však zahŕňa aj pôrody v sanitkách či neplánované domáce pôrody.
O čosi väčšiu skúsenosť s rodením doma majú v susedných Čechách. Aj napriek tomu, že sa domáci pôrod môže podariť so šťastným koncom, výstrahou pre matky zostáva niekoľko prípadov, pri ktorých deti alebo rodičky zomreli. Najčerstvejším je prípad z apríla tohto roka, pri ktorom dieťa neprežilo pôrod doma, lebo sa matka už nestihla dopraviť do nemocnice.
Známy je aj prípad z roku 2009, pri ktorom bola za úmrtie dieťaťa pôvodne odsúdená pôrodná asistentka a najznámejšia česká propagátorka domácich pôrodov Ivana Königsmarková. Ústavný súd ju síce neskôr obvinenia zbavil, polemiky o bezpečnosti domácich pôrodov však odvtedy neutíchli.

Urgentná situácia v priebehu niekoľkých sekúnd
Alenu potenciálne riziká neodradili. Okoliu sa so svojím zámerom porodiť doma veľmi nezverovala, vedela o ňom len najbližšia rodina. Nerozprávala sa o tom ani so svojou gynekologičkou.
„Čítala som si knihy, našla som si podpornú skupinu na Facebooku, v ktorej sú aj lekárky. Vyhľadávala som ostatné ženy – tehotné aj podobne zmýšľajúce a tým som sa utvrdzovala a získavala istotu, že to tak bude správne,“ vysvetľuje 30-ročná matka.
Odborníci sú však zásadne proti takýmto rozhodnutiam. „O pôrodoch doma by matky naozaj nemali ani len uvažovať. Zhodla sa na tom celá slovenská i česká odborná pôrodnícka a gynekologická obec vrátane pôrodných asistentiek,“ hovorí pôrodník a hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva pre reprodukčnú medicínu Martin Petrenko.