Romantické Buchlovice
Zámok Buchlovice odborníci označujú za klenot medzi barokovými šľachtickými sídlami v Čechách. Stavať ho začal pred rokom 1700 gróf Jan Petřvaldský. Mal to byť dar jeho talianskej manželke Anežke Eleonóre. V roku 1800 zámok prešiel do rúk rodiny Berchtoldovcov. Jeho význam značne stúpol okolo roku 1900 za Leopolda Berchtolda, cisárskeho diplomata v Londýne, Paríži a Petrohrade.
V roku 1908 sa pod jeho záštitou na zámku konala schôdzka ruského a rakúsko-uhorského ministra zahraničných vecí. Keďže sám Berchtold sa v roku 1912 stal rakúskym ministrom zahraničných vecí, v zámku politici rozhodovali o osudoch Európy.
Práve z tohto obdobia pochádza súčasná podoba a luxusne zariadené interiéry. Návštevníci si ich môžu prezrieť spolu s parkom, ktorého areál patrí medzi najvýznamnejšie v Česku. Dochovali sa v ňom prvky talianskej barokovej záhrady vo veľmi citlivom spojení prírodne krajinárskeho parku s pravidelnou časťou záhrady.
Honosný Kroměříž
Kroměříž je atraktívnym turistickým cieľom vďaka trom skvostom zapísaným v zozname svetového dedičstva UNESCO. Honosný arcibiskupský zámok spolu s Kvetnou a Podzámockou záhradou majú výnimočné postavenie medzi moravskými barokovými pamiatkami. Zámok bol stáročia majetkom olomouckých biskupov a arcibiskupov, ktorým slúžil ako letná reprezentačná rezidencia.
Dnešnú podobu dostal v 17. storočí, luxusný nábytok a výzdoba zámku pochádzajú z druhej polovice 18. storočia. V obrazárni s dielami európskych maliarov 15. - 18. storočia uchváti obraz Tiziana Vecelliho - Apollon a Marsyas. Zámocká knižnica obsahuje okolo 88-tisíc zväzkov. Určíte si nedajte ujsť výstup na 34 metrov vysokú vežu zámku, z ktorej je krásny výhľad na mesto.

Podzámocká záhrada bola založená v roku 1509 a počas niekoľkých storočí bola rozšírená na rozlohu 64 hektárov. Pôvodne zeleninovo-ovocnú záhradu v 17. storočí prebudovali na barokovú, v 19. storočí na štýlový krajinársky park a dnes je tu vysadených vyše dvesto druhov vzácnych stromov z Európy, Ameriky i Ázie.
Výnimočnú kvetnú záhradu vybudovali v 17. storočí za hradbami mesta. Patrí medzi najvýznamnejšie záhradné výtvory v celosvetovom meradle. Má pôdorys obdĺžnika s rozmermi 300 x 485 metrov s množstvom geometricky strihanej zelene.
Architektonickou dominantou záhrady je rotunda, ktorej interiérová výzdoba čerpá námety z antickej mytológie. V jej vnútri je aj Foucaultovo kyvadlo, jedno zo štyroch kyvadiel svojho druhu na svete. Druhou dominantou je 244 metrov dlhá kolonáda, z ktorej sa naskytá výhľad na celú záhradu. Jej galériu zdobí 44 sôch antických bohov a mýtických postáv.

Impozantný Vranov nad Dyjou
Južná Morava, kraj vína neďaleko Znojma, ponúka niekoľko možností na zaujímavý výlet. Jednou z nich je návšteva zámku vo Vranove nad Dyjou, vybudovaného na 80 metrov vysokej skale. Zámok patrí medzi pozoruhodné svetské stavby stredoeurópskeho baroka, ktorého dnešnú podobu mu dal najvýznamnejší architekt tých čias Johann Fischer z Erlachu.
Dominantu zámku - monumentálnu Sálu predkov - založil na oválnom pôdoryse so zaklenutou kupolou. Vyzdobená je sochami vtedajších majiteľov zámku z rodu Althann, štukovými ornamentmi a alegoricko-mytologickými freskami. Architektonicky mimoriadne hodnotná je aj zámocká Kaplnka Najsvätejšej Trojice.
Základná prehliadková trasa návštevníkov zavedie do najhonosnejších interiérov, kde sa zoznámia s históriou rodu Althann, ktorý inicioval barokovú aj klasicistickú prestavbu zámku v 17. a 18. storočí. Sezónna výstava Európska kamenina prezentuje viac ako 800 keramických výrobkov z 18. a 19. storočia pochádzajúcich väčšinou z nesprístupnených depozitárov juhomoravských hradov a zámkov.

Čarovné Jaroměřice
Pôvodnú stredovekú pevnosť v Jaroměřiciach nad Rokytnou do barokovej podoby prebudovali v rokoch 1700 až 1737. Súčasne s budovami vznikla i zámocká záhrada francúzskeho typu. Barokový zámok patrí k najmohutnejším stavbám prvej polovice 18. storočia v Európe. Reprezentačné priestory si sčasti zachovali pôvodnú podobu v duchu šľachtického životného štýlu tých čias.
Vo svojom najslávnejšom období bol zámok centrom kultúrneho života, ktorý tu organizoval jeho vtedajší majiteľ Jan Adam Questenberk. Jaroměřice vtedy mali veľkú knižnicu, galériu, divadlo a vlastnú kapelu. Jednotlivé miestnosti sú zariadené podľa ich bývalých funkcií. Vystavené sú aj dobové hudobné nástroje a mobiliár súvisiaci s niekdajším hudobným životom na zámku. Obdivovať tu budete grófske apartmány, tri hudobné salóniky, modrý salón s obrazárňou, zlatý prijímací salón či čínsky kabinet.
Aktuálna tematická výstava Les a lov priblíži obľúbenú kratochvíľu šľachty - poľovníctvo. Uvidíte tu lovecké zbrane, trofeje, nábytok, obrazy i osobnú výbavu lovcov. Deti poteší výstava starých hračiek. Od 5. do 19. augusta bude zámok jedným z miest konania 19. medzinárodného hudobného festivalu Petra Dvorského.

Tip z prvej ruky: Nora Gill, riaditeľka Czech Tourism Slovensko
Česká republika je mimoriadne bohatá na barokové pamiatky, preto sme sa rozhodli zvoliť tento rok barok za hlavnú tému. Sloganom roka je „Barok všetkými zmyslami“, ktorým pozývame turistov, aby sa do baroka nielen zapozerali, ale aj započúvali, privoňali si k nemu a vychutnali si ho. Téma nám umožňuje vyrozprávať nielen príbehy architektúry, umenia, tradícií, gastronómie či českých velikánov. Skvelou príležitosťou sú na to festivaly barokovej hudby, umenia, divadla či tradícií, ktoré sa konajú v Česku počas celého leta.
Záujemca si môže z pestrej ponuky vybrať na stránke www.ceskozemepribehu.cz. Na záver jedna konkrétna pozvánka, zaujímavé určite budú tzv. Selské slávnosti v juhočeskej dedinke Holašovice v dňoch 21. – 23. júla. Zažijete tu barok inak. Nájdete tu súbor unikátnej architektúry tzv. sedliackeho baroka. Že je to veľká vzácnosť dosvedčuje i to, že Holašovice boli v roku 1998 zapísané do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Viac sa dozviete nawww.kudyznudy.cz