Najčastejšie sa objavuje po pôrode, pri ktorom bol muž prítomný, ale môže sa tak stať už počas tehotenstva. Hovorí sa mu Madonin komplex. Žena, partnerka a milenka sa zrazu zmení na obraz matky, tej, ktorú treba postaviť na piedestál a uctievať, ale nie z nej robiť sexuálny objekt.
Pre muža sa stane akýmsi zobrazením matky božej, teda Madony, ako symbolu materstva a čistoty. A podľa nej celý tento komplex nazval otec psychoanalýzy Sigmund Freud.
Madonin komplex pritom nie je až taký zriedkavý. Ide o mužskú sexuálnu dysfunkciu a môže sa objaviť u kohokoľvek, z pohľadu psychológie však najmä u tých mužov, ktorí mali špecifický vzťah so svojou matkou – predovšetkým ak išlo o ženu, ktorá bola k svojmu synovi skôr citovo chladná a neprístupná, a on ju tak začne nevedome hľadať vo svojej partnerke.
Takisto môže ísť o muža, ktorý v podvedomí kategorizuje ženy do dvoch skupín – do jednej patria tie, ktoré obdivuje, uctieva a miluje, a do druhej tie, ktoré sú preňho iba sexuálne atraktívne, no nedokáže k nim cítiť viac. Madonin komplex sa preto v angličtine nazýva aj „Madona-whore“ komplex, teda sa k prvému slovu pridáva aj slovo „pobehlica“.

Kultúra, náboženstvo, porno
Americký psychológ a sexuálny terapeut Peter Kanaris vysvetľuje, že k Freudovej charakteristike Madoninho komplexu treba pridať aj kultúrny a náboženský aspekt.
V západnej kultúre sa totiž objavuje aj pohľad, pri ktorom sa nepoškvrnenosť lásky a ženy, s ktorou muži chcú byť v dlhodobom vzťahu, nespája so sexualitou. Takáto žena skôr predstavuje zodpovednosť, stabilitu a základ vzťahu.
„Iný aspekt našej kultúry je oplzlé zdôrazňovanie persóny takzvaného zlého dievčaťa, ktoré si muž neplánuje vziať za ženu a nestotožňuje ho s niekým, nad kým premýšľa seriózne a v intenciách dlhodobého vzťahu,“ hovorí Kanaris.
K tomu všetkému sa pridáva ešte aj náboženský faktor, podľa ktorého sex a láska v skutočnosti nejdú dokopy a Madona ako predstaviteľka určitého fenoménu nesmie byť spájaná s ničím sexuálnym.
Navyše sa v modernej dobe mladí muži často stretávajú so sexuálnymi vyobrazeniami v rámci porna, čo u nich môže ešte viac vytvárať delenie žien na Madony a pobehlice.
Kedy sa obrátiť na odborníka
V dlhodobom partnerskom vzťahu sa väčšinou takýto sexuálny problém nedá prehliadnuť. Počiatky môžu siahať už k obdobiu tehotenstva, kedy u muža opadá erotický náboj a vo svojej žene vidí najmä matku.
Podstatne výraznejšie sa môže odmietanie sexu zo strany muža zhoršiť po pôrode, obvykle keď bol pri ňom prítomný a nechcene si z neho ako divák odniesol traumatický zážitok. Možno ho nerozladili len krik, slzy a krv, stačiť môže aj podvedomý pocit, že je vinníkom utrpenia ženy pri pôrode a už sa to nesmie opakovať, prípadne že svojej partnerke a teraz už matke, sexuálnym stykom ublíži.
Takýto stav zväčša trvá iba krátku dobu, prinajhoršom niekoľko mesiacov a obvykle sám odznie, keď spolu partneri komunikujú. Ak však problém pretrváva dlhšie, je na mieste obrátiť sa na odborníka, rady od kamarátok, mám či na internetových fórach nie sú tým správnym spôsobom riešenia.
Psychológovia však upozorňujú, že diagnostiku Madoninho komplexu môže sťažiť prelínanie sa s inými psychologickými podmienkami, ktoré ovplyvňujú mužskú sexuálnu túžbu.
Za odmietaním sexuálneho styku totiž môžu byť aj psychické problémy ako stres, depresia, vyčerpanosť, partnerské nedorozumenia, ale aj problémy spojené s telesnými ochoreniami ako diabetes, obezita, vysoký krvný tlak, nedostatok testosterónu a ďalšie.
